Data publikacji:

Jak samemu przykręcić płyty gipsowe do sufitu?

Sufit to jeden z tych elementów budynku, na którym często z upływem czasu pojawiają się nierówności, pęknięcia lub odkształcenia, co psuje estetykę pomieszczenia. Istnieje kilka sposobów na ich zamaskowanie. Jednym z nich są płyty gipsowe bezpośrednio na sufit. Ich samodzielny montaż nie jest wcale tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Sprawdźmy więc, jak samemu przykręcić płyty gipsowe do sufitu?

jak samemu przykręcić płyty gipsowe do sufitu

Montaż płyt gipsowych na suficie. Czego będziemy potrzebować?

Chcąc wyrównać sufit w budynku, mamy do wyboru dwie możliwości z zastosowaniem płyt gipsowych. Pierwszą z nich jest sufit podwieszany. W tym przypadku możemy tworzyć fantazyjne rozwiązania o różnej wysokości. Wykorzystujemy w tym celu ruszt z profili metalowych. Minusem tego rozwiązania jest jednak zmniejszenie wysokości pomieszczenia. Dlatego też większość osób decyduje się na skorzystanie z drugiej metody, która jest montaż płyt gipsowych bezpośrednio na sufit.

Jak samemu przykręcić płyty gipsowe do sufitu? Na początek powinniśmy zgromadzić wszystkie niezbędne nam materiały oraz narzędzia i akcesoria. Przede wszystkim nabyć należy odpowiednie płyty gipsowe. Jeśli nie mamy do czynienia z pomieszczeniami, w których panuje duża wilgotność (np. łazienką), z powodzeniem wystarczą nam zwykłe płyty.

Grubość płyty GK na sufit powinna wynosić około 12,5 mm. Jeśli chcemy zapewnić sobie pełnię bezpieczeństwa, możemy postawić na specjalne płyty GK ze zwiększoną odpornością ogniową. W pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 70 procent, montujemy natomiast płyty odporne na działanie wody oraz rozwój pleśni. Najczęściej możemy poznać je po zielonym lub niebieskim kolorze powierzchni, choć nie jest to regułą.

Bardzo przydatnym narzędziem, który zwiększy nam komfort pracy oraz pozwoli wykonać ją samodzielnie będzie podpora teleskopowa. Dzięki niej płyta pozostanie w odpowiednim położeniu bez konieczności przytrzymywania jej podczas przykręcania. Potrzebujemy również odpowiednich kołków do płyt gipsowo-kartonowych oraz wkrętów. Dobrym pomysłem jest zakup zestawu kołków rozporowych z wkrętami - zyskamy wówczas pewność, że długość śruby jest dopasowana do kołka.

Jak samemu przykręcić płyty gipsowe do sufitu?

Zanim rozpoczniemy mocowanie płyt GK do sufitu, upewnijmy się, czy są położone równo za pomocą poziomicy. Jeśli tak, za pomocą podpory utrzymujemy płytę w odpowiedniej pozycji. Niezwykle ważne jest, aby kołki wkręcać około 1,5-2 cm od krawędzi płyty gipsowo-kartonowej, co pozwoli nam uniknąć ryzyka pęknięcia płyty.

Ważny jest również rozstęp pomiędzy kolejnymi wkrętami. Wynosić powinien około 25 cm. Pamiętajmy również o tym, by wkręty podtrzymujące leżące przy sobie płyty były przesunięte względem siebie o 2-3 cm. Dzięki temu unikniemy osłabienia profilu sufitu.

Przeczytaj również nasz poradnik, jak malować ściany

Co po zamontowaniu płyt gipsowych na suficie?

Po przykręceniu płyt gipsowo-kartonowych do sufitu możemy przejść do ostatniego etapu, czyli wykończenia sufitu. W tym celu łączenia płyt zabezpieczamy taśmą zbrojącą wykonaną z włókna szklanego. Uszczelni ona szczeliny pomiędzy płytami oraz ułatwi nałożenie gładzi szpachlowej.

Po jej przyklejeniu sufit wygładzamy właśnie za jej pomocą. Wykorzystując dużą pacę, nanosimy cienką warstwę gipsu na łączenia oraz widoczne wkręty. Ewentualne nierówności, które powstaną możemy zeszlifować po wyschnięciu gładzi. Tak przygotowany sufit możemy pomalować.

Jak widzisz, montaż płyt gipsowych na suficie nie jest zadaniem trudnym oraz czasochłonnym. Z powodzeniem poradzi sobie z nim każdy, nawet niedoświadczone osoby. Jeśli więc zauważasz na suficie swojego mieszkania nierówności – postaraj się nadać mu idealną gładkość za pomocą tej prostej metody.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Kamila Łada