Zależy ci na dodatkowym źródle ciepła, a może marzysz o estetycznym dodatku do wnętrza? Kominek w domu zadowoli cię w obu przypadkach. Jaki kominek wybrać? Porównujemy wady i zalety kominków.
Jaki jest najpopularniejszy kominek? Najczęściej wybieranym rodzajem kominka jest wkład kominkowy powietrzny. Wykonany z żeliwa lub stali nierdzewnej wkład wkomponowany jest w ścianę, dzięki czemu kominek nie zdominuje wizualnie wnętrza. Dostępne są wkłady z frontową szybą, kominki narożne, jak i wkłady przeszklone z trzech stron.
W przypadku klasycznych wkładów powietrze rozprowadzane jest grawitacyjnie przez konwekcję. Ciepłe powietrze wydostaje się otworami wentylacyjnymi zamontowanymi w okapie, a także oddawane jest w formie promieniowania przednią szybą. Grube ściany żeliwne kominka kumulują energię i oddają ją jeszcze przez pewien czas po wygaszeniu ognia.
Taki rodzaj rozprowadzenia ciepła jest jednak mało efektywny i dobrze sprawdzi się jedynie w jednym pomieszczeniu. Aby ogrzać większą część domu, stosuje się kanały powietrzne obsługujące sąsiednie pomieszczenia lub wentylację mechaniczną (nawiewy) rozprowadzającą ogrzane powietrze na większą odległość.
Zalety wkładow kominkowych:
Wady wkładów kominkowych:
Znacznie bardziej efektywnym sposobem na wykorzystanie energii z drewna jest zastosowanie kominka z płaszczem wodnym. Energia ze spalonego drewna nie jest oddawana w powietrze, a gromadzona w wodzie, a konkretnie w domowej instalacji grzewczej.
Oznacza to, że grzeje nie tylko sam kominek, ale i zamontowane w domu grzejniki. Dokładnie tak samo jak podstawowy kocioł grzewczy.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki kominek wybrać do ogrzania domu, warto rozważyć zakup kominka z płaszczem wodnym. Jego sprawność jest znacznie wyższa i wynosi nawet ok. 90%. Podłączenie kominka do centralnego ogrzewania nie jest trudne, jednak wymaga sporej ingerencji.
To rozwiązanie świetnie nadaje się na sezony przejściowe, np. jesienią lub wiosną, gdy nie ma sensu uruchamiać kotła węglowego. Nadmiar energii wyprodukowanej w kominku z płaszczem wodnym można zmagazynować w kotle buforowym.
Zalety kominka z płaszczem wodnym:
Wady kominka z płaszczem wodnym:
Lubisz przyjemne ciepło bijące od klasycznego pieca kaflowego? Skorzystaj z zalet kominka akumulacyjnego. Kominki akumulacyjne są bardzo duże i zajmują sporo miejsca, jednak w rustykalnych wnętrzach prezentują się doskonale.
Mogą być wyposażone w siedzisko, które jest doskonałą namiastką babcinego zapiecka. Dzięki pojemnym cieplnie materiałom energia palonego drewna wykorzystywana jest w dużym stopniu. Do zapewnienia komfortu termicznego wystarczy palić 3-4 razy na dobę.
Zalety kominka akumulacyjnego:
Wady kominak akumulacyjnego:
Jeżeli zależy ci na kominku z żywym ogniem, jednak nie chcesz mocno przerabiać salonu, dobrym pomysłem jest zakup kominka wolnostojącego. Aby zainstalować kozę, wystarczy przebić się do komina, by podłączyć rurę wylotową spalin. Sama rura jest przy okazji elementem oddającym ciepło, a często stanowi element ozdobny w pomieszczeniu.
Piece wolnostojące dobrze sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Choć mogą posłużyć do ogrzania małego domu, częściej pełnią rolę ozdoby. Dostępne są zarówno klasyczne kozy żeliwne, stylizowane na stare piece, jak i nowoczesne kominki ze stali nierdzewnej. Z wybraniem odpowiedniego modelu pod konkretny wystrój nie będziesz mieć żadnego problemu.
Zalety pieca wolnostojącego:
Wady pieca wolnostojącego:
Kominek otwarty to w Polsce rzadkość, więc potraktujemy go w ramach ciekawostki. Częściej stosowany jest w tradycyjnym budownictwie brytyjskim, w którym na dobre wpisuje się w surową stylistykę starych domów.
Kominek otwarty ma bardzo niską sprawność, rzędu 20%, więc nie nadaje się jako główne źródło ogrzewania. Zapewnia jednak niepowtarzalną możliwość obcowania z żywym ogniem, co dla wielu jest najważniejszym argumentem.
Aby korzystanie z kominka otwartego było bezpieczne, koniecznie należy używać sezonowanego drewna, które nie iskrzy w trakcie palenia. Zalecane jest również wykorzystanie specjalnej osłony przestawnej. W jego pobliżu nie mogą znajdować się łatwopalne przedmioty.
Zalety kominka otwartego:
Wady kominka otwartego:
Trudno zastąpić urok żywego ognia, jednak w wielu sytuacjach warto iść na kompromis. Jeżeli mieszkasz w bloku lub nie masz możliwości podłączenia się do komina, substytutem prawdziwego kominka może być kominek elektryczny.
Jest to właściwie konwekcyjny grzejnik stylizowany na kominek. Za wytworzenie ciepła odpowiadają grzałki, rozprowadzeniem zajmuje się dmuchawa, a imitację ognia zapewniają światła LED. Co ciekawe, efekt wizualny może być nad wyraz naturalny.
Jaki kominek wybrać do ogrzewania domu? Kominki elektryczne mają kilkustopniową regulację mocy oraz termostat umożliwiający ustawienie konkretnej temperatury, więc są najwygodniejszą formą dogrzania pomieszczenia. Możesz też włączyć sam efekt świetlny, bez ogrzewania, by stworzyć przyjemny nastrój w cieplejsze wieczory. Sam efekt wizualny pobiera minimalne ilości energii (ok. kilkanaście watów).
Zalety kominka elektrycznego:
Wady kominka elektrycznego:
Alternatywą dla kominka elektrycznego jest biokominek. Choć odbywa się w nim spalanie paliwa, nie wymaga on komina, a nawet dodatkowej wentylacji.
Dlaczego? Podczas spalania biopaliwa nie wytwarza się dym, a jedynie para wodna oraz dwutlenek węgla. Dzięki temu biokominek może wręcz poprawiać jakość powietrza, nawilżając je. Paliwo nie wytwarza żadnego zapachu.
Biokominki, ze względu na futurystyczną formę, pasują przede wszystkim do nowoczesnych mieszkań. Są lekkie, niewielkie i można je zamontować na ścianie. Stąd też wykorzystywane są nie tylko w salonach, ale i sypialniach, łazienkach kuchniach czy na tarasie.
Wady? Wysoka cena biopaliwa. Litr standardowego paliwa do biokominków kosztuje ok. 9-15 zł i wystarcza na 2 godziny ogrzewania.
Zalety biokominków:
Wady biokominków: