Czy montaż kabiny prysznicowej stawianej bezpośrednio na posadzce w przypadku remontowanej łazienki w bloku jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak, choć warto się do tego projektu dobrze przygotować. Dobierając odpowiednie wyposażenie, nawet na małym metrażu i przy trudnym układzie łazienki w bloku możemy cieszyć się przestronną kabiną prysznicową bez barier.
Instalując prysznic bez brodzika zyskujemy dodatkową przestrzeń, a samo codzienne korzystanie z kabiny staje się o wiele łatwiejsze. Brak brodzika to też spore ułatwienie pod kątem utrzymania czystości w kabinie. Minimalne silikonowe połączenia, eliminacja potrzeby wyczyszczenia akrylowej powierzchni brodzika i łatwy dostęp do odpływu – w opinii użytkowników to ogromne zalety, które znacznie skracają czas potrzebny na utrzymanie porządku w strefie kąpielowej.
Czy w każdej łazience w bloku da się zamontować prysznic bez brodzika? To jedno z pierwszych pytań, które pojawia się jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Choć w niektórych przypadkach wymaga to specjalnego wyposażenia, to zazwyczaj jest możliwe.
Kluczowym czynnikiem decydującym o możliwości montażu odpływu bezpośrednio w podłodze jest grubość stropu oraz rozmieszczenie odpływu sieci kanalizacyjnej. To ważne, bowiem instalacja odpływowa musi mieć odpowiedni spadek, aby wydajnie odprowadzała wodę, a sam syfon w posadzce pewną przestrzeń do sprawnego funkcjonowania. Sprawdźmy zatem jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych parametry stropu i dostępne miejsce w posadzce.
Co ważne, nawet jeśli miejsca jest mało, to na rynku dostępne są rozwiązania do stropów o małej wysokości. Specjalne płaskie syfony odpływowe pozwalają na montaż odpływów w niskiej konstrukcji podłóg o wysokości zaledwie 65-85 mm.
Sklepy z wyposażeniem łazienkowym proponują dwa rozwiązania dla kabin bez brodzika – to odpływy liniowe i wpusty podłogowe. Zasada działania obu opcji jest podobna. Odpowiednie wyprofilowanie posadzki w kabinie kieruje wodę do odpływu, który ją sprawnie odprowadza do kanalizacji.
Wpust podłogowy zazwyczaj montuje się w centralnym punkcie kabiny lub równolegle do jednej ze ścian, zazwyczaj tej, na której zamocowana jest bateria prysznicowa. Dla sprawnego odprowadzania wody i zminimalizowania ryzyka zalewania podłogi w łazience kluczowe jest przygotowanie odpowiedniego spadku oraz dopasowanie wydajności odpływu do ilości wody dostarczanej przez baterię. Mówiąc prościej – im większa kabina i większa bateria (np. duża deszczownica dostarczająca większą ilość wody), tym większy i bardziej wydajny powinien być odpływ.
Ma postać prostej, zazwyczaj kwadratowej, kratki mocowanej w centralnym punkcie kabiny. Kratka osłania wejście do odpływu z płaskim syfonem.
Wpusty podłogowe Geberit mają kompaktowy wymiar kratki 8 x 8 cm, dzięki temu są mniejsze niż wiele innych wpustów odpływowych na rynku. Uniwersalny syfon jest dostępny w dwóch wersjach:
· standardowej o wysokości zasyfonowania 50 mm, do wysokości wylewki 90 mm,
· renowacyjnej o wysokości zasyfonowania 30 mm i wysokości wylewki 65 mm.
Ta druga opcja powstała z myślą o remontowanych łazienkach, w który wysokość zabudowy jest minimalna i problemem może być dostępność przestrzeni do zainstalowania odpływu w posadzce.
Odpływy punktowe Geberit można zamocować na styropianowej obudowie do konstrukcji stropu. To zapewnia stabilność odpływu oraz tłumi drgania. Wpusty mają wyjmowaną kratkę, co pozwala na sprawne wyczyszczenie wnętrza odpływu. Dostępne są też specjalne koszyczki do zatrzymywania zanieczyszczeń, co znacznie ułatwia ich usuwanie.
Najprościej można je opisać jako wąskie rynienki mocowane w posadzce, do których spływa woda z całej kabiny prysznicowej. Przykryte metalowym rusztem lub profilem do wypełnienia płytkami, stanowią minimalistyczne rozwiązanie do kabin o każdej wielkości. Dyskretny design oraz możliwość scalenia z powierzchnią podłogi sprawiają, że odpływy stają się niemal niezauważalne w posadzce.
Nowoczesny odpływ liniowy Geberit jest dostępny w aż 19 rodzajach rynien zbiorczych o różnych długościach i kolorach. Linia produktowa CleanLine proponuje odpływy liniowe o długości od 90 do nawet 160 cm, o różnych wysokościach zasyfonowania dopasowanych do różnych wysokości wylewki. Co więcej, można je dowolnie przycinać na końcach (minimalna długość listwy to 30 cm), dzięki czemu dopasowują się do nawet nietypowych potrzeb konkretnej łazienki. Świetnie sprawdzają się zarówno w nowo urządzanych pomieszczeniach, jak i w remontowanych łazienkach w bloku.
Użytkownicy doceniają odpływy liniowe Geberit za wyjątkową łatwość czyszczenia. Specjalnie zaprojektowany kształt sprawia, że konstrukcja nie gromadzi brudu i nie powoduje powstania nieprzyjemnych zapachów. Pod łatwo wyjmowaną pokrywą odpływu jest zamocowany wkład grzebieniowy, który zbiera spływające zanieczyszczenia. Wystarczy przepłukać go wodą, by zachować wysoką czystość i higienę w kabinie.
Decyzję o montażu kabiny bez brodzika trzeba podjąć jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Dlaczego to takie ważne? Bo jeszcze przed położeniem płytek trzeba wykonać odpowiedni spadek w posadzce w kierunku odpływu oraz zabezpieczyć podłogę i ściany wewnątrz kabiny przed wilgocią.
Jeśli zdecydujemy się na wpust podłogowy w centralnej części kabiny, wówczas należy wykonać spadek od obwodu do środka posadzki pod natryskiem. Jeśli zaś wybierzemy odpływ liniowy, mocowany zazwyczaj przy jednej ze ścian, wtedy cała podłoga powinna kierować wodę w tym jednym kierunku.
Całą powierzchnię posadzki w kabinie oraz ściany należy zabezpieczyć przed wilgocią. Zalecanym rozwiązaniem jest użycie specjalnych mat izolacyjnych na połączeniu ścian i podłogi oraz wykorzystanie wodoodpornych jastrychów. Co ważne, wszystkie wpusty podłogowe Geberit mają zintegrowany kołnierz chroniący przed przeciekaniem. To gwarantuje szczelność i zapobiega wnikaniu wilgoci w ściany. Bryłę odpływu z syfonem należy ukryć w przestrzeni pod posadzką, podłączając do kanalizacji. Następnie dokładnie zaizolować i zabezpieczyć przez przeciekaniem. Dopiero po takich przygotowaniach można układać płytki.
Pamiętajmy, aby na posadzkę kabiny wybrać płytki, które nie będą śliskie po kontakcie z wodą. To ważne dla bezpiecznego korzystania z natrysku, szczególnie w przypadku dzieci i starszych osób.
Brak brodzika daje dużą elastyczność pod kątem wyboru kabiny prysznicowej. Obecnie popularnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się szczególnie w małych remontowanych łazienkach w bloku, są otwarte natryski typu walk-in. Oparte na prostej konstrukcji, w której wnętrze kabiny jest oddzielone od reszty pomieszczenia wyłącznie pojedynczą szybą prysznicową, pozwalają stworzyć przestronny natrysk nawet na małym metrażu. Eliminują problem z otwieraniem drzwi do kabiny i wygodnym wchodzeniem i wychodzeniem z niej.
Alternatywą są kabiny prysznicowe z otwieranymi lub rozsuwanymi drzwiami. Tu też mamy kilka opcji do wyboru: drzwi składane jak harmonijka, teleskopowo, otwierany narożnik lub jedna ze ścianek. Gdy brakuje miejsca na pełne otwarcie skrzydła, warto rozważyć opcję drzwi z zawiasami typu pivot, łamane lub rozsuwane.