Data modyfikacji:

Jak tanio wykończyć schody betonowe?


Jeśli zdecydowaliśmy się na schody żelbetowe, wylewane podczas budowy domu, to najdroższy element, czyli ich konstrukcję, mamy już gotową. Odpowiedź na pytanie, jak tanio wykończyć schody betonowe, sprowadza się zatem do wyboru materiału na stopnie i podstopnice, którym z racji estetyki i komfortu najczęściej jest drewno. Grubość drewna na konstrukcji betonowej może być dużo mniejsza niż w przypadku konstrukcji samonośnej, a więc koszt materiału będzie stosunkowo niewielki. Rozwiązania, takie jak płytki ceramiczne, żywice epoksydowe lub wykładziny mogą być tańsze, ale nadają się raczej do pomieszczeń technicznych, a nie wnętrz mieszkalnych.
schody

Jak tanio wykończyć schody betonowe wewnętrzne?


Najdroższą częścią schodów jest ich konstrukcja. Przeciętny koszt wykonania pełnych schodów drewnianych wraz z konstrukcją w domu jednorodzinnym szacuje się na poziomie około 20 tys. zł. Oczywiście może się on znacząco różnić, zależnie od gatunku drewna i wielkości klatki schodowej. Tymczasem samo wykończenie istniejących schodów betonowych może być znacznie tańsze, gdyż mamy już gotową konstrukcję. Dodajemy jedynie same stopnie - inaczej stopnice - i podstopnice -czyli elementy pionowe - zwykle o mniejszej grubości. Jeśli kształt stopni nie jest skomplikowany i wybierzemy drewno o średniej twardości, koszt może wyjść nawet poniżej 10 tys. zł.

Kolejną oszczędnością może być rezygnacja z wykonania drewnianych podstopnic oraz bocznych listew maskujących i położenie jedynie samych stopnic. Jeśli estetycznie wykonamy obróbkę tynkarską podstopnic oraz dodamy np. oświetlenie schodów, takie rozwiązanie może być bardzo estetyczne.

Niektórzy, szukając tańszych rozwiązań, decydują się na wykończenie schodów płytkami gresowymi, jednak we wnętrzach mieszkalnych takie rozwiązanie nie wygląda dobrze. To samo dotyczy również wykładzin lub bezspoinowych pokryć z żywic epoksydowych, które nadają się wyłącznie do pomieszczeń technicznych.

Schody wewnętrzne - jakie drewno wybrać?


Gatunek drewna na schody wewnętrzne musi być odpowiednio twardy, gdyż schody podlegają większym obciążeniom punktowym niż powierzchnia podłogi. Są też intensywniej użytkowane, gdyż przebiega przez nie cały ruch pieszy odbywający się między kondygnacjami. O ile podłoga może być np. wykonana z miękkiego drewna sosnowego, o tyle schody powinny być twardsze. Najlepszym wyborem jest twarde drewno drzew liściastych. W Polsce najpopularniejszym drewnem na schody jest oczywiście dąb, a kolejne popularne gatunki to buk i jesion. Nieco tańszym, ale również stosunkowo odpornym drewnem jest modrzew. Drewno powinno być odpowiednio wysuszone i wysezonowane, aby uniknąć odkształceń po zamontowaniu.

Część inwestorów rozważa również drewno egzotyczne. Niektóre używane w naszym kraju gatunki tego typu to np. teak, jatoba czy cumaru, a składy budowlane mają w ofercie wiele innych rodzajów. Jednak ewentualny wybór drewna egzotycznego warto dobrze przemyśleć. Po pierwsze, jest ono zwykle droższe od gatunków krajowych, a po drugie, może nastręczać dodatkowych problemów, takich jak dostępność materiału i długi czas oczekiwania, niedopasowanie kolorystyczne do reszty podłogi, a w końcu brak doświadczonego wykonawcy, który podejmie się jego ułożenia. Nie znaczy to, że nie warto w ogóle korzystać z tych gatunków drewna, jednak nie są one pierwszym wyborem dla osób szukających ekonomicznych rozwiązań.

Tanim rozwiązaniem są też gotowe stopnice z okleinowanego MDF, jednak jest to rozwiązanie o dużo niższym standardzie i już na pierwszy rzut oka prezentuje się gorzej niż drewno. Jest też mniej trwałe i mniej komfortowe w eksploatacji. Można je rozważyć jedynie przy bardzo ograniczonym budżecie lub jako rozwiązanie tymczasowe.

Wykończenie schodów betonowych krok po kroku


Prace zaczynamy od wymierzenia każdego ze stopni. Jest to szczególnie ważne przy schodach zabiegowych, które często mogą mieć nieco inne wymiary na każdym stopniu. Następnie stolarz wykona stopnie dedykowane pod naszą klatkę schodową, o nieco większych wymiarach, umożliwiających precyzyjne docięcie ich na miejscu. Proces ten wraz z klejeniem i wstępnym lakierowaniem trwa nawet do kilku tygodni. Przed położeniem stopni należy powierzchnię konstrukcji betonowej odpylić, usunąć ewentualne nierówności i zagruntować.

Stopnie możemy montować za pomocą kołków montażowych do betonu, które następnie maskujemy, ale obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem są specjalne piany montażowe o wysokiej wytrzymałości, które dodatkowo wyrównują podłoże i wyciszają schody. W przypadku schodów z podstopnicami, stopnice powinny być ryflowane, aby kolejne elementy się zazębiały i umożliwiały sklejenie. W przypadku schodów z samymi stopnicami warto, żeby krawędzie były wyposażone w dodatkową listwę przyklejoną pod kątem prostym, co pogrubia je optycznie i chroni tynk na podstopnicach.

Ostatni etap to montaż maskujących listew bocznych, szlifowanie i oczyszczenie powierzchni oraz lakierowanie finalną warstwą lakieru wysokiej jakości. Najlepiej do tego celu użyć dwuskładnikowego lakieru poliuretanowego, który wytwarza szczególnie odporną i trwałą powłokę zabezpieczającą drewno nawet na kilkadziesiąt lat.

Grubość stopni drewnianych na schody betonowe


Stopnice drewniane na schodach betonowych nie mają funkcji konstrukcyjnej, a jedynie dekoracyjną. Dlatego nie ma sensu inwestować w przesadnie grube stopnice. Spokojnie wystarczy grubość 3 cm, a podawane gdzieniegdzie 5 cm dotyczy wyłącznie stopnic samonośnych, np. takich przykręcanych do konstrukcji stalowej. Odpowiednio polakierowane stopnie z twardego drewna, np. dębowego, nie będą się ścierać, a ewentualna regeneracja w przyszłości nie zmniejszy zbytnio ich grubości. Warto też pamiętać o tym, że drewno z drzew liściastych wysokiej klasy ma bardzo wysoką gęstość i każdy dodatkowy centymetr grubości to duża różnica w masie i niepotrzebnie większe obciążenie dla konstrukcji schodów.
Tekst: Szymon Wachal