Data publikacji:

Jak zabezpieczyć doniczki na parapecie zewnętrznym, żeby nie spadły?

Donice z kwiatami na zewnętrznym parapecie to jedna z najlepszych metod, by ożywić i uatrakcyjnić okna domu. Efekt wzmocni dodatkowo dobranie ciekawych krzewów lub kwiatów o intensywnych barwach. W budynkach wielorodzinnych lub blokach donice pozwalają zyskać dodatkową przestrzeń do hodowli roślin, a nawet warzyw lub przypraw. Niestety pojemniki z ziemią są dość ciężkie i przy nieodpowiednim ustawieniu, zwłaszcza podczas złej pogody i porywistego wiatru, mogą zwyczajnie spaść lub ulec uszkodzeniu. Podpowiadamy zatem, jak zabezpieczyć doniczki na parapecie zewnętrznym.
jak zabezpieczyć doniczki na parapecie zewnętrznym
Doniczki zabezpieczamy na dwa podstawowe sposoby – ingerując w strukturę ściany, parapety lub okna albo posługując się innymi metodami, które nie wymagają użycia elektronarzędzi. Drugie rozwiązanie jest pomocne wówczas, gdy z różnych powodów nie chcemy sięgać po bardziej trwałe metody zabezpieczania doniczki, np. gdy wynajmujemy mieszkanie lub planujemy korzystać z niej tylko przez krótszy czas.

Jak zabezpieczyć doniczki na parapecie zewnętrznym bez wiercenia?

Przed deszczem, mrozem i wiatrem doniczkę najłatwiej jest zabezpieczyć różnego rodzaju foliami. Zaleca się skorzystanie z produktów bąbelkowych, ale przed burzą rośliny ochroni też większa torba sklepowa. Materiał wkładamy dokładnie pod tacę donicy, by nie zerwał się z czasem. Patent stosujemy w złą pogodę lub zimą, gdy w ziemi wciąż znajdują się rośliny.
Donice lub doniczki można też umieścić w osłonach, które mogą np. ochronić ziemię przed wywiewaniem, równocześnie stabilizują one też wąskie pojemniki. Osłony wykonane są z wielu różnych materiałów i dostępne są w szerokiej gamie kolorów.
Mniejsze doniczki możemy włożyć też do specjalnej nakładki z tworzywa sztucznego lub metalu. Przyjmuje ona postać pojemnika, której nieużywaną przestrzeń można ukryć czasem dołączaną przykrywką.
Ciekawą alternatywą jest skorzystanie z uchwytu rozporowego. Przyjmuje on postać drążka o regulowanej długości, który umieszczamy pomiędzy ścianami otworu okiennego. Mechanizm gadżetu regulujemy tak, aby stabilnie oparł się na obu ścianach, zapobiegając zsunięciu się donicy z parapetu. Instalacja nie jest zalecana w przypadku, gdy rama okna został wykończona cienkim lub sypkim tynkiem, który łatwo ulega uszkodzeniu. Po dłuższym czasie drążek może pozostawić trwałe dziury w jego powierzchni i się poluzować. Zawsze możemy go jednak przykręcić na stałe, korzystając z długich śrub.

Jak zabezpieczyć doniczki na parapecie zewnętrznym za pomocą wiercenia?

Podstawową inwazyjną metodą zabezpieczenia doniczki na zewnątrz okna jest zastosowanie specjalnych uchwytów wkręcanych w parapet, które uchronią doniczkę przed upadkiem, a także ruchem na boki. Warto zadbać, by zaplanowany rozstaw elementów pasował do planowanych skrzynek. W przypadku ich wymiany będziemy więc mieli ograniczone pole wyboru. Większość uchwytów pozostaje niewidoczna z zewnątrz i zabezpiecza donice nie tylko od spodu, ale też od góry, przy pomocy regulowanego zacisku. Standardowo do jednego prostokątnego pojemnika lub donicy używamy dwóch uchwytów.