Data publikacji:

6 pomysłów na nowoczesny salon. Jak go modnie urządzić?

Nowoczesny salon, czyli jaki? Jakie meble, kolory i dodatki wybrać, aby urządzić pokój dzienny utrzymany w duchu najnowszych trendów? Jeśli szukasz przepisu na nowoczesny salon w bloku czy domu, zobacz garść inspiracji.

nowoczesny salon

Jakie kolory ścian w nowoczesnym salonie?

Aranżacje nowoczesnych salonów najczęściej opierają się na jasnych, naturalnych barwach. To sprawdzony wnętrzarski trik, który pozwala optycznie powiększyć wnętrze oraz nadać mu optymistyczny charakter. Dlatego jeśli szukasz inspiracji do nowoczesnego salonu, możesz postawić na skandynawską paletę barw, czyli biel, beż oraz szarości.

Jednak w nowoczesnych stylizacjach nie brak koloru i to w całkiem odważnym wydaniu. Wśród modnych barw dobrze wpisujących się w bieżące trendy są np. butelkowa zieleń, granat, brudny róż czy grafit. Warto jednak wiedzieć, że te intensywniejsze kolory z reguły stosuje się miejscowo, np. dla zaakcentowania jednej ściany w pomieszczeniu. To dobry sposób na urozmaicenie stylizacji wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu dobrego balansu kolorystycznego.

Meble wypoczynkowe do nowoczesnego salonu

Zgodnie z najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz, jak chociażby nurtem wellness architecture, w stylizacji pomieszczeń wszystko powinno kręcić się wokół ich naczelnej funkcji. W przypadku salonu chodzi oczywiście o wypoczynek i wspólne spędzanie czasu. W rezultacie cała aranżacja wnętrza powinna sprzyjać relaksowi. Elementy wystroju w nowoczesnym salonie powinny być tak skomponowane, aby w pomieszczeniu panowała przyjemna i rozluźniająca atmosfera.
Co to oznacza w praktyce? W pokoju dziennym pierwsze skrzypce powinny grać meble wypoczynkowe. Sofy, kanapy i fotele to główny element wystroju, pod który należy dobierać pozostałe elementy aranżacji. Dobrym rozwiązaniem są meble modułowe, które można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. W aranżacji nowoczesnego salonu sprawdzonym trikiem jest centralne ustawianie mebli wypoczynkowych, aby stanowiły one serce pomieszczenia. Sofy i fotele mogą być zwrócone w swoim kierunku, co sprzyja rozmowie.

Wśród najpopularniejszych mebli wypoczynkowych dominują te o minimalistycznej formie, utrzymane w nieskomplikowanej, skandynawskiej estetyce. Jednak w aranżacjach nie brakuje też bardziej dekoracyjnych rozwiązań, jak np. pikowane sofy z welurowym obiciem.

Stolik kawowy i pomocniczy

Tradycyjnie, w pokoju dziennym punktem obowiązkowym jest ława lub stolik kawowy. W aranżacji w nowoczesnym wydaniu, obok stolika kawowego, często pojawia się jego pomocniczy odpowiednik. Może to być np. zestaw dwóch niemal identycznych stolików, z czego jeden jest mniejszy i częściowo wsuwany pod drugi. Ale stolik pomocniczy może być zupełnie odrębnym meblem, który po prostu będzie stał w pobliżu kompletu wypoczynkowego i zapewni jeszcze większą swobodę, bo zawsze będzie pod ręką, aby odłożyć książkę czy kubek z kawą.

Tradycyjnie, w pokoju dziennym punktem obowiązkowym jest ława lub stolik kawowy. W aranżacji w nowoczesnym wydaniu, obok stolika kawowego, często pojawia się jego pomocniczy odpowiednik. Może to być np. zestaw dwóch niemal identycznych stolików, z czego jeden jest mniejszy i częściowo wsuwany pod drugi. Ale stolik pomocniczy może być zupełnie odrębnym meblem, który po prostu będzie stał w pobliżu kompletu wypoczynkowego i zapewni jeszcze większą swobodę, bo zawsze będzie pod ręką, aby odłożyć książkę czy kubek z kawą.
Modne stoliki kawowe, które pasują do nowoczesnych salonów, to np. efektowne modele metalowe. Mogą mieć barwę czarną, ale szczególnie ciekawie prezentują się te w wydaniu miedzianym czy złotym. W sprzedaży znajdziesz zarówno modele okrągłe, jak i kwadratowe.

Ciekawym pomysłem na stolik kawowy są minimalistyczne modele z kamiennym blatem lub wykończone tworzywem imitującym marmur. Osadzone są na prostej, metalowej konstrukcji i prezentują się bardzo elegancko oraz dobrze pasują do innych nowoczesnych elementów wystroju.

