Data publikacji:

Jak i czym wyczyścić dywan?


 Czy twój dywan stał się ofiarą upadków jedzenia, plam i wszystkiego, co możesz znaleźć na podeszwie swoich butów? W końcu nadchodzi czas, kiedy dywan potrzebuje czegoś więcej niż tylko kolejnego odkurzania. Jeśli plamy gromadzą się lub wniknęły głęboko w materiał, czas na pełne czyszczenie. Na szczęście nie musisz zatrudniać specjalisty, aby porządnie wyczyścić dywan! Potrzebujesz tylko trochę chęci, czasu i odpowiednich narzędzi. Poznaj domowe sposoby na czyszczenie dywanu!
dziecko z psem

Jak wyczyścić dywan na sucho?


Czyszczenie dywanu w domu może być kłopotliwe, w szczególności gdy jest on duży i ciężki. Nie zawsze mamy miejsce, w którym możemy wysuszyć dywan. Jego dokładne wysuszenie jest bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku wilgoć może nie tylko uszkodzić podłogi, ale także powodować gnicie, co sprzyja gromadzeniu bakterii i grzybów wewnątrz materiału. Jak wyczyścić dywan bez użycia wody? Poznaj najlepsze domowe sposoby na czyszczenie dywanu na sucho!

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać przed czyszczeniem dywanu jakąkolwiek metodą, jest jego dokładne odkurzenie. Musisz pozbyć się znajdującej się na nim wierzchniej warstwy kurzu i brudu. Jeśli masz możliwość, możesz też wytrzepać dywan na balkonie lub podwórku. Nie musisz od razu kupować drogich, specjalistycznych preparatów, aby odświeżyć swój dywan. Właściwości zwykłej sody oczyszczonej możesz wykorzystać w wielu domowych czynnościach porządkowych. Jak wyczyścić dywan sodą? Na odkurzony dywan wysyp równomiernie niewielką warstwę sody oczyszczonej i poczekaj minimum pół godziny. Po upływie tego czasu delikatnie rozetrzyj sodę suchą ścierką, aby mogła wniknąć głębiej w materiał. Pozostaw dywan na całą noc, aby soda mogła zebrać wszystkie zabrudzenia i brzydkie zapachy. Następnego dnia ponownie odkurz dywan.

Na twoim dywanie znajdują się plamy z kawy lub herbaty? Jeśli chcesz wyczyścić je na sucho domowym sposobem, w miejscu plamy rozsyp warstwę talku lub mąki ziemniaczanej, a następnie pozostaw na cały dzień. Jeżeli z kolei masz do czynienia z plamą z wina, w roli środka czyszczącego świetnie sprawdzi się sól. Czym czyścić dywan na sucho, gdy soda i sól nie zdały testu? W tej sytuacji warto pomóc sobie silniejszym środkiem chemicznym. W drogeriach i supermarketach możemy znaleźć wiele proszków przeznaczonych specjalnie do czyszczenia dywanu na sucho, takich jak Vanish Gold, Ajax czy Dr. Beckmann. Ich cena oscyluje w granicach 30 - 50 zł, a efekty potrafią być naprawdę spektakularne. Przed zakupem upewnij się jednak, czy dany środek możesz zastosować na swoim dywanie. Jeśli dywan jest wykonany z delikatnego materiału, chemia zawarta w proszku może go uszkodzić. 
Z proszkiem do czyszczenia dywanów postępujemy dokładnie tak, jak z sodą oczyszczoną. Rozsypujemy środek na dywan, a następnie wcieramy go za pomocą suchej ścierki lub szczotki. Po upływie czasu wskazanego na opakowaniu odkurz dywan, i gotowe! Pamiętaj jednak, aby zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia.

Czyszczenie dywanu na mokro - jak wykonać?


Czyszczenia na mokro usuwa więcej brudu i zanieczyszczeń, ponieważ użyty środek może głębiej wniknąć we włókna materiału. Ważne jest jednak jego odpowiednie wysuszenie (w pozycji poziomej), aby nie rozwinęła się w nim pleśń i drobnoustroje. Jeśli dywan nie będzie schnąć, leżąc na płaskiej powierzchni, może się odkształcić. Decydując się na pranie dywanu, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie podłogi, wysoką temperaturę oraz wentylację pomieszczenia.

Czyszczenie dywanu octem połączonym z sodą oczyszczoną świetnie sprawdzi się w przypadku silniejszych zabrudzeń czy dużych plam. Najlepiej jest usuwać plamy natychmiast po ich powstaniu, gdy nie zdążyły jeszcze mocno zabrudzić materiału, z którego został zrobiony dywan. W miseczce wymieszaj pół litra wody z dwiema łyżkami sody oczyszczonej i szklanką octu. Roztwór możesz rozpylić nad dywanem lub wetrzeć w miejscu, w którym powstała plama. Poczekaj do wyschnięcia dywanu i dokładnie go odkurz.

Odkurzacz piorący - czy warto?


Urządzenie, takie jak odkurzacz piorący, będzie dobrym rozwiązaniem w domach, w których mieszkają alergicy lub dzieci. Możemy nim skutecznie wyczyścić nie tylko dywany, ale także kanapy czy tapicerkę w samochodzie. Warto rozważyć zakup odkurzacza z funkcją prania, ponieważ umożliwia on też odkurzenie na sucho, tak jak zwykłym odkurzaczem. Dzięki temu nie będziemy musieli przechowywać w domu dwóch osobnych sprzętów. Świetnie sprawdza się także jako alternatywa dla mopa czy szczotki piorącej.

Jak działa odkurzacz z funkcją prania? W jego budowie znajdziemy dwa zbiorniki - jeden na wodę z detergentem, która służy do czyszczenia, oraz drugi zbiornik, w którym zbiera się zanieczyszczona woda. W przeciwieństwie do zwykłego odkurzacza, który zasysa do worka wszystkie zanieczyszczenia, odkurzacz piorący wytwarza pianę, która zostaje naniesiona na czyszczoną powierzchnię. Następnie urządzenie zasysa ją z powrotem.

Odkurzacz piorący jest szczególnie przydatny, jeśli posiadamy w domu dywany z długim włosiem.
Czyszczenie dywanu shaggy jest prawdziwym wyzwaniem. W jego długich włóknach gromadzi się o wiele więcej kurzu i brudu niż w dywanach z krótkim włosiem. Nie sprawdzą się tutaj proszki lub inne środki do czyszczenia na sucho, ponieważ nie będą w stanie dotrzeć do każdego zakamarka dywanu. Jeśli z kolei chcemy go wyczyścić na mokro domowym sposobem, jego całkowite wyschnięcie będzie graniczyć z cudem. Jak wyczyścić dywan z długim włosiem? Odpowiedź jest prosta - odkurzaczem piorącym! Najpierw spryskaj dywan specjalnym preparatem piorącym i poczekaj kilka minut, aż wniknie we włókna. Następnie odkurz dywan odkurzaczem piorącym lub z funkcją prania. 
Autorka: Patrycja Hendzel