Data publikacji:

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Wybór metody ogrzewania to jeden z wielu dylematów, które stoją przed osobami kupującymi, remontującymi lub budującymi nowy dom. Ponieważ konstrukcja instalacji grzewczej wiąże się z niemałymi kosztami, decyzja o jej typie będzie ciągnęła się za nami latami, a nawet całe dekady, wpływając na wysokość rachunków oraz komfort życia.Jakie ogrzewanie do domu wybrać? Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych metod ogrzewania domu.
jakie ogrzewanie do domu

Przeczytaj również: Biokominek czyli ekologiczna dekoracja zamiast kominka

Dobór odpowiedniej metody ogrzewania to problem, który kołacze się po głowach wielu właścicieli budowanych lub remontowanych domów. Wybór urządzeń używanych do wytwarzania ciepła, a także paliwa, z którego korzystają, jest tutaj naprawdę duży. Co gorsza, z racji ogromnych kosztów decyzja podejmowana jest na wiele lat, dlatego też trzeba wziąć pod uwagę ewentualne wahania cen opału oraz zmiany technologiczne, które mogą nastąpić w tym czasie.
Warto pamiętać, że w wielu przypadkach system ogrzewania wybieramy jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty na placu budowy. Większość z metod utrzymywania ciepła w domu będzie bowiem wymagała instalacji kotłów, dla których trzeb wyznaczyć odpowiednie pomieszczenie lub miejsce. W projekcie domu musimy wziąć także pod uwagę instalację rur. Zdarza się, że wybór konkretnego typu ogrzewania zostanie ograniczony odgórnie przez lokalne plany zagospodarowanie przestrzennego, które zakazują np. instalacji kominków.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku dystrybucji już wytworzonego ciepła. Najczęściej opiera się ono o systemy grzejników. Coraz częściej właściciele domów stawiają na ogrzewanie podłogowe, którego instalację trzeba planować najpóźniej na etapie wykańczania domu, a po ułożeniu nie da się już wprowadzić do niego żadnych istotnych zmian.

Poniżej przedstawmy najpopularniejsze rodzaje ogrzewania domu.

Ogrzewanie kominkowe

Posiadanie własnego kominka to marzenie wielu osób. Przez setki lat były one jednym źródłem ciepła dla milionów osób na całym świecie. O ile w wielu przypadkach pełnią obecnie rolę typowo dekoracyjną, to wciąż mogą stanowić podstawę ogrzewania w małych domach. W kominkach palimy przystosowanym do tego suchym drewnem. Nowoczesne paleniska tego typu są całkiem wydajne na niewielkich powierzchniach i można podłączyć je dodatkowo do systemu wentylacji, który rozprowadza ciepłe powietrze po całym domu. Modele połączone z tzw. płaszczem wodnym dodatkowo podgrzewają wodę, którą używają grzejniki. Wyzwaniem dla użytkownika jest jednak potrzeba stałego dorzucania paliwa, a także regularne kontrolowanie i czyszczenie komina, a także konserwacja połączonej z nim instalacji.

Ogrzewania na paliwo stałe

Ten typ ogrzewania jest zdecydowanie wciąż najczęściej używany w naszym kraju, głównie za sprawą najniższych kosztów eksploatacji. Opiera się on o kotły spalające jeden z kilku popularnych rodzajów paliwa. Mowa tu o drewnie, brykietach, węglu, a także tzw. eko groszku.

Na rynku dostępne są obecnie cztery typy kotłów spalających. Różnią się one między sobą ceną oraz możliwościami. Najtańsze z nich i najprostsze to kotły komorowe, w których spalamy węgiel, brykiety i drewno. W ich wnętrzu znajduje się duże palenisko, wymagające regularnego czyszczenia. Kotły zasypowe to nieco bardziej kompleksowe urządzenie, w których paliwo znajduje się w specjalnym zsypie nie musimy więc ręcznie dodawać go do ognia. Istnieją również wersje automatyczne, samodzielnie utrzymujące odpowiednią temperaturę wewnątrz.

Urządzenia te są nieco droższe oraz bardziej wydajne. Najwięcej zapłacimy za tzw. kotły zgazowujące. Ze względu na swoją wielkość nadają się przede wszystkim do ogrzewania dużych domów. Paliwo jest w nich najpierw wysuszane, a następnie przerzucane do komory spalania, dzięki czemu osiągają wydajność wyższą o co najmniej kilkanaście procent.

Ogrzewanie tego typu wiąże się jednak z wieloma obowiązkami, począwszy od transportu i przechowywania niezbędnej ilość paliwa, a skończywszy na regularnym czyszczeniu kotła oraz kontrolowaniu instalacji grzewczej. Kotły na paliwo stałe są też ogromnym źródłem zanieczyszczeń powietrza.

Ogrzewanie na gaz

Ten typ ogrzewania do spalania wykorzystuje gaz ziemny z lokalnej sieci gazowej. Ten typ ogrzewania jest znacznie bardziej wygodny, nie zanieczyszcza bowiem powietrza szkodliwym dymem i pyłem. Nie martwimy się też o dostępność i ceny paliwa. Co więcej, piece mają zazwyczaj dość kompaktowe rozmiary, przez co nie zajmują dużo miejsca.

Wyróżniamy trzy typy kotłów gazowych. Kotły tradycyjne są zazwyczaj dość niewielki i po prostu spalają zasysany z sieci gaz. Różnią się między sobą wyłącznie sposobem pobierania powietrza, mogą wyciągać je z zewnątrz lub z wewnątrz budynku/pomieszczenia. Kotły kondensacyjne to bardziej wydajne urządzenia, które poza gazem spalają również spaliny gazowe, dzięki temu osiągają wydajność wyższą o około dwadzieścia procent od tradycyjnych.

Najnowocześniejsze kotły pulsacyjne do spalania gazu nie używają palników, a specjalnej komory kondensacyjnej. Dzięki temu są niezwykle oszczędne i wydajne.

Ogrzewanie elektryczne

W dłuższym rozrachunku jest to zdecydowani najbardziej kosztowana forma ogrzewania. Opiera się ona w całości na montażu w domu pieców i grzejników elektrycznych. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć szybki montaż oraz brak potrzeby instalacji dużego centralnego kotła, który zajmuje sporo miejsca. Do minimum ograniczona jest tu konserwacja systemu ogrzewania, nie musimy się też martwić np. o dostępność czy jakość węgla. W przeliczeniu na wytworzone ciepło, czysty prąd jest jednak najdroższym możliwym paliwem grzewczym.

Ogrzewanie solarne

Korzysta z podobnych rozwiązań, co ogrzewanie elektryczne. Część używanego prądu produkujemy jednak sami dzięki panelom słonecznym zainstalowanym na dachu budynku. To najbardziej ekologiczne rozwiązanie problemu ciepła w domu, pozwalające nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Kolektory solarne nie sprawdzą się jednak w pełni w zimie, a ich instalacja wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Autor: Michał Kułakowski