Data modyfikacji:

Jak zrobić wylewkę samopoziomującą?


Wylewka samopoziomująca to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyrównanie podłoża w naszym domu czy innych pomieszczeniach. W jaki sposób zrobić wylewkę samopoziomującą? Jakich narzędzi i akcesoriów potrzebujemy, by samodzielnie wykonać wylewkę samopoziomującą?
wylewka

Kiedy warto pomyśleć nad zastosowaniem wylewki samopoziomującej?


Remont każdego pomieszczenia bardzo często wiąże się z całkowitą metamorfozą nie tylko ścian, ale też podłogi. Nowe trendy w branży aranżacji wnętrz zmieniają się dynamicznie, a miłośnicy modnych wnętrz starają się za nimi nadążyć, stosując płytki, panele czy inne ciekawe rozwiązania, świetnie nadające się jako podłoże.

Niestety warunki, w jakich często chcemy położyć nowe panele lub płytki, nie zawsze temu sprzyjają. Podłoga, szczególnie w budynkach zaliczanych do starego budownictwa, nie kwalifikuje się do prostego montażu podłogi ze względu na duże nierówności. Dlatego więc stosuje się wylewkę samopoziomującą. Wylewka ta umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, której nie trzeba w żadnym wypadku wyrównywać samodzielnie. Na tak prostej i wykończonej podłodze możemy z powodzeniem położyć płytki lub ulubione panele. 

Narzędzia i materiały niezbędne do wykonania wylewki samopoziomującej


Wylewka samopoziomująca to proces, który możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie. Nie możemy jednak zapomnieć o istotnych narzędziach i materiałach, które umożliwią nam sprawne i bezproblemowe wykonanie zadania. Co zatem będzie nam potrzebne do wykonania takiej wylewki?

Przede wszystkim wiadro, w którym wymieszamy wodę z zaprawą wylewki samopoziomującej. Najlepszy efekt uzyskamy poprzez wykorzystanie elektrycznego mieszadła, które nie pozostawi żadnych grudek w gotowej zaprawie. Zaprawa może zostać rozprowadzona specjalną pacą, jednak do swobodnego poruszania się po wilgotnej wylewce warto wyposażyć się w buty z kolcami oraz specjalny wałek z kolcami, który odprowadzi powietrze z wnętrza rozprowadzonej wylewki. Tak przygotowani możemy rozpocząć prace. 

Rodzaje wylewek samopoziomujących


Wybór odpowiedniej wylewki samopoziomującej jest niezwykle ważny, dlatego warto zapoznać się różnymi dostępnymi na rynku produktami, które znacznie się od siebie różnią. Jakie rodzaje wylewek samopoziomujących możemy wymienić?

Przede wszystkim wylewki samopoziomujące cienkowarstwowe. Są one wykorzystywane w procesie wyrównywania lekkich nierówności, niesięgających więcej niż 0,5 centymetra. Jeśli po weryfikacji poziomu podłoża doszliśmy do wniosku, że wypoziomowanie będzie wymagało cięższego materiału, zwróćmy swoją uwagę na wylewkę grubowarstwową. Jest to produkt droższy, jednak może on sam w sobie stanowić podkład podłogowy. Wylewka grubowarstwowa sięga grubości nawet do 10 centymetrów.

Wybierając konkretny produkt, zwróćmy również uwagę na czas schnięcia wylewki. Jeśli zależy nam na czasie i szybkim zrealizowaniu pracy, postawmy na wylewkę szybkowiążącą, która umożliwi dalsze prace wykończeniowe już po jednym dniu. Znacznie tańszym rodzajem wylewki jest wylewka tradycyjna, po której wprawdzie można stąpać następnego dnia, jednak niewskazane jest wykonywanie dalszych prac remontowych na podłożu do czasu całkowitego wyschnięcia zaprawy. 

Jak zrobić wylewkę samopoziomującą?


Przed wykonaniem wylewki powinniśmy dokładnie przygotować podłoże do wyrównania. Podłoga powinna być czysta, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń czy poprzednich powłok. Jeśli podłoże ma wyraźne pęknięcia, powinniśmy je skutecznie naprawić przy wykorzystaniu dedykowanej żywicy epoksydowej, a następnie dobrze zagruntować. Po zagruntowaniu całej powierzchni przejdźmy do przygotowania zaprawy zgodnie z instrukcją na opakowaniu oraz wykonajmy dylatację wokół ścian. Dylatację taką możemy wykonać przy wykorzystaniu specjalnej pianki do wykonywania dylatacji.

Teraz przyszedł czas na wylanie masy. Po wylaniu całej masy powinniśmy rozprowadzić ją specjalną pacą, a następnie odpowietrzyć wałkiem z kolcami. Gdy wylewka zostanie rozprowadzona po całej powierzchni, powinniśmy poczekać do czasu jej przeschnięcia. W taki oto sposób wykonaliśmy wylewkę samopoziomującą. 
Autor: Norbert Rukowski