Data modyfikacji:

Jaką myjkę ciśnieniową kupić? Poradnik


Co łączy elewację, kostkę brukową i samochód? Wszystkie te rzeczy wymyjesz na błysk myjką ciśnieniową. Mycie wysokim ciśnieniem jest nie tylko najskuteczniejsze, ale i ekonomiczne. Jaką myjkę ciśnieniową wybrać i dlaczego? Wyjaśniamy, jakie parametry myjek wysokociśnieniowych mają znaczenie.
mycie

Do czego przyda się myjka ciśnieniowa?


Myjka ciśnieniowa w gospodarstwie domowym przydaje się na zaskakująco wielu frontach. Choć kojarzy się głównie z myciem samochodu, ma wiele innych zastosowań. Doskonale nadaje się do mycia kostki brukowej z błota, mchu oraz zacieków. Pomoże ci także odświeżyć tynk domu, który z czasem czernieje i traci urok. Wysokie ciśnienie bez trudu usunie także mech z ogrodzenia czy piach z ogrodowych mebli. Po skończonych pracach przydomowych myjką ciśnieniową umyjesz kosiarkę, taczki, betoniarkę czy narzędzia ogrodowe. Za pomocą przedłużki udrożnisz i oczyścisz rynny, a także umyjesz panele fotowoltaiczne. Lista powodów, dla których warto mieć w domu myjkę ciśnieniową, jest bardzo długa, a wiele nowych zastosowań odkryjesz już po jej zakupie.

Jaką myjkę ciśnieniową kupić?


Wybór myjek ciśnieniowych jest bardzo duży, a ich ceny rozpoczynają się od około 200 zł. Jak jednak wybrać odpowiednią myjkę do gospodarstwa domowego? Wiele zależy od tego, do czego zamierzasz jej użyć. Do prostych prac porządkowych wystarczy nawet najprostsza myjka ciśnieniowa do 500 zł. Choć nie ma wysokiego ciśnienia, sprawdzi się lepiej niż wąż ogrodowy. Jeśli jednak zamierzasz myć myjką kostkę brukową lub samochód techniką bezdotykową, potrzebujesz mocniejszego urządzenia.

Podstawą zakupu myjki ciśnieniowej jest… wybór renomowanego producenta. Tylko dobre marki gwarantują wysoką jakość oraz to, że myjka nie zawiedzie już po kilku użyciach. Same parametry myjki są ważne, ale na nic się zdadzą, jeśli rozpadnie się wirnik lub odmówi posłuszeństwa lanca. Polecane marki myjek ciśnieniowych to m.in. Karcher, Lavor, Nilfisk, Kranzle, Stanley, Bosch, Stiga, Makita, Yato, Oleo-Mac oraz Black&Decker.
Wysoką jakość myjki rozpoznasz chociażby po materiale, z jakiego wykonano pompę wody. W najtańszych modelach znajdziesz pompy kompozytowe, które cechują się niską trwałością. Znacznie lepszym wyborem jest myjka ciśnieniowa z pompą aluminiową lub mosiężną. Uwaga! Jakość materiałów również zależy od producenta. Innym charakterystycznym elementem, po którym rozpoznasz jakość wykonania, jest wąż myjki ciśnieniowej. W dobrych egzemplarzach jest on elastyczny, nie zagina się i jest wygodny w trakcie pracy. Tanie myjki ciśnieniowe wyposażone są w twardy, trudny w użyciu wąż oraz niskiej jakości lancę strumieniową. Te drobne szczegóły mocno wpływają na satysfakcje z pracy urządzeniem.

Najważniejsze parametry myjki ciśnieniowej

Ciśnienie robocze – producenci często podają jedynie maksymalne ciśnienie myjki, ale to ciśnienie robocze ma największe znaczenie. Informuje ono o tym, z jaką siłą urządzenie może podawać wodę przez dłuższy czas, a nie jedynie chwilowo. Do domowego użytku warto wybrać model o ciśnieniu roboczym 120 barów lub wyższym.

Wydajność tłoczenia wody – wydajność tłoczenia wyrażona jest w litrach na godzinę i daje wyobrażenie o tym, jaką ilość wody myjka jest w stanie z siebie wyrzucić. Wbrew pozorom myjki ciśnieniowe zużywają mniej wody niż wąż ogrodowy. Różni się jednak efektywność pracy. Wydajność tłoczenia wody ma znaczenie podczas trudnych prac, wymagających nie tylko dużego ciśnienia.

Moc silnika – moc przyłączeniowa myjki ciśnieniowej sprzężona jest z jej wydajnością. Myjki generujące wysokie ciśnienie oraz tłoczące dużą ilość wody wymagają mocnych silników napędzających pompę. Duża moc jest też przydatna do tego, by wytworzyć aktywną pianę z detergentu. Typowe myjki domowe mają od 1200 do 2400 W.

Maksymalna temperatura dopływu – jeśli zamierzasz podłączyć do myjki ciśnieniowej ciepłą wodę, upewnij się, jaka jest maksymalna temperatura dopływu. Gorąca woda znacznie poprawia skuteczność mycia, więc w wielu przypadkach warto jej użyć.

Długość węża – na wygodę użytkowania myjki w dużej mierze wpływa długość węża wysokiego ciśnienia. Aby wygodnie umyć cały samochód, potrzebujesz minimum 6 metrów węża. W innym przypadku nie obędzie się bez ciągłego przestawiania myjki. Dużym ułatwieniem jest także wbudowany bęben do zwijania węża.

Myjka ciśnieniowa do mycia samochodu – o czym warto pamiętać?


Jeśli wybierasz myjkę ciśnieniową z myślą głównie o myciu auta, polecamy model z pianownicą zakładaną na końcówkę lancy. Mycie wstępne pianą aktywną jest ważnym etapem pielęgnacji samochodu, który pozwala zmiękczyć brud i pozbyć się większości zanieczyszczeń. To skuteczniejszy sposób niż zwykłe opłukanie auta wodą przed myciem szamponem. Jeśli myjka ma jedynie wbudowany podajnik detergentu lub wężyk, piana aktywna się nie wytworzy. Akcesoryjna pianownica wytworzy gęstą pianę, skutecznie domywającą karoserię, kostkę brukową czy elewację. Upewnij się też, że w zestawie znajduje się regulowana dysza zapewniająca płaski strumień wody. To jej użyjesz do bezpiecznego mycia samochodu. Dysza obrotowa, zwana też dyszą turbo, służy wyłącznie do mycia betonu, kostki brukowej lub tynku.

Dodatkowe akcesoria do myjki ciśnieniowej


Oprócz oddzielnej pianownicy w zestawie z myjką ciśnieniową powinny znaleźć się też inne akcesoria. Standardem jest dysza obrotowa, uderzająca pulsującym strumieniem. Wielu producentów dorzuca także szczotkę obrotową, którą umyjesz np. schody lub chodnik bez ryzyka rozbryzgu wody. Świetnie nada się też do czyszczenia taczek, narzędzi i mebli ogrodowych. Nie używaj jej jednak do mycia karoserii, bo porysujesz lakier. Przydatnymi dodatkami są też dysze kątowe, końcówka do czyszczenia kostki brukowej i posadzki tarasu (patio cleaner), kij teleskopowy ze szczotką oraz przedłużka do czyszczenia rynien.
Autor: Szymon Sonik