Data modyfikacji:

Jak ochłodzić mieszkanie w upały?

Upały są coraz trudniejsze do zniesienia, zwłaszcza w mieście. O ile w biurowcach standardem jest klimatyzacja, to nie każdy ma możliwość pracowania w komfortowych warunkach. Powrót do domu może być szokiem — wysoka temperatura nie pozwala na odpoczynek po pracy. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby pracujące zdalnie. Sprawdź, jak ochłodzić mieszkanie w upały!

upał w mieszkaniu

Jakie są sprawdzone sposoby na upał?

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią odzież – takowa powinna być uszyta z naturalnych i przewiewnych tkanin. Trzeba pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów (najlepiej wody, chociaż niektóre osoby nie potrafią normalnie funkcjonować w upały bez napojów gazowanych). Woda butelkowana, zwykła kranówka czy woda z saturatora zawsze powinna być pod ręką.

Chociaż w upały przyjmuje się zasadę, że okna otwiera się dopiero w nocy, to wielu osobom trudno jest sobie wyobrazić zamknięte okna latem. Dlatego warto zaopatrzyć się w wentylatory. Innowacyjne produkty tego typu zapewniają przyjemny chłód, dzięki czemu upał staje się znośny. Design urządzenia można dopasować do wystroju wnętrz. Można kupić wentylator do każdego pomieszczenia, a można też zdecydować się tylko na jeden (ale prosty do przenoszenia).
Korzystnym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne, które w wielu przypadkach mają kilka funkcji. Nie tylko chłodzą, ale i oczyszczają powietrze, jonizują je i potrafią skutecznie osuszać pomieszczenia. Klimatyzatory pracują również w trybie nocnym — są bardzo ciche, dzięki czemu nikomu nie będą przeszkadzać podczas snu. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na jego zasięg działania (czyli ile metrów kwadratowych jest w stanie ochłodzić).
Najskuteczniejszym produktem jest klimatyzator ścienny, przy czym w tym przypadku raczej nie obejdzie się bez konieczności skorzystania z usługi montażu. Nie zawsze jednak można taką klimatyzację zamocować na dachu czy na elewacji (w nieruchomościach wspólnych lub objętych nadzorem konserwatora zabytków może wystąpić problem z uzyskaniem zgody na montaż klimatyzacji). Dlatego ta propozycja jest najlepsza do domów jednorodzinnych i na poddasza zlokalizowane w kamienicach. Ten rodzaj klimatyzacji najczęściej jest wybierany przez obiekty pełniące funkcje użytkowe.

Jakie rolety chroniące przed upałem wybrać?

Rolety okienne mogą kusić niskimi cenami, ale nie należy dać się złapać na takie oferty. Tanie systemy osłonowe nie zdadzą egzaminu, nawet jeśli wyglądają na solidne. One nie sprawdzą się nawet w standardowych warunkach pogodowych, gdyż przepuszczają światło, a sama jakość tkanin nie jest satysfakcjonująca. Rolety na okna to poważny zakup, w zasadzie nawet na kilka sezonów (albo i dłużej). Dlatego ich wybór powinien bazować na ich właściwościach w pełni zaciemniających (minimum w połowie zaciemniających). To nie są rolety skuteczne jedynie w czasie upalnych dni – chronią dom przed promieniami słońca zawsze wtedy, gdy domownikom na tym zależy.

Skuteczna ochrona przed słońcem jest szczególnie istotna na poddaszach, zwłaszcza tych, które znajdują się w wysokich budynkach. Poddasza są bardzo narażone na wyjątkowo wysokie temperatury w czasie upalnego lata. Okna dachowe można zaopatrzyć w rolety typu plisy. Stanowią one dobrą termoizolację. Przy prawidłowym użytkowaniu mogą posłużyć przez wiele lat.

Zaawansowane sposoby na upał: markizy tarasowe i balkonowe

Markizy to zewnętrzne systemy osłonowe, bardzo popularne w wielu krajach. Moda na markizy zapanowała już jakiś czas temu. Te konstrukcje chroniące przed słońcem mają walory nie tylko ochronne, ale i dekoracyjne. Bogaty wybór tkanin do markiz to sposób na korzystną metamorfozę tarasu lub balkonu. Trzeba jednak wiedzieć, że markizy same w sobie przeznaczone są do ochrony przed słońcem – takie właściwości ma najczyściej tkanina. Jeśli potrzebna jest ochrona przed opadami deszczu, należy wybrać tkaninę wodoodporną. Markizę można obsługiwać manualnie (za pomocą korby) lub za pomocą centralki (markiza zamknie się, gdy nadejdzie deszcz lub wiatr). Markiza ogranicza dostęp promieni słonecznych do mieszkania lub domu.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał bez wysokich nakładów finansowych?

Jeśli chodzi o utrzymanie znośnej temperatury w mieszkaniu w czasie upałów, można zaprzestać gotowania obiadów na rzecz prostych posiłków, które nie wymagają obróbki termicznej. Można też zamówić posiłki z dowozem lub wyjść na miasto coś zjeść. Ewentualnie można posiłki przygotowywać w kuchence mikrofalowej. Warto zadbać o solidne zasłony zaciemniające – trzeba pamiętać, by przed wyjściem z domu zasłaniać nimi okna. Do zasłon trzeba dokupić karnisze. Kolorystyka takich zasłon będzie pasować do każdego wnętrza.

Prostym sposobem jest ustawianie w wybranych pomieszczeniach pojemników z zimną wodą, ale niestety takie rozwiązanie nie zadowoli wszystkich. Dla osób, które źle znoszą upały, pomocne będą kąpiele chłodzące. Takowe jednak nie są skuteczne zbyt długo, dlatego warto pomyśleć o tym, by w najkorzystniejszy dla siebie sposób zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed nadchodzącymi upałami.
Zdjęcie: stockasso/Envato Elements