Data publikacji:

Obrazy do sypialni. Jak wybrać i gdzie powiesić?

Jaki obraz do sypialni wybrać? Gdzie go powiesić i jak podkreślić ten element dekoracyjny? Jeśli szukasz idealnego obrazu do sypialni nad łóżko, poniżej znajdziesz garść inspiracji i praktycznych wskazówek. 
obrazy do sypialni
Obrazy na ścianę dają zupełnie inny efekt dekoracyjny niż plakaty, zwłaszcza gdy mówimy o aranżacji sypialni. Obrazy drukowane są na różnych materiałach, np. gładkich, winylowych lub tkaninach typu canvas, które wyróżniają się charakterystyczną strukturą. Wydruki są następnie nanoszone na blejtramy i w efekcie są gotowe do powieszenia na ścianie. Wszystko to sprawia, że dekoracja ma niepowtarzalny charakter.

Obrazy do sypialni? Jeden duży czy kilka mniejszych?

Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest wybór jednego obrazu, który zostanie powieszony centralnie na ścianie. W ten sposób sprawisz, że galeria ścienna nie zdominuje stylizacji wnętrza, co jest ważne, jeśli zależy ci na minimalistycznym wystroju. Warto wiedzieć, że niektóre motywy prezentują się lepiej w dużych rozmiarach, np. krajobrazy czy wydruki fotografii miejskiej – na dużym obrazie wszystkie detale będą lepiej widoczne. W takim wydaniu dobrym rozwiązaniem jest postawienie na jeden większy obraz, ponieważ możliwe będzie dobre wyeksponowanie przedstawionej tematyki.
Kompozycja składająca się z większej liczby obrazów to z reguły kilka mniejszych wydruków. W tym przypadku cała układanka jest nieco bardziej skomplikowana. Musisz wszak dobrać do siebie nie tylko tematykę czy kolorystykę obrazów, ale też ich rozmiar oraz układ. Ciekawym patentem na rozwiązanie tej wnętrzarskiej zagwozdki mogą być obrazy kaskadowe, które tworzą spójną kompozycję. Najczęściej to jeden wydruk podzielony na kilka obrazów, które razem komponują się w efektowną galerię.


Przeczytaj także: Najmodniejsze plakaty i obrazy na ścianę

Gdzie powiesić obrazy w sypialni?

Naturalnym wyborem wydaje się powieszenie obrazu do sypialni nad łóżkiem. To sprawdzone rozwiązanie, które pozwala dodatkowo zaakcentować strefę wypoczynkową. W takim wydaniu szczególnie dobrze prezentują się duże obrazy, ponieważ ich niewielkie odpowiedniki mogłyby pozostać niewidoczne na tle łóżka.

Dobrym rozwiązaniem jest również powieszenie obrazu na ścianie w sypialni naprzeciwko łóżka. W takim układzie będziesz się co rano budzić z widokiem na piękny krajobraz czy ulubioną reprodukcję. Ponadto trafionym pomysłem jest wieszanie dekoracji ściennych tego typu np. nad konsolką czy komodą sypialnianą, ponieważ takie zestawienie tworzy dobry dekoracyjny duet.


Modne obrazy do sypialni – przegląd wzorów

W sprzedaży znajdziesz mnóstwo najróżniejszych obrazów, które będą wyglądać świetnie w stylizacji sypialni. Na jaką tematykę warto postawić? Dobrym tropem w poszukiwaniu idealnego obrazu do sypialni jest spokojna i stonowana tematyka, która będzie korzystnie wpływać na twoje samopoczucie. Motywy wywołujące pozytywne skojarzenia pozwolą wykreować w pomieszczeniu przyjazną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. A przecież w stylizacji sypialni o to właśnie chodzi – o klimat pozwalający się odprężyć. Oto kilka propozycji.
  • Krajobrazy – widok na zamglony las czy górskie szczyty wydrukowany na płótnie rozciągniętym na blejtramie to świetny dodatek do nastrojowej sypialni. Obraz tego typu nie tylko prezentuje się efektownie, ale wywołuje również pozytywne skojarzenia z naturą. Co więcej, motywy tego typu można łatwo łączyć ze sobą, jeśli przyjdzie ci ochota na stworzenie większej galerii ściennej złożonej z obrazów – jeśli krajobraz i natura będą wspólnymi mianownikami kompozycji, zestaw z pewnością będzie korzystny.
  • Abstrakcje – uproszczone formy, geometryczne kształty, rozmyte plamy czy chaotyczne linie – abstrakcyjne obrazy mogą naprawdę urozmaicić stylizację pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wydruków tego typu, od zupełnie stonowanych i minimalistycznych, aż po rozbudowane, imponujące abstrakcje.
  • Motywy roślinne – kwiaty czy liście roślin ozdobnych to jedne z najpopularniejszych wzorów w aranżacji wnętrz. Zdobią domowe tekstylia, tapety czy plakaty i obrazy właśnie. Jeśli zdecydujesz się na tematykę tego typu, zyskasz ogromne pole do stylizacyjnego manewru. W sprzedaży znajdziesz obrazy z roślinnymi motywami utrzymane w estetyce retro, czyli wyglądające, jak przedmioty z przeszłością. Innym ciekawym rozwiązaniem jest ujęcie tematu w estetyce stylu tropikalnego i trendu Urban Jungle – obrazy z liśćmi roślin egzotycznych, np. palmy czy monstery, prezentują się szalenie efektownie.
  • Minimalistyczne, nowoczesne obrazy do sypialni – obrazy w nowoczesnym wydaniu prezentują się szczególnie ciekawie – nieskomplikowana grafika wydrukowana na płótnie rozciągniętym na blejtramie to w pewnym sensie designerskie spotkanie najnowszych trendów z tradycyjną formą wykonania.
Na koniec zwróć również uwagę na wysokość, na której należy powiesić obraz. Szacuje się, że środek obrazu powinien znaleźć się mniej więcej na wysokości oczu dorosłej osoby, co pozwala na wygodne oglądanie wydruku. Kolejna rzecz to oświetlenie. Kinkiety do obrazów nie tylko zapewnią kierunkowe oświetlenie, ale snop światła padający na płótno od góry, dodatkowo podkreśli jego strukturę, co jeszcze zwiększy walory dekoracyjne obrazu. 

Co ciekawe, dobierając kształt i rozmiar obrazu, możesz również optycznie poprawić proporcje wnętrza. Przykładowo na wysokiej i wąskiej ścianie dobrze prezentować się będzie wydruk w układzie pionowym. Podobnie w odwrotnej sytuacji – jeśli chcesz wizualnie wysmuklić ścianę, postaw na obraz w układzie pionowym.