Data modyfikacji:

Jak umiejętnie eksponować obrazki na ścianie?

Obrazki to zarazem klasyczne i efektowne dekoracje, ale często nie mamy pomysłu na to, w jaki sposób ułożyć je na ścianie. Radzimy, jak wieszać obrazy i grafiki, by zawsze prezentowały się świetnie i cieszyły oczy domowników.

Na początek trzeba oczywiście wybrać obrazki, które powinny wpisywać się w nasz gust i pasować do wnętrza. Oczywiście, trudno nagiąć upodobania do koloru ścian czy fasonu mebli, ale koronną zasadą jest, by obraz harmonizował z wystrojem pokoju, w którym się znajduje. W przypadku zdjęć pole manewru daje zmiana kolorystyki – we wnętrzu minimalistycznym czarno-białe sprawdzą się znacznie lepiej od kolorowych.

Jeśli marzysz o dużym obrazie, zdecyduj się na niego jedynie, gdy masz miejsce, w którym można go dobrze wyeksponować. Im większa jest praca, tym więcej wolnej przestrzeni trzeba pozostawić wokół niej, by była efektowna. Z kolei niewielkie obrazki wyglądają świetnie w grupach,tworzących symetryczną formę na ścianie. W centrum powinny się znajdować większe prace, które następnie otoczymy mniejszymi. By spotęgować efekt galerii, można włożyć je w identyczne ramki.

www.sabpa.com

Kolejną kwestią jest obramowanie i tu zasada jest jedna - im bardziej nowoczesny obraz, tym prostsza rama i na odwrót. Olejne płótna przedstawiające martwą naturę, sceny batalistyczne czy pejzaże powinny mieć klasyczne, rzeźbione lub pozłacane ramy, natomiast abstrakcyjne prace mogą się obejść nawet bez oprawy.

Po wyborze obrazki należy powiesić w wybranym miejscu. W przypadku większych sięgnij nie po jeden, ale nawet 2 lub 3 gwoździe, by trzymały się pewnie i nie przekrzywiały. Gdy mowa o wysokości, po zawieszeniu wzrok patrzących powinien padać mniej więcej na środek obrazu. Nie powinniśmy zadzierać głowy ani jej schylać, by go zobaczyć. To, czy praca leży prosto lepiej sprawdzić „na oko” niż za pomocą poziomicy. Ona może wskazywać dobrze, ale jeśli sufit lub podłoga są nierówne, obrazek i tak będzie wyglądał na powieszony krzywo.

www.blog.naver.com

Ostatnią kwestią, dotyczącą przede wszystkim dużych płócien, jest oświetlenie. W eleganckich, klasycznych salonach lub ciemnych gabinetach warto zainstalować nad obrazem niewielką lampkę. Niewielkie urządzenia często można przytwierdzić do ramy, więc wówczas problemem pozostaje tylko doprowadzenie prądu. Jeśli obraz wisi we wnęce, można pomyśleć np. o instalacji halogenów na suficie.

Autor: Kasia Szulik