Data publikacji:

Styl shabby chic w mieszkaniu

Pastelowe kolory, postarzane meble i stylizowane dodatki – to najważniejsze znaki rozpoznawcze stylu shabby chic. Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze wierne tej estetyce, musisz jednak wiedzieć nieco więcej na temat shabby chic. Zobacz, jakie elementy wystroju wybrać.
styl shabby chic
Styl shabby chic przywędrował do nas z Wielkiej Brytanii, gdzie został wypracowany w drugiej połowie XX wieku, a jego popularyzatorką była angielska dekoratorka wnętrz Rachell Aswell. Obecnie to bardzo popularna estetyka aranżacji, która zdaje się być idealnym przepisem na klimatyczne wnętrze o bardzo kobiecym i romantycznym charakterze. Jak uzyskać efekt shabby chic w stylizacji mieszkania? Sprawdźmy!

Kolory w stylu shabby chic

Jeśli chcesz urządzić kuchnię shabby chic lub salon czy sypialnię inspirowane właśnie tym stylem, postaw na jasną tonację kolorystyczną. Podstawą może być biel, beż czy szarość, ale do tych kolorów dodaj również jasne pastele. Subtelne odcienie różu, fioletu czy błękitu sprawią, że stylizacja nabierze romantycznego charakteru. Wspominane barwy wykorzystuje się nie tylko w celu wykończenia ścian, ale także stawia się na tapicerowane meble oraz dodatki właśnie w odcieniach tego typu.

Co ciekawe, w stylizacjach inspirowanych shabby chic inwestorzy często stawiają na białą podłogę. Bielone deski lub jasne panele sprawią, że podłoga dodatkowo będzie odbijać światło, przez co uzyskasz korzystny efekt optyczny – pomieszczenie wyda się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Meble w stylu shabby chic

Jedną z najważniejszych cech, po której można poznać styl shabby chic, są meble. Z reguły to stare egzemplarze, które poddano renowacji lub sprzęty stylizowane na takie. Dlatego jeśli lubisz buszować po pchlich targach czy giełdach staroci, warto również tam poszukiwać elementów wystroju do mieszkania.

Jakie meble będą pasować do tego stylu? Meble shabby chic są efektownie zdobione. Najczęściej są wykonane z drewna zdobionego ornamentami, dekoracyjnymi uchwytami i wyposażonymi w toczone lub rzeźbione nóżki. Stolik shabby chic, komoda czy regał powinny prezentować się naprawdę okazale.
Ale dekoracyjne wykonanie mebli to dopiero połowa sukcesu. Do aranżacji shabby chic najlepiej pasują meble stylizowane metodą postarzania. Co to oznacza w praktyce? Do renowacji mebli w duchu shabby chic stosuje się najczęściej farby kredowe, które dają piękną matową powłokę oraz dostępne są w wielu pastelowych odcieniach. Aby meble wyglądały jak stare sprzęty, na których upływ czasu odcisnął swoje piętno, na ich powierzchni wykonuje się tzw. przecierki.

To bardzo proste – w miejscach, gdzie meble naturalnie się zużywają, czyli na krawędziach, blatach i w narożnikach, przed nałożeniem finalnego produktu trzeba nanieść odrobinę wosku. W tym celu można zastosować zwykłą świeczkę, którą potrzesz wspomniane miejsca na komodzie czy stoliku. Gdy dekoracyjna powłoka farby kredowej już wyschnie, punkty, gdzie trafił wosk, trzeba delikatnie przetrzeć przy użyciu papieru ściernego. Całość na koniec należy zabezpieczyć bezbarwnym lakierem lub woskiem do mebli.

Jakie oświetlenie do mieszkania shabby chic?

Dobrze dobrane oświetlenie jest szalenie ważnym elementem wnętrzarskiej układanki. Źródła światła rozlokowane w różnych częściach pomieszczeń nie tylko zapewniają komfortowe oświetlenie wnętrza, ale też pomagają kreować klimat panujący w pomieszczeniu. Jeśli stawiasz na styl shabby chic i chcesz, aby twoje mieszkanie było przytulne i piękne, zwróć uwagę na dobór świetlówek. Warto, aby w pomieszczeniach, w których odpoczywasz, czyli w salonie i sypialni, zamontować świetlówki emitujące światło o ciepłej barwie. Oświetlenie tego typu sprzyja relaksowi.

