Data publikacji:

Jak urządzić balkon dla kota?

Jeśli masz w domu kociego przyjaciela, to doskonale wiesz, że koty, wbrew powszechnie znanym mitom, potrzebują dużo uwagi, zabawy i stymulacji. Wiosną, latem oraz wczesną jesienią to właśnie odpowiednio przygotowany balkon może zapewnić mruczkowi dużo satysfakcji i sprawić, że jego gatunkowe potrzeby zostaną zaspokojone. Sprawdź, o czym pamiętać, gdy urządzasz koci balkon.
jak urządzić balkon dla kota

Kot w domu. O czym pamiętać?

Jednym z najpopularniejszych błędów popełnianych przez właścicieli kotów jest przekonanie, że zwierzęta zawsze zachowują się tak samo. Choć koty rzadko wyskakują z balkonów i nie mają ciągot do nadmiernego ryzyka, warto brać od uwagę każdą sytuację. O ile skok w wysokiego balkonu nie leży w ich naturze, to gonitwa za drobną zwierzyną – jak najbardziej.
Innymi słowy,  nawet ten kot, który na co dzień uwielbia wylegiwać się na słońcu, może instynktownie rzucić się w pogoń za siedzącym na poręczy ptakiem.
W takim przypadku o wypadnięcie z balkonu nie trudno, a warto wiedzieć, że koty nie zawsze spadają na cztery łapy. Upadek nawet z niewielkiej wysokości może być dla nich bardzo groźny. Inna sprawa, że przestraszony kot może po takim wyskoku spanikować i uciec.

Dlaczego warto przystosować balkon dla kota?

Koty to zwierzęta bardzo ciekawskie. Być może oglądałeś kiedyś program przyrodniczy o tzw. wielkich kotach (np. tygrysach albo lwach). Ich zwyczaje, takie jak polowanie albo zabawy, są bardzo podobne do trybu życia kotów domowych. To zwierzęta, które uwielbiają polować na muchy albo zabawki, wędrować, drapać różne powierzchnie, dbać o swoją higienę czy w końcu znaczyć terytorium. Koty wolno żyjące spędzają dużo czasu na przemieszczaniu się i realizacji cyklu łowieckiego.
Niestety mruczki, które są wypuszczane przez swoich właścicieli na nocne (i nie tylko) wędrówki, to środowiskowe szkodniki. Koty dla zaspokojenia głodu lub swojej potrzeby polowania zabijają wiele mniejszych gatunków zwierząt, co negatywnie wpływa na bioróżnorodność w naszym kraju. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby koty pozostawały w swoich domach i aby właściciele zapewniali mruczkom warunki do spełniania ich gatunkowych potrzeb. Może w tym pomóc balkon, który będzie kotu dostarczał wielu bodźców i tym samym stymulował ciekawość.

O czym pamiętać w pierwszej kolejności, gdy urządzasz balkon dla kota?

Prawdopodobnie właśnie zastanawiasz się, jak urządzić balkon dla kota i od czego zacząć. Najważniejsza rzecz, od której musisz zacząć i bez której prawdziwy koci balkon nie istnieje, to siatka zabezpieczająca. Powiedzenie głosi, że kot zawsze spada na cztery łapy, ale to szkodliwy mit, który powoduje, że czasami właściciele kotów odpuszczają zakładanie siatki na balkonie, ponieważ myślą, że mruczek zawsze sobie poradzi. Upadek nawet z mniejszej wysokości, np. 2 czy 3 piętra, może skończyć się dla kota tragicznie: złamaniem łap, obrażeniami wewnętrznymi, a nawet śmiercią.
Dodatkowo siatka zabezpiecza przed ucieczką kota. Nie wszystkie koty dobrze sobie radzą na otwartym terenie – zwłaszcza jeśli są typowymi kotami domowymi, niewychodzącymi na co dzień. Kot, który samodzielnie opuści dom, czyli swoje terytorium, może być zdezorientowany i ukryć się gdzieś na wiele dni, przez co trudno będzie go znaleźć. Jeśli chcesz, aby Twój kot mógł korzystać z balkonu w sposób bezpieczny, zamontuj siatkę. Do wyboru są siatki polietylenowe lub metalowe, przy czym te drugie mają duży ciężar i mogą być nieodporne na warunki atmosferyczne.

Koci balkon krok po kroku

Kiedy już wiesz, dlaczego warto urządzić balkon dla kota i jak sprawić, żeby balkon był dla mruczka bezpieczny, możesz przejść do urządzania przestrzeni ciekawej i przyjemnej zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Oto, jak przygotować koci balkon krok po kroku.

Zamontuj siatkę lub zleć to profesjonalnej firmie

Siatkę zabezpieczającą oraz inne materiały potrzebne do jej założenia kupisz w sklepie budowlanym lub przez internet. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w montowaniu takich konstrukcji albo Twój balkon jest trudny do osiatkowania, skontaktuj się z firmą, która zajmuje się montażem siatek.
Firma poprosi Cię wcześniej o wymiary i zdjęcia balkonu, a także o wybór materiału, z którego ma być wykonana siatka, i na tej podstawie dokona wyceny. Koszt montażu siatki, w zależności od powierzchni balkonu, rodzaju siatki czy też konieczności budowy stelaża, zaczyna się od około 800–1000 zł. To spory wydatek, jednak warto pamiętać, że jest jednorazowy i można cieszyć się bezpiecznym dla kota balkonem przez wiele lat. Jeśli wysoki koszt to bariera przed zamontowaniem siatki, warto zapytać o możliwość rozłożenia zapłaty na raty.
Niezwykle ważne w montażu siatki jest to, by zabezpieczyć każdą możliwą szczelinę. Siatka musi być poprowadzone od samej podłogi do sufitu. Jeżeli balkon nie jest zadaszony, konieczne będzie wykonanie również zadaszenia ze wzmocnionej siatki. Koty doskonale wspinają się po siatce ochronnej, dlatego nie można pozostawić odsłoniętej góry. Ważne jest również to, by siatka nie była zbyt mocno napięta. Luźna siatka jest znacznie większą przeszkodą we wspinaczce.

Zadbaj, by balkon był ciekawy dla kota

Koty uwielbiają balkony i Twój mruczek na pewno będzie chciał na nim przebywać. Ale osiatkowanie to tylko pierwszy krok do urządzenia fantastycznego kociego balkonu. Następnie zadbaj, aby na tej niewielkiej przestrzeni znalazły się miejsca i „meble”, dzięki którym kot będzie mógł się dobrze bawić. To mogą być legowiska, drapaki, skrzynie – czyli wszystko to, co mruczki lubią najbardziej. Warto także zadbać o miejsce, w którym kot będzie mógł się schować.
Najlepiej, jeśli będzie zacienione, aby służyło również dla ochłody. Latem szczególnie trzeba monitorować czas przebywania kota na balkonie. Mruczki uwielbiają wygrzewać się w słońcu i najczęściej dobrze regulują temperaturę swojego ciała poprzez schowanie się w cieniu, jednak nawet te mądre i świadome zwierzęta są narażone na udar cieplny w gorące dni.

Usuń trujące rośliny z balkonu dla kota

Masz rośliny na balkonie, który chcesz udostępnić kotu? Sprawdź, czy kwiaty nie są toksyczne. Wiele balkonowych roślin, np. lawenda, pelargonie, fiołki, są silnie trujące i mogą poważnie zaszkodzić kotu, prowadząc do zatrucia, a nawet śmierci. Koty lubią podgryzać trawy i rośliny, dlatego na balkonie można umieścić takie kwiaty, które będą ozdobą, a jednocześnie nie wywołają u mruczka zatrucia. Aby wybrać bezpieczne rośliny, skonsultuj się z pracownikiem sklepu ogrodowego albo skorzystaj z list nietrujących kwiatów balkonowych, które znajdziesz w internecie.
Sprawdź także: rośliny bezpieczne dla kota.
Balkon urządzony z myślą o kocie to świetny sposób, aby pomóc mruczkom w realizacji ich gatunkowych potrzeb oraz w zaspokojeniu wrodzonej ciekawości. Na balkonie kot może obserwować, polować, wygrzewać się czy spać – czyli cieszyć się kocim życiem. Pamiętaj, żeby nigdy nie wypuszczać kota na nieosiatkowany balkon.

Czy siatka zabezpieczająca popsuje widok z okna?

Wiele osób obawia się, że siatka dla kota popsuje widok z okna i zmniejszy ilość światła dostającego się do wnętrza mieszkania. Tymczasem dobrej jakości siatki dla kotów wykonane są z bardzo cienkich, niemal niewidocznych żyłek. Najpopularniejsze zabezpieczenia wykonane są z oliwkowego lub przezroczystego polietylenu, więc zupełnie nie wpływają negatywnie na wygląd balkonu.
Wzmocniona siatka dla kota ma ok. 1,2 mm grubości oraz nieprzezroczysty rdzeń, co jest kompromisem pomiędzy wytrzymałością, a względami estetycznymi. Jeżeli jednak zależy ci w głównej mierze na niewidoczności, wybierz siatkę bez rdzenia wzmacniającego. Ma zaledwie 0,5 mm grubości i z odległości kilku metrów trudno ją dostrzec.
Mimo to przed założeniem siatki upewnij się, jakie są przepisy w twojej spółdzielni mieszkaniowej. W niektórych wspólnotach jakiekolwiek dekoracje balkonów są zabronione.

Uchylone okna a sprawa kota

Nie tylko balkon stanowi dla kotów duże niebezpieczeństwo. Częstą przyczyną zgonów i kalectwa jest zakleszczenie w uchylonym oknie. Grozi to uduszeniem lub przerwaniem rdzenia kręgowego. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj uchylonych okien ani drzwi balkonowych. Jeśli chcesz korzystać z tej funkcji, skorzystaj z kratek ochronnych na okno, montowanych z boku i na górze okna. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik