Montaż antresoli, czyli dodatkowego półpiętra, można rozważyć w pomieszczeniach o wysokości nie mniejszej niż 4,5 metra. Dzięki temu osoby przebywające na obu poziomach będą miały pełną swobodę poruszania się. Jej szerokość zależy od zastosowania.
Jeśli antresola będzie pełnić rolę biblioteczki lub garderoby, miejsca może być mniej, ale chcąc na niej urządzić sypialnię czy gabinet powierzchnia musi być znacznie większa.
Przy instalacji antresoli musimy określić, z jakiego materiału zostanie zbudowana. Do wyboru mamy standardowe cegły bądź beton, ale też drewno oraz zbrojone szkło. Dla bezpieczeństwa antresola powinna być wsparta na dodatkowych słupach.
Antresola może być dobrym rozwiązaniem również we wnętrzach problematycznych, na przykład ze skosami. Tworząc półpiętro pod jednym z nich zyskujemy np. dodatkową powierzchnię do przechowywania, ale trzeba pamiętać, że w tej sytuacji meble na antresoli muszą być stworzone na wymiar.
Antresola musi również mieć wygodne wejście. Najlepszym wyjściem będzie budowa lub kupno schodów razem z poręczą. Zdecydowanie mniej miejsca zajmie drabina, ale to rozwiązanie znacznie mniej komfortowe.
Alternatywą dla pełnowymiarowego półpiętra może być łóżko na antresoli, które sprawdzi się np. w kawalerce. W tej sytuacji można o nim pomyśleć nawet w niższym pomieszczeniu, ale mając na uwadze, że na tak umieszczonym łóżku będzie można siedzieć, ale nie się wyprostować.
Pod antresolą można zorganizować miejsce na biurko z komputerem, umieścić szafy lub stworzyć kąt wypoczynkowy - wszystko zależy od naszych upodobań oraz rozmiarów antresoli.
Autor: Kasia Szulik