Data publikacji:

Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?


Odpowiedni wybór materaca do łóżeczka dziecięcego to bardzo ważna sprawa dla każdego rodzica. Materac musi być miękki, wygodny oraz zapewnić maluchowi komfortowy sen, a także być bezpieczny dla zdrowia dziecka. Na materacu do łóżeczka dziecięcego nie można oszczędzać, tylko postawić na jak najlepszą jakość. Jak dobrze wybrać materac do łóżeczka dziecięcego? Niemowlę spędza w łóżeczku większą część czasu, dlatego musimy zadbać o jego komfort wybierając najlepsze łóżeczko. Bardzo ważny będzie tutaj zakup właściwego materacyka dla niemowlaka. Materac musi być przede wszystkim dobrej jakości, ważne będzie wykonanie z odpowiednich materiałów, które zapewnią maluchowi nie tylko wygodę, ale też bezpieczny sen. Odpowiednio dobrany materac pozwoli uniknąć problemów z kręgosłupem czy przyszłych wad postawy u dziecka, a także uchroni przed alergią. W wyborze materaca dla malucha nie należy kierować się tylko ceną, ważna jest przede wszystkim odpowiednia jakość. Lepiej też kupić dziecku całkowicie nowy materac niż korzystać z używanego. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jaki materac dla niemowląt kupić? Oto kilka propozycji, jak najlepiej wybrać materac do łóżeczka dziecięcego.
noworodek

Czym się kierować wybierając materac dla dziecka?


Warto pamiętać o tym, że materac nie może być ani zbyt twardy ani zbyt miękki, najlepszy będzie materac elastyczny, który będzie się dostosowywał do pozycji, jaką przyjmuje dziecko podczas snu. Kręgosłup niemowlaka jest wciąż w fazie rozwoju, materac musi więc stanowić dla niego odpowiednie oparcie. Równie ważny będzie materiał, z którego jest wykonany materac, powinien on być przewiewny i oddychający oraz zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, a także posiadać właściwości antyalergiczne, tak aby nie zagnieżdżały się w nim np. roztocza, a także nic nie uczulało dziecka. Dobierając rozmiar materaca warto pamiętać, że materac do łóżeczka powinien być przynajmniej 20 centymetrów dłuższy od naszego malucha. Ważny jest też oczywiście rozmiar łóżeczka dziecięcego. Zastanawiając się na przykład nad tym, jaki wybrać materac do łóżeczka 120x60 warto wcześniej sprawdzić, czy dany model materaca posiada wersję w tym właśnie rozmiarze, aby mieć pewność, że materac nie będzie za mały albo zbyt długi. Duży wybór materacy do łóżeczka dziecięcego można znaleźć np. tutaj: 
Materac dla dzieci powinien też posiadać stosowne certyfikaty i atesty potwierdzające, że do produkcji nie użyto szkodliwych substancji, jak np. alergizujących barwników, a materac spełnia standardy i jest bezpieczny dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę np. na to, czy materac posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100 oraz Atest Państwowego Zakładu Higieny. Bardzo dobrze jeśli wybrany przez nas produkt będzie posiadał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka ponieważ świadczy to o tym, że produkt może być bezpiecznie stosowany przez dziecko. Szukając odpowiedniego materaca warto też poszukać opinii w internecie. Wpisując w wyszukiwarkę np. takie hasła jak materacyk dla noworodka opinie, najlepszy materac dla noworodka opinie, materac do łóżeczka jaki polecacie, z pewnością znajdziemy wiele porad od innych rodziców na temat tego, który materac będzie najlepszy.

Jaki materac do łóżeczka?


Najchętniej wybieranym materacem dla małych dzieci i niemowląt jest materac piankowy. Posiada odpowiednią gęstość i twardość, jest wytrzymały i zapewni dobre podparcie ciała maluszka. Warto jednak pamiętać żeby był to materac wykonany z pianki wysokoelastycznej. Dobrym wyborem będzie np. materac niemowlęcy z pianką wysokoelastyczną i warstwą z lateksu dostępny np. tutaj 
lub materac do łózka dla niemowląt z dwiema warstwami pianki wysokoelastycznej
Pianka powoduje, że materac jest przewiewny, a także charakteryzuje się dużą elastycznością i zdolnością dopasowania się do ciała dziecka i postawy jego kręgosłupa. Dla dzieci powyżej 3 roku życia polecić można piankę termoelastyczną visco memory. Innym rodzajem materaca dla niemowląt, który staje się coraz bardziej popularny jest materac z łuską gryczaną. Tego typu materacyk do łóżeczka jest chwalony za to, iż prawidłowo podpiera kręgosłup dziecka i jest wykonany z ekologicznych materiałów. Wykazuje również dużą odporność na odkształcenia. Dobrym wyborem będzie też np. materac kokos-pianka dla niemowlaka czy materac gryka - pianka - kokos, dostępny np. tutaj 
Materac dopasowuje się do pozycji dziecka podczas snu, nie zatrzymuje cyrkulacji powietrza ani wilgoci, zapewnia odpowiednie podparcie, a dzięki gryczanemu wkładowi zatrzymuje rozwój mikroflory i roztocza. Dodatkową miękkość i trwałość zapewniają 2 warstwy włókniny puszystej, co gwarantuje wygodny i spokojny sen. Materac zyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. W przypadku starszych dzieci lepiej sprawdzi się materac sprężynowy. Będzie on odpowiednio trwały, a jednocześnie wygodny. O bezpieczny sen malucha warto zadbać także podczas podróży i zaopatrzyć się w odpowiedni materacyk turystyczny dla dziecka. Dobrze sprawdzi się tutaj materac z pianki typu HR. Materac jest antyalergiczny, a do tego lekki i tym samym łatwy w transporcie.
Autor: Agata Mrowiec