Data modyfikacji:

Jak urządzić małą kuchnię? 8 złotych zasad

Aranżacja małej kuchni to znacznie większe wnętrzarskie wyzwanie, niż urządzenie przestronnego pomieszczenia. W niewielkim pomieszczeniu musisz pogodzić ze sobą wiele interesów i wszystkie funkcje, jakie spełniać musi dobrze zaplanowana kuchnia. Jak to zrobić? Jak urządzić bardzo małą kuchnię, aby była prawdziwym sercem domu?

Aranżując małą kuchnię skorzystaj z trójkąta roboczego

Zasada trójkąta roboczego to jedna z najważniejszych reguł w aranżacji każdej kuchni. Szczególnie ważną rolę odgrywa w najmniejszych pomieszczeniach. Zasada ta dotyczy rozplanowania najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, czyli kuchenki, zlewu oraz lodówki. W idealnym układzie, każdy z tych elementów powinien być tak położony, aby znajdował się na jednym z wierzchołków trójkąta równobocznego. Dzięki temu możliwe jest sprawne poruszanie się między strefami przechowywania jedzenia, gotowania i zmywania, co eliminuje problem niepotrzebnej krzątaniny po pomieszczeniu. W bardzo małej kuchni zasada ta może być świetnym wyznacznikiem w kwestii organizacji przestrzeni.

Mała biała kuchnia w bloku

Czy wiesz, że w przypadku małych wnętrz specjaliści radzą, aby stawiać na jasne kolory? Biel czy jasne odcienie beżu lub szarości odbijają bowiem światło, a to z kolei sprawia, że pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Nie obawiaj się jednak stylizacyjnej nudy – intensywniejsze barwy zarezerwuj dla dodatków, dzięki czemu nawet bardzo mała kuchnia utrzymana w jasnej tonacji nabierze rumieńców. Białe płytki i meble kuchenne oraz ściany zrobią robotę. Aby ocieplić całość, postaw na drewniane blaty kuchenne, a uzyskasz klasyczną aranżację małej kuchni.

Meble na wysoki połysk w małej kuchni

Zatrzymajmy się jeszcze na moment przy wspomnianym wyżej świetle. Dobrym patentem, który pomoże ci jeszcze wzmocnić ten optyczny efekt, są meble na wysoki połysk. Nie dość, że od ich powierzchni odbijać się będzie światło, to jeszcze dadzą wrażenie głębi, poprzez refleks samego wnętrza. To prosty optyczny trik, dzięki któremu możesz przechytrzyć małą przestrzeń i sprawić, że kuchnia będzie się wydawać nieco większa.

Przeczytaj również: jakie meble do małego mieszkania?

Szuflady zamiast klasycznych szafek

Zostawmy już jednak optyczne złudzenia i przejdźmy do praktyki. W bardzo małej kuchni lepszym rozwiązaniem będą szuflady zamiast klasycznych szafek. W przypadku tych pierwszych można się bardzo łatwo zorientować w ich zawartości – wysuwasz szufladę i z góry masz dostęp do wszystkich zgromadzonych w jej wnętrzu sprzętów. Gorzej sprawa się ma w przypadku klasycznych szafek z uchylnymi drzwiczkami i półkami w środku. Aby zajrzeć na te najniżej położone, musisz niemal zanurkować aż do poziomu podłogi. Nie brzmi zbyt wygodnie, prawda? A jeśli urządzane pomieszczenie to mała kuchnia w bloku, na takie akrobacje może zwyczajnie zabraknąć miejsca.

Zlew bez ociekacza w małej kuchni

W bardzo małej kuchni każdy skrawek blatu roboczego jest na wagę złota, dlatego trzeba nim umiejętnie gospodarować. Wiele z tej powierzchni możesz stracić, jeśli zdecydujesz się na zlewozmywak z ociekaczem. W takim przypadku ociekacz zajmuje prawie tyle miejsca, ile dodatkowa komora. W efekcie może się okazać, że brakuje ci miejsca do przygotowywania posiłków czy przechowywania kuchennych sprzętów. Świetną alternatywą są za to ociekacze mobilne, które montuje się na komorze zlewozmywaka. Ten trik sprawi, ze po wysuszeniu naczyń usuniesz ociekacz i nie będzie on niepotrzebnie zabierał miejsca.

Bardzo mała kuchnia z wyspą – to może się udać!

Wydawać by się mogło, że w aranżacji małej kuchni nie ma miejsca na wyspę. Nic bardziej mylnego. Wyspa może okazać się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Jeśli twoja mała kuchnia jest otwarta na salon, wyspa może pełnić rolę naturalnej bariery, za pomocą której podzielisz wnętrze na strefy. Wyspa zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania i może też służyć jako bar, co wyeliminuje potrzebę wygospodarowania dodatkowego miejsca na stół i krzesła. Uwzględniając w aranżacji małej kuchni również wyspę, łatwiej zastosujesz w praktyce wspomnianą wyżej zasadę trójkąta roboczego. Jeśli dostępna przestrzeń na to nie pozwala, warto postawić przynajmniej na półwyspę.

Minimalizm i porządek w kuchni

W niewielkim pomieszczeniu nadmiar dodatków i elementów wystroju może sprawić, że zapanuje w nim wrażenie chaosu. Jeśli urządzasz naprawdę małą kuchnię w bloku, warto zaplanować system przechowywania tak, aby jak najmniej przedmiotów czy produktów spożywczych pozostawało widocznych. Jeśli zdecydujesz się natomiast na otwarte półki zamiast górnego rzędu szafek, zaopatrz się w estetyczne pojemniki do przechowywania i utrzymuj porządek – w małej kuchni mniej ci ujdzie na sucho, niż w przestronnym pomieszczeniu.

Zaplanuj oświetlenie kuchenne

W kuchni, podobnie, jak w każdym innym pomieszczeniu w twoim mieszkaniu znajduje się główny punkt świetlny zlokalizowany na suficie. Musisz jednak wiedzieć, że w tym przypadku świetnie sprawdza się przysłowie – jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Główny punkt świetlny zapewni ogólne oświetlenie wnętrza, ale jeśli będziesz pracować przy blacie roboczym, źródło światła znajdzie się za twoimi plecami. Efekt jest łatwy do przewidzenia. Dlatego w aranżacji małej kuchni zaplanuj oświetlenie strefy roboczej, wyspy oraz strefy zmywania naczyń. To zapewni komfort podczas poszczególnych etapów przygotowywania posiłków czy sprzątania.

Jak widzisz, w aranżacji małej kuchni trzeba mieć oczy dookoła głowy. Ale dobrze przemyślany plan aranżacji poskutkuje świetnie wyglądającym wnętrzem, w którym gotowanie będzie czystą przyjemnością.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Kamila Zalińska-Woźny