Data publikacji:

Jak urządzić pokój gościnny?

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczka dużego domu, z pewnością często przyjmujesz gości, więc warto przeznaczyć jedno z pomieszczeń na pokój gościnny. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać i co musi się w nim znaleźć.

Ponieważ pokój gościnny mogą zajmować różne osoby, jego wystrój powinien być neutralny. Użyj uniwersalnych kolorów, takich jak biel, czerń, beż, brąz czy granat, ale dbając, by samo wnętrze było jasne, a dodatki kontrastowe. Nie zapomnij o zasłonach lub roletach w oknie, które zapewnią gościom prywatność i zaaranżuj co najmniej dwa źródła światła – górne i boczną lampkę znajdującą się przy łóżku.

www.houzz.com

Podstawowym elementem wyposażenia powinno być łóżko, najlepiej dwuosobowe, zwykłe lub rozkładane. Drugi wariant będzie wygodniejszy, jeśli pokój gościnny jest niewielki. Kolejnym ważnym meblem jest niewielka szafa z półkami i miejscem do umieszczenia ubrań na wieszakach. Przyda się również duże lustro, które możesz umieścić na jej drzwiach lub przy ścianie. Konieczny jest także co najmniej jeden mały stolik nocny lub boczny, na którym gość może położyć podręczne drobiazgi. Jeśli wybierzesz model na kółkach, mebel może pełnić też rolę niewielkiego stolika kawowego. Gdy przestrzeń na to pozwala, warto wyposażyć pokój gościnny w dodatkowe krzesło lub fotel.

www.lmaoimi.com

Tuż przed przyjazdem gości umieść w szafie odpowiednią ilość ręczników i dodatkowy komplet pościeli, by w razie potrzeby można było ją zmienić. Na podłodze powinno być dość miejsca, by móc postawić torbę lub walizkę bez potykania się o nią na każdym kroku. Pokój powinien być przytulny, ale nie przesadzaj z dodatkami i bibelotami. Mile widzianymi akcentami są poduszki, koce, rośliny na parapecie, kilka książek i magazynów, a także telewizor lub radio.

www.indulgy.com

Pokój gościny z założenia jest pomieszczeniem użytkowanym od czasu do czasu, więc niektórzy mogą uznać go za stratę cennej przestrzeni. By tak nie było, warto nadać pomieszczeniu dodatkową funkcję. Między kolejnymi wizytami wnętrze może na przykład być gabinetem – wtedy zamiast stolika i krzesła wstaw do niego biurko i fotel.

Autor: Kasia Szulik