Data publikacji:

Jałowiec – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Jakie są najlepsze odmiany jałowca do uprawy w ogrodzie? Tym małym i tym sporym? Czy jałowiec to drzewo, czy krzew? Czy jałowiec rośnie wolno, czy szybko? O tym wszystkim (i o wielu innych ciekawostkach związanych z omawiają rośliną) dowiesz się z naszego artykułu. Jałowiec – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia. Zapraszamy do lektury!
Jałowiec

Jałowiec – odmiany rosnące w Polsce w stanie naturalnym

Jałowce występują w wielu gatunkach. W Polsce, w stanie naturalnym, spotkać można dwie jego odmiany: jałowiec pospolity i jałowiec sabiński.
Jałowiec pospolity przybiera formę krzewu lub małego drzewa. Ma zróżnicowany przekrój – od stożkowatego po rozpostarty, czasem też ścielący się. Cechy charakterystyczne jałowca pospolitego to bardzo kłujące i lśniące na zielono igły z szeroką oraz podłużną białą pręga. Wyróżnia się kilka odmian jałowca pospolitego:
  • Compressa – odmiana szczególnie wolno wzrastająca (czyli masz odpowiedź na pytanie: czy jałowiec rośnie szybko, czy wolno?). Osiąga wysokość do 1 m, a szerokość do 30 cm. Dobrze sprawdza się w ogrodach skalnych i w pojemnikach lub donicach.
  • Repanda – to karłowa, ścieląca się roślina – odmiana rozpostarta jałowca. Po 10 latach uprawy jałowiec ma wysokość 30 cm i 2 m szerokości. Igły tej odmiany są wrażliwe na słońce.
  • Sentinel – tworzy wąską i zwężającą się ku szczytowi kolumnę o wzniesionych gałęziach. W wieku 30 lat jałowiec osiąga wysokość 4 m, a jego szerokość wynosi tylko 50 cm.
Jałowiec sabiński – jest to krzew, który w początkowych latach wzrostu jest niski i spłaszczony na szczycie. 10 lat uprawy daje mu wzrost do 20 cm wysokości i 30 cm szerokości. Po długich latach jest w stanie rozrosnąć się do wymiarów 1 x 2 m. Ciemnozielone igły po roztarciu wydzielają ostry i duszący zapach.

Czy jałowce to drzewa czy krzewy?

A może to i to? Podział jałowców jest szalenie skomplikowany, na tym znają się wytrawni badacze tematu. My przedstawiamy podział dla ogrodników pasjonatów. To pomoże ci sklasyfikować jałowce w grupy i dowiedzieć się, czy jałowiec to krzew, czy drzewo.
Klasyfikacja jałowców według formy wzrostu i wielkości:
  • jałowce karłowate,
  • jałowce płożące,
  • jałowce krzewiaste średnich rozmiarów,
  • drzewa i wysokie krzewy.
Bingo! Jałowiec jest drzewem, a także jałowiec jest krzewem! :)

Jałowiec – odmiany o przeróżnych kształtach

Jałowiec rośnie w tak wielu formach i kształtach, że w zależności od tego, co lubisz, jaki efekt chcesz uzyskać w ogrodzie lub na tarasie oraz od tego, ile masz przestrzeni, by zagościł w niej jałowiec, dobierzesz coś do swoich potrzeb i wymagań.
Pod względem korony wyróżnia się jałowce:
  • piramidalne,
  • kolumnowate,
  • jajowate,
  • rozłożyste.

Jałowiec – jaka ziemia pod uprawę jałowca?

Gleba, na której dobrze rośnie jałowiec: piaszczysta, przepuszczalna, umiarkowanie lub mało wilgotna, a nawet sucha. Odczyn gleby dla jałowca: kwaśny lub lekko kwaśny. Warto wyściółkować jałowce korą.

Jałowiec – uprawa, stanowisko, odporność na mróz i zanieczyszczenia

Jałowce – stanowisko słoneczne – to lubią te rośliny. Są one całkowicie mrozoodporne. Są także odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często znajdują miejsce w nasadzeniach w miastach. A że ich pielęgnacja nie wymaga zbyt wiele czasu i uwagi, to świetnie sobie radzą… nawet pozostawione same sobie. Nie wymagają specjalnego podlewania, nawożenia czy cięcia. Jeśli jednak zdecydujesz się na podcinanie jałowca, to rób to bez wyrzutów. On dobrze znosi tego typu zabiegi upiększające.

Jałowiec – kwitnienie. Czy jałowiec ma kwiaty i owoce?

Tak i tak. Kwiaty pojawiają się jesienią w środkowej części gałązek. Męskie są małe, podłużne i żółte. Kwiaty żeńskie są bardzo małe i niepozorne i zielonkawe. Kwitnienie trwa od końca kwietnia do początku czerwca, a zauważysz je dopiero, gdy roślina będzie miała od 5 do 8 lat. Pojawią się w miejscach najbardziej nasłonecznionych.
Owoc jałowca to okrągła, zielona szyszkojagoda o średnicy 6–9 mm. Krzew jałowca może mieć na sobie jednocześnie jednoroczne owoce zielone i dojrzałe.

Gdzie posadzić jałowiec?

Jałowiec wymagania ma niezbyt wielkie. Dobrze rośnie na rabatach, wrzosowiskach, skarpach i skalniakach. Jeśli masz ochotę zbudować zielony szpaler – bardzo proszę – wybierz jałowiec i pokroju kolumnowym. Jeśli masz ochotę na terenach suchych i trudnych do uprawy mieć jednak „coś” zielonego na oku, to wybierz jałowiec płożący. On z powodzeniem „zastąpi” trawnik. Jałowce dobrze rosną w pojemnikach. To dobra informacja dla wielbicieli zielonych balkonów i tarasów.

Kiedy przesadzać jałowce?

Jeśli chcesz mieć jałowiec – przesadzanie to jeden z aspektów ogrodnictwa – musisz poznać jego tajniki. Choćby były jedną z prostszych zabiegów w nasadzaniu roślin. W przypadku jałowców sprawa wygląda tak, że ich system korzeniowy jest płytki i silnie rozrasta się na boki. A mikoryza wewnętrzna (współżycie korzeni z grzybami, które polepsza dostęp do wody, soli mineralnych oraz substancji odżywczych produkowanych przez te grzyby i zwiększa powierzchnię chłonną rośliny) sprawia, że przesadzanie jałowców jest dość problematyczne, jeśli mają już szeroko rozrośnięte systemy korzeniowe.
Jak sobie ułatwić przesadzanie jałowców, aby zrobić to bezpiecznie dla rośliny? Najlepiej dobrze przemyśleć stanowisko, zanim się posadzi jałowiec. Do nasadzeń stosuj młode sadzonki, które kupisz w szkółkach leśnych.

Jałowiec – pielęgnacja. Czy to trudne?

Nie! Bo jałowce to takie rośliny, które w zasadzie nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych. Jałowiec to bardzo popularny, długowieczny, mrozoodporny i niewybredny krzew. Nie będziesz mieć z nim problemów w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.