Data publikacji:

Jak powiesić obraz na ścianie? Poradnik, jak wieszać obrazy

Skomponowanie efektownej galerii ściennej to duża sztuka. Jeśli szukasz sposobu, jak wieszać obrazy na ścianie, poznaj kilka sprawdzonych trików oraz wskazówek, dzięki którym kompozycja obrazów stanie się wyjątkową ozdobą mieszkania.

Polecamy: Maowanie ścian - wzory geometryczne

jak powiesić obraz

Jak wieszać obrazy – sprawdzone triki

Chociaż skomponowanie idealnej galerii ściennej wcale nie jest łatwe, do dyspozycji masz kilka sprawdzonych tropów, które mogą być idealnym drogowskazem i inspiracją.

Sprawdź również, cjakie wybrać obrazy do sypialni.

Symetria

Symetria to jedna z najpopularniejszych metod, jak wieszać obrazy na ścianie. W symetrycznym układzie najlepiej prezentują się obrazy czy plakaty tej samej wielkości. Taka kompozycja daje harmonijne wrażenie, a całość prezentuje się schludnie. Jest to też dość łatwe rozwiązanie – w symetrycznym układzie nie sposób popełnić błędu.

Artystyczny nieład

Jeśli jednak chcesz, aby całość prezentowała się niesztampowo, możesz ciekawie eksperymentować z układem. Efekt artystycznego nieładu uzyskasz, jeśli postawisz na różnorodność – obrazy o różnych rozmiarach czy kształtach ram pomogą osiągnąć taki rezultat.

Jako centralny punkt kompozycji możesz wybrać największy obraz i wokół niego układać kolejne elementy galerii. W tym przypadku masz duże pole do stylizacyjnego manewru i okazję, aby popisać się kreatywnością. 

Testy

Jeśli zastanawiasz się, jak wieszać obrazy na ścianie i uniknąć wpadki, łatwo możesz sprawdzić wybrany układ. Jak to zrobić? Wystarczy szary papier lub tektura oraz taśma malarska.

Na arkuszach odrysuj kształty odpowiadające rozmiarom oraz formie wybranych obrazów i przyklej je do ściany przy użyciu taśmy malarskiej, zachowując kompozycję oraz odległości, jakie przewidujesz dla swojej galerii. W ten sposób łatwo się przekonasz, czy całość dobrze ze sobą współgra.

Jak wieszać obrazy nad kanapą?

Przede wszystkim galeria ścienna powinna być położona centralnie nad sofą. Dzięki temu całość nie tylko będzie się dobrze komponować, ale też obrazy na ścianie efektownie podkreślą strefę wypoczynkową i zaakcentują ją na tle pomieszczenia.

Szacuje się, że środek galerii ściennej lub pojedynczego obrazu zawieszonego nad kanapą powinien znajdować się mniej więcej na wysokości wzroku stojącej osoby. Galeria ścienna w takim wydaniu będzie świetnie widoczna.

Jak wieszać obrazy na klatce schodowej?

Galeria ścienna na ścianach klatki schodowej wygląda szczególnie efektownie. Układ obrazów nad schodami wyznacza linia równoległa do biegu stopni, dzięki czemu kompozycja zachowuje dynamiczny charakter.

Jeśli szukasz sposobu, jak wieszać obrazy na klatce schodowej, zadbaj o solidne mocowanie. Klatka schodowa to ciąg komunikacyjny, więc wnosząc różne przedmioty na piętro, łatwo strącić obraz ze ściany.

Jak wieszać obrazy na ścianie bez wiercenia?

Jeśli lubisz wnętrzarskie metamorfozy i obawiasz się, że wybrany układ z czasem ci się znudzi, istnieje też skuteczny sposób, jak powiesić obraz bez wiercenia otworów pod kołki rozporowe. W sprzedaży znajdziesz specjalne przylepce, które przykleja się do ściany oraz ramy obrazu.

Następnie wystarczy przyłożyć je do siebie i mocno przycisnąć. W rezultacie udekorujesz ścianę obrazami i jednocześnie zapewnisz sobie możliwość ewentualnej zmiany układu. 

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym sprytnym triku, dzięki któremu twoja galeria ścienna będzie ciekawsza. Poza obrazami czy plakatami, w kompozycji warto uwzględnić inne dekoracyjne przedmioty. Mogą to być retro aparaty na skórzanych paskach, niewielkie ozdobne lusterka czy kapelusze. Elementy tego typu urozmaicą galerię. Jest to też dobry sposób, aby dodatkowo spersonalizować całość.