Data publikacji:

Jak przechowywać orzechy włoskie?

Orzechy włoskie są bardzo popularne w naszym kraju. Nic dziwnego, ponieważ są łatwo dostępne i stosunkowo tanie w porównaniu z innymi orzechami. Są także bardzo zdrowe, dzięki sporej zawartości zdrowych tłuszczy, wśród których występuje również omega-3. Jak przechowywać orzechy włoskie, aby nie traciły cennych wartości odżywczych i nie gromadziły się w nich np. mole? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak przechowywać zarówno obrane orzechy włoskie, jak i w skorupkach, oraz przez ile czasu, by móc się cieszyć pełnią wartości odżywczych.
jak przechowywac orzechy wloskie

Orzechy włoskie – jak przechowywać?

Jeśli tylko mamy odpowiednio dużo miejsca, orzechy włoskie najlepiej przechowywać w łupinach, ponieważ dzięki temu dłużej zachowują świeżość niż orzechy łuskane. Należy jednak pamiętać, że naturalna osłona nie gwarantuje zachowania pełni wartości odżywczych, jeśli nie spełnimy kilku podstawowych zasad. Zebrane samodzielnie orzechy włoskie najlepiej jest przechowywać w przewiewnym i chłodnym miejscu bez dostępu wilgoci. Dobrze sprawdzi się do tego kosz wiklinowy lub woreczek lniany lub bawełniany.

Skorupki muszą być suche, jeśli chcemy, aby zawartość szybko się nie popsuła. Wilgotne rozkładamy w suchym miejscu wyłożonym np. pergaminem. Nie należy suszyć orzechów włoskich w piekarniku lub nawet na gorącym kaloryferze – zbyt wysoka temperatura powoduje szybkie jełczenie tłuszczu i utratę cennych wartości odżywczych. Co więcej, chociaż takie orzechy nie sprawią problemów żołądkowych, nie będą po prostu zbyt smaczne.

Jak długo można przechowywać orzechy włoskie w skorupkach? Jeżeli nie zaniedbany podstawowych zasad magazynowania przedstawionych powyżej, spokojnie nadadzą się do spożycia przez kilka miesięcy, do roku, a nawet dwóch lat, jeżeli schowamy orzechy w skorupkach do zamrażarki.

Jak przechowywać orzechy włoskie łuskane?

Trochę inaczej rzecz wygląda, jeśli chodzi o to, jak przechowywać orzechy włoskie obrane. Pozbawione skorupki, bardzo szybko tracą swoje wartości odżywcze, dlatego należy przyłożyć szczególną wagę do ich odpowiedniego zabezpieczenia.

Przede wszystkim należy zadbać o szczelny słój, który wydłuży czas utleniania się cennych związków zawartych w orzechach. Ponadto zapobiegnie przedostawaniu się obcych zapachów do wyłuskanej przekąski. Optymalne będzie pozbawione dostępu światła suche miejsce w temperaturze pokojowej, np. półka w kuchennej szafce. Orzechy nie mogą być przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze (ryzyko zjełczenia) i w zbyt niskiej (ryzyko wystąpienia pleśni). Trzeba także pamiętać, że skaza zauważona tylko na jednym orzechu najprawdopodobniej, nawet jeśli niewidoczna, jest już także na innych, a wtedy należy zawartość takiego słoja bezwzględnie wyrzucić. Łuskane orzechy włoskie przechowywane w temperaturze pokojowej zachowują swoją świeżość przez około trzy miesiące.

Bardzo dobrym rozwiązaniem tego, jak przechowywać łuskane orzechy włoskie, jest umieszczanie ich w lodówce. Niska temperatura wydłuża czas ich przechowywania bez utraty wartości odżywczych do sześciu miesięcy. Lodówka zapobiega jełczeniu tłuszczu, a także rozmnażaniu się np. moli kuchennych. Orzechy włoskie obrane można także przechowywać w zamrażarce. Wtedy ich świeżość zostaje wydłużona do dwóch lat.

Podsumowując: orzechy włoskie, niezależnie czy w skorupce, czy łuskane, należy chronić przed zbyt wysokimi temperaturami i wilgocią. Dobre zabezpieczenie ich przed światłem słonecznym, a także tlenem (w wypadku orzechów łuskanych) pozwoli cieszyć się świeżością tej zdrowej przekąski co najmniej kilka miesięcy. Najlepiej jednak nie łuskać orzechów na zapas: te w skorupkach znacznie dłużej nie tracą swoich właściwości.

Autor: Agnieszka Ragus