Dodatkowe meble do salonu

Chociaż w nowoczesnych wnętrzach króluje minimalizm, w dobrze zaplanowanym pokoju dziennym powinny znaleźć się również inne meble, niż tylko komplet wypoczynkowy i stolik kawowy. Modnym rozwiązaniem są regały industrialne. Z reguły są to konstrukcje osadzone na metalowych ramach ze szklanymi lub drewnianymi półkami. To dobre miejsce, aby wyeksponować kolekcję książek, ciekawe ozdoby czy pamiątki z podróży. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli stylizacja ma wyglądać dobrze, półki nie mogą się uginać pod ciężarem stojących na nich przedmiotów.

Co na okna do nowoczesnego salonu?

W stylizacji okna panuje duża dowolność – w nowoczesnym salonie znakomicie sprawdzi się zarówno klasyczny zestaw, czyli firany i zasłony, jak i nowoczesne rozwiązania, czyli rolety lub żaluzje.

W pokoju dziennym szczególnie dobrze będą prezentować się zasłony i firany sięgające do samej podłogi. To eleganckie rozwiązanie, które dodatkowo doda wnętrzu przytulności. Ciekawym pomysłem na aranżację okna w pokoju dziennym urządzonym w nowoczesnym duchu są żaluzje. Modele z drewnianymi czy bambusowymi lamelami zapewnią dobre zaciemnienie i możliwość wygodnego sterowania światłem dziennym w pomieszczeniu.

Inną sprawdzoną opcją na to, co wybrać na okno do nowoczesnego salonu, to rolety rzymskie. To wnętrzarski kompromis między zasłonami a roletami – modele rzymskie po zwinięci układają się w eleganckie fałdy, a jednocześnie są praktyczne i funkcjonalne.

Dekoracje do nowoczesnego salonu

Chociaż, jak już wiemy, w nowoczesnych aranżacjach dominuje minimalizm, to naturalnie, w stylizacjach tego typu nie może zabraknąć dodatków. To one właśnie decydują o charakterze wnętrza i nadają mu indywidualny charakter. Jakie dekoracje do salonu wybrać?


Kwiaty w nowoczesnym salonie to punkt obowiązkowy
. Nie dość, że wpisują się we wspomniany już trend architektury wellness, ponieważ pomagają kreować przyjazne otoczenie, dzięki swoim właściwościom oczyszczania powietrza, to jeszcze na dodatek rośliny po prostu świetnie wyglądają. Spośród zielonych filtrów w aranżacji nowoczesnego salonu warto wybrać zielistkę, dracenę obrzeżoną, skrzydłokwiat czy bluszcz pospolity. Natomiast bardzo efektownymi roślinami, które pięknie się prezentują w minimalistycznym otoczeniu są np. fikus lirolistny, szeflera, bananowiec czy epipremnum złociste.
Ciekawym pomysłem na urozmaicenie aranżacji nowoczesnego salonu mogą być też suszone rośliny. Modnym rozwiązaniem wpisującym się w estetykę stylu skandynawskiego, boho czy trendu wabi-sabi są suszone trawy ozdobne w wysokich wazonach.

Kolejnym elementem dekoracyjnej układanki w pokoju dziennym urządzonym na nowoczesną modłę, jest galeria ścienna. Obrazy do nowoczesnego salonu to najczęściej efektowne kompozycje składające się z kilku grafik, plakatów czy reprodukcji w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu galeria ścienna prezentuje się bardzo ciekawie. Do nowoczesnych wnętrz pasują minimalistyczne rozwiązania, czyli czarno-białe wydruki lub obrazy czy plakaty o stonowanej kolorystyce i wzornictwie.

Dobrym urozmaiceniem dla galerii ściennej jest lustro. Wedle najnowszych trendów, ten element wystroju nie musi pełnić jedynie funkcji użytkowej – lustra to pięknie wykonane przedmioty w ozdobnych ramach, dlatego w nowoczesnych aranżacjach wplata się je jako urozmaicenie galerii ściennej. Dodatkowo lustro w nowoczesnym salonie da wrażenie głębi oraz odbije światło, co może optycznie powiększyć wnętrze i je rozjaśnić.
Modne są lustra utrzymane w estetyce retro w ciekawie formowanych ramach, ale równie popularne są okrągłe modele na pasku lub w rattanowej ramie boho.

Na koniec zostaje jeszcze jeden, szalenie ważny element dekoracji każdego pokoju dziennego. Mowa oczywiście o tekstyliach, czyli kocach, pledach, poduszkach dekoracyjnych oraz dywanach. Wszystkie te elementy sprawią, ze strefa wypoczynkowa w salonie będzie przytulniejsza, a wypoczynek stanie się przez to jeszcze przyjemniejszy.

Poduszki dekoracyjne i pledy, jakie warstwowo ułożysz na sofie to świetny sposób, aby dodać nieco koloru do stylizacji pomieszczenia. Tekstylia tego typu można łatwo zmieniać, np. poprzez wymianę poszewek na poduszkach ozdobnych. W efekcie możliwe będzie łatwe żonglowanie dodatkami i sezonowa odmiana stylizacji. Dobrym uzupełnieniem nowoczesnego salonu będzie dywan.