Data publikacji:

Jak stosować keramzyt do kwiatów? Poradnik ogrodniczy

Chcesz zadbać o swoje kwiaty doniczkowe? W takim razie dobrym wyborem jest zainwestowanie w keramzyt, który możesz wykorzystać na wiele sposobów – od wykonania drenażu aż po zamiennik kory. Co to jest keramzyt, do jakich kwiatów warto go stosować i ile należy go wsypać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.
jak stosować keramzyt do kwiatów

Keramzyt – co to jest?

Zacznijmy od sprawdzenia, co to jest keramzyt do kwiatów. To kruszywo, które powstaje z gliny pęczniejącej, a dokładniej mówiąc – w procesie jej wypalania w bardzo wysokiej temperaturze (nawet ponad 1000 stopni Celsjusza). W przypadku roślin używa się keramzytu ogrodniczego, który ma postać owalnych i zaokrąglonych granulek. Ich średnica wynosi od 5 mm do 20 mm.
Keramzyt ogrodniczy jest materiałem dość uniwersalnym i niepalnym, który ma szerokie zastosowanie. Dodatkowo jest odporny na wodę, pleśń i grzyby, a do tego może pochwalić się dobrymi parametrami izolacyjnymi.

Keramzyt – do jakich kwiatów się nadaje?

Chcesz zastosować keramzyt i nie wiesz, do jakich kwiatów się nadaje? Jak wspomnieliśmy już wyżej, jest on uniwersalnym materiałem, dzięki czemu może być używany do wielu gatunków roślin. To między innymi storczyki, monstery, fiołki afrykańskie, palmy domowe i nie tylko.

Dlaczego warto stosować keramzyt do doniczki?

Korzystanie z keramzytu do kwiatów ma wiele zalet. Przede wszystkim można używać go na wiele sposobów, a sam materiał jest tani i ma doskonałe parametry. Przede wszystkim nie musisz się martwić o to, że wejdzie w reakcję z rośliną (w szczególności z jej korzeniami), wręcz przeciwnie – keramzyt do doniczki pomoże w zachowaniu zdrowego wyglądu i wzrostu kwiatów.
Keramzyt pomaga w zachowaniu optymalnego poziomu wilgotności podłoża. Oprócz tego chroni roślinę przed przegrzaniem, utrzymuje optymalną temperaturę ziemi oraz zabezpiecza korzenie przed gryzoniami i owadami.

Jak stosować keramzyt do kwiatów? O tym warto wiedzieć

Jak można stosować keramzyt do kwiatów? Jak się okazuje, ma on dość szerokie zastosowanie. Możesz użyć go przede wszystkim do:
  • drenażu roślin doniczkowych,
  • rozluźnienia podłoża (jako dodatek),
  • ściółkowania,
  • nawilżania roślin (zwłaszcza tych egzotycznych, które potrzebują specyficznych warunków).
  • Drenaż z keramzytu do doniczki

    Zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem keramzytu do doniczki jest zrobienie z niego drenażu. Co to takiego? To specjalna warstwa, dzięki której możesz ochronić rośliny przed przelaniem i nadmierną wilgocią, która wpływa niekorzystne na ich korzenie oraz może prowadzić do gnicia czy żółknięcia i brązowienia liści.
    Jak stosować keramzyt do kwiatów, jeżeli chcesz wykonać drenaż? To banalnie proste. Najlepiej użyć go w trakcie przesadzania. Wystarczy nasypać materiał do doniczki z otworami odpływowymi, a następnie dodać ziemię i gotowe. Dzięki keramzytowi woda będzie mogła swobodnie odpływać.

    Dodatek keramzytu ogrodniczego do podłoża

    Keramzyt ogrodniczy sprawdzi się równie świetnie do rozluźniania podłoża. W tym celu stosuje się go jako dodatek, który działa spulchniająco i rozluźniająco. W szczególności zaleca się używanie materiału w połączeniu z glebą, która jest ciężka i gliniasta. Dzięki niemu poprawisz napowietrzenie i przepuszczalność podłoża oraz ograniczyć ryzyko pojawienia się zastoin po deszczu.
    W tej wersji keramzyt może być stosowany na dwa sposoby. Pierwszy z nich to po prostu wymieszanie go z ziemią. Z kolei drugi polega na stworzeniu warstw. W przeciwieństwie do drenażu należy ułożyć je nie tylko na dnie doniczki.

    Ściółkowanie keramzytem ogrodniczym

    Innym zastosowaniem keramzytu do kwiatów jest ściółkowanie, czyli zabieg pielęgnacyjny, którego celem jest zabezpieczenie rośliny przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a tym samym – zapewnienie im lepszych warunków do zdrowego, bujnego wzrostu. Co ciekawe, keramzyt jest dobrym zamiennikiem popularnej kory sosnowej, która może wpływać negatywnie na odczyn gleby (obniżać go).
    Wystarczy rozsypać keramzyt wokół rośliny, upewniając się, że zasłania ziemię, i gotowe. Dzięki temu kwiaty będą chronione przed przymrozkami i nadmierną utratą wilgoci.

    Keramzyt do kwiatów jako nawilżacz

    Jeśli masz w domu egzotyczne rośliny, to z pewnością wiesz, jak wymagająca jest ich uprawa. W końcu tego typu kwiaty mają specyficzne wymagania, które pozwalają zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska. Na szczęście i tu sprawdzi się keramzyt, tym razem jako nawilżacz.
    Jak stosować keramzyt do kwiatów egzotycznych? Wystarczy przygotować szerokie naczynie – tackę czy półmisek, do którego należy wsypać materiał, a następnie dodać wodę. Pamiętaj, aby umieścić je w pobliżu roślin.

    Ile keramzytu do doniczki? Rozwiewamy wątpliwości

    Ile wsypać keramzytu na dno doniczki? Wszystko zależy od tego, do czego chcesz go użyć. Przykładowo do drenażu sprawdzi się kilkucentymetrowa warstwa (zazwyczaj 2–3 cm).
    Z kolei, jeżeli planujesz wykorzystać keramzyt ogrodniczy nie w doniczce, a jako ściółkę okrywającą, to po prostu nasyp go „na oko”. Najlepiej, aby warstwa materiału zakrywała w całości podłoże wokół rośliny.

    Co zamiast keramzytu do kwiatów? 

    Wiesz już, jak stosować keramzyt do kwiatów, ile wsypać go na dno doniczki oraz co daje. Jak się jednak okazuje, jest on tylko jedną z kilku możliwości, które można wykorzystać, aby np. zapewnić roślinom odpowiedni drenaż. Jeżeli to właśnie w tym celu chcesz użyć keramzytu ogrodniczego, ale nie masz go akurat pod ręką, to możesz z powodzeniem zastąpić go:
  • styropianem,
  • pokruszonymi doniczkami glinianymi,
  • perlitem,
  • piaskiem,
  • fizeliną,
  • węglem drzewnym,
  • kamieniami grysowymi,
  • oczyszczonymi kamieniami.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.