Data publikacji:

Jak przechowywać pelargonie przez zimę? Poradnik

Nie wszyscy wiedzą, że pelargonie to rośliny wieloroczne, a więc przy niewielkim nakładzie naszej pracy mogą przetrwać zimę i w kolejnym roku ozdobią nasz balkon czy taras. Jednak jak przechować pelargonie przez zimę, aby cieszyły nas swym pięknem kolejnego lata? Sprawdź nasze porady!
jak przechowywac pelargonie przez zime

Jak przechować pelargonie przez zimę? Podstawowe informacje

Aby przygotować pelargonię na zimowanie, trzeba zadbać o jej dobrą kondycję przed okresem spoczynku rośliny. Z tego powodu od wiosny do jesieni warto postępować według poniższych zasad.

Pelargonie uwielbiają słońce, dlatego będą doskonale rosnąć nawet na najbardziej słonecznym balkonie czy tarasie. Co ważne, powinny być uprawiane wyłącznie na zewnątrz. Ponadto pelargonie lubią suche, ciepłe powietrze. Ze względu na to pelargonie trzeba bardzo regularnie podlewać. Ten gatunek powinien posiadać delikatnie, jednak stale mokrą ziemię. W zależności od pogody, doniczki z roślinami należy podlewać codziennie lub co 2 - 3 dni. Co dwa tygodnie do wody należy dodać nawóz, który dostarczy roślinom wszelkie potrzebne składniki, aby zwiększały swoją objętość oraz obficie kwitły. Pelargonie nie przepadają natomiast za zraszaniem ich wodą. Taki zabieg może spowodować gnicie liści, a w efekcie i całej rośliny.

Pelargonie nie mają specjalnych wymagań jeśli chodzi o podłoże, jednakże pH gleby powinno oscylować w granicy 6,2 - 7,2. Warto, aby ziemia w swoim składzie posiadała nieco torfu. Jeśli nie mamy czasu na stworzenie własnej mieszanki podłoża, można zaopatrzyć się gotową ziemię do roślin balkonowych. Pelargonie dobrze kwitną w przyciasnych doniczkach, dlatego nie należy ich zbyt często przesadzać.

Tak zaopiekowana pelargonia powinna być przygotowana do zimowania. Jednak jak przechować pelargonie zwisające przez zimę?

Jak przechować pelargonie przez zimę? Zasady

W poniższej części artykułu dowiesz się od nas, jak przetrzymać pelargonię przez zimę, aby nie naruszyć jej bryły korzeniowej, a w efekcie otrzymać pięknie rosnącą roślinę w kolejnym sezonie. Późną jesienią oraz zimą pelargonie powinny przejść w stan spoczynku, aby miały czas zregenerować się przed kolejnym sezonem. By stworzyć odpowiednie warunki - należy zapewnić im temperaturę w okolicach 5 – 10° C. Zimą nie powinno się podlewać pelargonii, chyba, że temperatura wzrośnie powyżej 15° C. Ponadto w okresie spoczynku pelargonii powinniśmy zrezygnować z nawożenia, aby nie pobudzić ich wzrostu zbyt wcześnie.

Jak przechowywać pelargonie przez zimę? Przede wszystkim można je pozostawić na dworze do później jesieni, a więc do czasu pierwszych przymrozków. Warto wziąć pod uwagę, iż nie wszystkie okazy będą w stanie przetrwać niskie temperatury. Z tego powodu do przezimowania należy wybrać najzdrowsze okazy, gdyż mają największą szansę na zdrowe i dorodne kwitnienie w kolejnym roku. Gdy już wybierzemy odpowiednie rośliny, należy skrócić pędy pelargonii o około 20 cm, a z pozostałych należy usunąć zaschnięte liście oraz kwiatostany.

Kolejny etap to przeniesienie doniczek z pelargoniami do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura będzie oscylować w okolicach 5 – 10° C. Chwilowa zmiana temperatury nie powinna być groźna, jednak nie powinna ona spadać poniżej 0° C. Co ważne, pomieszczenie powinno posiadać okna, ich brak może spowodować osłabienie rośliny. Jak przechować pelargonie zimą w domu? Do tego celu możemy wybrać spiżarkę lub oranżerię/ogród zimowy. Warto wybrać także budynki gospodarcze. Dobrym wyborem będą także nieogrzewane klatki schodowe.

Skoro wiesz już, jak przechować pelargonie przez zimę, czas przygotować rośliny do spoczynku.

Autor: Katarzyna Pyrek