Ten typ ogrzewania jest zdecydowanie wciąż najczęściej używany w naszym kraju, głównie za sprawą najniższych kosztów eksploatacji. Opiera się on o kotły spalające jeden z kilku popularnych rodzajów paliwa. Mowa tu o drewnie, brykietach, węglu, a także tzw. eko groszku.
Na rynku dostępne są obecnie cztery typy kotłów spalających. Różnią się one między sobą ceną oraz możliwościami. Najtańsze z nich i najprostsze to kotły komorowe, w których spalamy węgiel, brykiety i drewno. W ich wnętrzu znajduje się duże palenisko, wymagające regularnego czyszczenia. Kotły zasypowe to nieco bardziej kompleksowe urządzenie, w których paliwo znajduje się w specjalnym zsypie nie musimy więc ręcznie dodawać go do ognia. Istnieją również wersje automatyczne, samodzielnie utrzymujące odpowiednią temperaturę wewnątrz.
Urządzenia te są nieco droższe oraz bardziej wydajne. Najwięcej zapłacimy za tzw. kotły zgazowujące. Ze względu na swoją wielkość nadają się przede wszystkim do ogrzewania dużych domów. Paliwo jest w nich najpierw wysuszane, a następnie przerzucane do komory spalania, dzięki czemu osiągają wydajność wyższą o co najmniej kilkanaście procent.
Ogrzewanie tego typu wiąże się jednak z wieloma obowiązkami, począwszy od transportu i przechowywania niezbędnej ilość paliwa, a skończywszy na regularnym czyszczeniu kotła oraz kontrolowaniu instalacji grzewczej. Kotły na paliwo stałe są też ogromnym źródłem zanieczyszczeń powietrza.
Ogrzewanie na gaz