Data publikacji:

Jakie perfumy do pościeli wybrać?

Sypialnia, jako miejsce przeznaczone do odpoczynku, powinna być traktowana wyjątkowo. Jeśli chcesz czuć się w niej w pełni komfortowo, wykorzystaj magię zapachów. Perfumy do pościeli są prostym sposobem na to, jak nadać piękną woń pościeli i przenieść tym samym relaks na wyższy poziom. Aromatyczne mgiełki otulą całą sypialnię delikatnym zapachem i wprowadzą do niej niepowtarzalny klimat. Jak wybrać najlepsze perfumy do pościeli?
perfumy do pościeli

Perfumy do pościeli – czy warto ich używać?

Przytulna i relaksująca atmosfera w sypialni jest bardzo ważna, na szczęście łatwo o nią zadbać. Od kilku lat wykorzystywane są w tym celu olejki i lampy zapachowe, a od niedawna coraz większą popularność zyskują również perfumy do pościeli. Są to mgiełki w sprayu przeznaczone do spryskiwania poduszek, kołdry i prześcieradła.

W składzie najlepszych jakościowo mgiełek znajdują się naturalne olejki eteryczne, których pozytywne działanie na naszą psychikę jest udowodnione naukowo. Odpowiednio dobrana kompozycja jest w stanie wprowadzić cię w przyjemny nastrój i pomóc osiągnąć przed snem stan relaksu, który ułatwia zasypianie. Poprawi też jakość snu, czyniąc go bardziej wartościowym.

Zapachy mają na nas ogromny wpływ, chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Wystarczy poczuć woń sprzed wielu lat, by natychmiast zobaczyć oczyma wyobraźni związane z nią wydarzenia czy osoby. Mechanizm ten można łatwo wykorzystać na swoją korzyść, celowo budując skojarzenie ulubionego zapachu z porą zasypiania i wypoczynkiem. Perfumy do pościeli mają też zastosowanie praktyczne – przedłużają świeżość pościeli.

Jeśli masz ochotę, możesz wykorzystać je również jako perfumy do domu, spryskując nimi ręczniki, sofę czy firanki, jednak wtedy nie będą kojarzyły się tylko z sypialnią, a przez to mogą słabiej spełniać swoją podstawową, wyciszającą rolę. Rozwiązaniem będzie zakup kilku różnych zapachów, jednego z nich będziesz mógł używać w pokoju dziennym, z innego możesz natomiast korzystać wyłącznie przed snem.

Jak wybrać najlepsze zapachy do pościeli?

Wybór idealnych zapachów do pościeli zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście indywidualny gust, który sprawia, że jedne aromaty nam przeszkadzają, podczas gdy w towarzystwie innych możemy przebywać bez końca. Zanim dokonasz zakupu perfum do pościeli, sprawdź dokładnie, czy w ich składzie nie ma zapachów, których nie lubisz. Trudno wyobrazić sobie coś gorszego niż zasypianie wśród nieprzyjemnej woni.

Nie mniej ważną kwestią jest szukanie mgiełek o dobrym, naturalnym składzie. O ile prawdziwe olejki eteryczne mają niepodważalne pozytywne działanie na organizm, o tyle syntetyczne mieszanki będą przy dłuższym wdychaniu męczące, a może nawet szkodliwe dla zdrowia. Mgiełkę możesz również przygotować własnoręcznie, mieszając w butelce z atomizerem wodę z ulubionym, dobrej jakości olejkiem eterycznym o korzystnym działaniu. Jeśli znasz się na łączeniu zapachów, masz szansę stworzyć oryginalną autorską kompozycję.

Perfumy do pościeli sprzyjające zasypianiu

Jakie zapachy, których można użyć do pościeli, wpływają korzystnie na sen i wypoczynek? Przede wszystkim lawenda, rumianek, drzewo sandałowe, eukaliptus, melisa i geranium. Niektórzy lubią nuty kwiatowe, inni wolą ziołowe lub owocowe. Najlepsi producenci starają się stworzyć udane kompozycje, w których poszczególne zapachy będą się doskonale łączyć i uzupełniać.

Najpopularniejszym zapachem sprzyjającym relaksowi jest lawenda, która słynie z kojącego działania na układ nerwowy. W formie suszonych ziół stosowana była już od wieków. Olejek lawendowy działa dużo bardziej intensywnie, obniża poziom napięcia, ułatwia zasypianie i wprawia w lepszy nastrój.

Zmysłowa atmosfera w sypialni

Jeżeli zależy ci na wprowadzeniu do sypialni zmysłowego nastroju, twoim wyborem powinny być perfumy do pościeli z nutami egzotycznymi, drzewnymi i kwiatowymi. Postaw na patchoulę, cedr, jaśmin i ylang ylang. To słodkie i ciężkie aromaty, które przyprawiają o przyjemny zawrót głowy i zachęcają do miłosnych uniesień. Niektórzy kochają również najbardziej klasyczny wśród romantycznych zapachów – różę, której delikatny aromat buduje ciepłą, pełną zaufania atmosferę.

Cytrusowe perfumy do pościeli

Istnieją zapachy uniwersalne, które lubią właściwie wszyscy – należą do nich świeże, owocowe aromaty: pomarańcza, bergamotka, grapefruit, cytryna i mandarynka. Czy cytrusowe perfumy do pościeli to dobry pomysł? Każdy z nich wpływa pozytywnie na nastrój, ale jednocześnie może również działać pobudzająco.

Mgiełki, które będą skupiały się wyłącznie na tych nutach zapachowych, mimo iż obniżają poziom napięcia, mogą nie sprawdzić się przed snem, natomiast doskonałym pomysłem jest zakup zapachów, w których olejki cytrusowe są jednym ze składników.

Udany zakup perfum do pościeli

Żeby wybór okazał się trafny, a efekty zgodne z oczekiwaniami, sprawdzaj składy produktów pod kątem pożądanych i niepożądanych komponentów. Nie uchronisz się jednak prawdopodobnie przed metodą prób i błędów, ponieważ dopiero w praktyce będziesz mógł przekonać się jak działają na ciebie poszczególne kompozycje. Na szczęście większość zapachów przeznaczonych do pościeli jest na tyle delikatna i przemyślana, że łatwo się z nimi zaprzyjaźnić.
Kto powinien uważać na perfumy do pościeli? Z dużą ostrożnością powinni podchodzić do nich alergicy, ale też osoby, które śpią z małymi dziećmi lub zwierzętami. Trzeba pamiętać, że mają one wyjątkowo wrażliwe powonienie. Uważaj też, żeby nie stosować zbyt wiele mgiełki na raz.

Jeśli czujesz, że jej używanie wpływa na ciebie negatywnie, na przykład powoduje ból głowy, zrezygnuj z niej. Udany zakup sprawi natomiast, że poprawi się nie tylko jakość twojego snu, ale też funkcjonowanie w ciągu dnia. Kiedy będziesz wypoczęty, staniesz się dużo bardziej wydajny i zadowolony z życia.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym