Data modyfikacji:

Jaki sufit podwieszany? Krzyżowy czy pojedynczy?

Sufit podwieszany to prosty sposób, by rozprowadzić przewody elektryczne i inne instalacje oraz ukryć nierówności stropu. Dzięki niemu można również obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie, zwiększyć komfort akustyczny poprzez wyciszenie wnętrza oraz szybko wyrównać sufit. Niestety, wykonanie stelażu pod płyty gipsowo-kartonowe jest trudniejsze niż położenie tynku, bez względu na to, czy wykonuje się sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy. Sprawdź, który z nich wykonać w swoim domu i jak zrobić to prawidłowo.
sufit

Zalety sufitów podwieszanych

Sufit podwieszany jest prostym sposobem na szybkie wykończenie wnętrza. Dzięki niemu maskuje się przewody elektryczne i rozprowadza się je bez kucia w murze, a także wyrównuje się sufit w każdym pomieszczeniu. Dotyczy to zarówno nowo powstałych domów, jak i starego budownictwa.
Podwieszane sufity umożliwiają uzyskanie szybkiego dostępu do uszkodzonych instalacji w budynku. Jeśli uzupełni się przestrzeń między stropem a karton gipsem za pomocą wełny mineralnej, dodatkowo zapobiegnie się utracie ciepła i wyciszy się pomieszczenie. Konstrukcja tego typu sprawdzi się szczególnie dobrze podczas aranżacji poddasza użytkowego.
 Przed wykonaniem sufitu podwieszanego powinno się zadecydować, na jakim stelażu zamocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Powinno się odpowiedzieć wtedy na pytanie, czy wykona się sufit podwieszany krzyżowy czy pojedynczy?

Sufit podwieszany pojedynczy - kiedy i po co go zastosować?

Sufit podwieszany pojedynczy obniża pomieszczenie w najmniejszym stopniu. Stosuje się go głównie do maskowania nierówności stropu i rozprowadzania przewodów elektrycznych. Krótkie łączniki sprawiają, że pomieszczenie obniża się jedynie o 2-3 cm. Ma to duże znaczenie w przypadku niskich mieszkań w blokach lub domów wybudowanych przed kilkudziesięciu laty.
Pojedynczy sufit podwieszany cechuje się niską nośnością. Jeśli chce się powiesić na suficie modną huśtawkę brazylijską, ciężkie doniczki z kwiatami lub inne przedmioty, taka konstrukcja jest niewystarczająca. O wiele lepszą nośnością cechują się sufity podwieszane krzyżowe.

Sufit podwieszany krzyżowy - dlaczego warto go wybrać?

W przypadku sufitów podwieszanych krzyżowych można postawić na konstrukcje jednopoziomowe i dwupoziomowe. Konstrukcja jednopoziomowa jest prosta i szybka, jednak końcowy efekt wizualny jest ciekawszy, jeśli stworzy się stelaż dwupoziomowy.
Sufit podwieszany krzyżowy jednopoziomowy jest stosowany w pomieszczeniach, których szerokość i długość nie przekraczają 4 m. Profile układa się prostopadle do siebie, a następnie mocuje poprzecznymi łącznikami. Konstrukcja tego typu ma dużą nośność, dzięki zastosowaniu rusztu i elementów podwieszających płyty gipsowo-kartonowe. Utrzymają się na niej różne dekoracje oraz donice z kwiatami. Jeśli pomieszczenie ma szerokość lub długość powyżej 4 m, stosuje się w nim sufit podwieszany krzyżowy dwupoziomowy. Profile układa się w jednym kierunku, natomiast łączniki krzyżowe podtrzymują profile nośne ułożone prostopadle do pierwszego poziomu stelaża. Jest to najwytrzymalszy typ konstrukcji sufitu podwieszanego. Można montować na nim nawet spore obciążenia bez ryzyka zerwania zabudowy.

Sufit podwieszany a rodzaj płyt gipsowo-kartonowych

Bez względu na wybrany typ konstrukcji sufitu podwieszanego, powinno się zastosować odpowiedni rodzaj płyt gipsowo-kartonowych. W pomieszczeniach suchych montuje zwykłe płyty, natomiast do pomieszczeń o wysokim stopniu wilgotności powinno się wybierać płyty zabezpieczone przed pleśnią i grzybami. Jest to ważne w szczególności w przypadku łazienek i kuchni.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Monika Kocher