A co z samymi lampami? Jakie będą pasować do salonu czy sypialni w stylu shabby chic? Idealnym dopełnieniem stylizacji będą lampy stylizowane na stare. Mogą to być modele na mosiężnych lub cynkowanych podstawach ze stylizowanymi zdobieniami. Elementy oświetlenia utrzymane w takiej estetyce będą dobrze komponować się z postarzanymi meblami. Oto kilka pomysłów na oświetlenie do wnętrz w stylu shabby chic.
  • Kryształowy żyrandol – lampy sufitowe tego typu są okazałe i bardzo efektowne. Najczęściej składają się z kilku przegubów bogato zdobionych szklanymi paciorkami, które dodatkowo odbijają światło. Modele w takim wydaniu najlepiej sprawdzą się w sypialni czy reprezentacyjnym pokoju dziennym.
  • Lampy podłogowe i stołowe z abażurami – w sprzedaży znajdziesz lampy wyposażone w tekstylne abażury zmiękczające światło. Dzięki nim oświetlenie jest przyjemniejsze w odbiorze, ponieważ nie razi oczu.

Dodatki do aranżacji shabby chic

Chociaż podstawą estetyki shabby chic są wspomniane wcześniej pastelowe kolory, a znakiem rozpoznawczym postarzane meble, to w stylizacji dopiętej na ostatni guzik nie może zabraknąć dekoracji. Jeśli chcesz uzyskać efekt wierny omawianej estetyce, oto kilka dodatków i dekoracji, na które warto postawić.
  • Tekstylia – nie dość, że za ich pomocą jeszcze łatwiej wykreujesz we wnętrzu przytulną atmosferę, to jeszcze dodasz stylizacji więcej koloru. Tekstylia, czyli zasłony, dywany, koce, pledy, narzuty czy poduszki dekoracyjne w stylu shabby chic powinny być utrzymane w jasnej, pastelowej tonacji. Jeśli lubisz wyrazistsze rozwiązania, postaw na wzory kwiatowe, które znakomicie wpisują się w estetykę shabby chic.
  • Wazony i bukiety kwiatów – jeśli kwiatowych wzorów na tekstyliach wciąż będzie ci mało, możesz iść o krok dalej. W aranżacjach utrzymanych w stylu shabby chic nie brakuje wazonów ze świeżymi kwiatami. Kompozycje florystyczne nie tylko korzystnie się prezentują i pomagają kreować romantyczny charakter wnętrza, ale też pięknie pachną. Dzięki takim dodatkom sprawisz, że w sypialni w stylu shabby chic czy w salonie inspirowanym tą estetyką zapanuje naprawdę przyjemna atmosfera.
  • Lampiony i dekoracyjne metalowe klatki – jak już wiesz, nastrojowe oświetlenie sprzyja zaaranżowaniu klimatycznego wnętrza. Dobrym dopełnieniem dla lamp będą również lampiony, w których ustawisz świece. Modele, które będą pasować do shabby chic to np. lampiony w metalowych stylizowanych obudowach bądź te wykonane z postarzanego drewna.
Uzupełnieniem dla lampionów mogą być dekoracyjne metalowe klatki. Ich wzornictwo nawiązuje do stosowanych dawniej klatek dla ptaków, jednak tym razem chodzi jedynie o stylizacyjny efekt. W klatkach tego typu można ustawić świeczki czy wyeksponować kompozycje z suszonych kwiatów i traw.
  • Drewniana boazeria – to kolejny element, dzięki któremu uzyskasz omawiany efekt. Bielone deski na ścianie nie tylko urozmaicą stylizację i dodadzą całości przytulności, ale też sprawią, że ściana nabierze efektownej faktury i stanie się ciekawym tłem dla aranżacji wnętrza.
  • Dekoracyjne ramki – oprawy luster czy modele służące do wyeksponowania zdjęć powinny być bogato zdobione. Ramki czy ramy luster wykorzystywane w aranżacjach shabby chic nawiązują swoją estetyką do barokowych zdobień, ale z reguły nie są złocone, a utrzymane w pastelowej lub białej tonacji. Wnętrza inspirowane stylem shabby chic to naprawdę bardzo przytulne i klimatyczne aranżacje. Jak widzisz, aby uzyskać taki efekt, trzeba zebrać kilka elementów typowych dla tej estetyki.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny