Data publikacji:

Kącik dla niemowlaka. Jak urządzić kącik dla dziecka?

Jak urządzić kącik dla niemowlaka, tak aby był praktyczny, wygodny, a jednocześnie gustowny? Wbrew pozorom to duże wyzwanie – zwłaszcza gdy sypialnia nie jest zbyt duża. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, które opierają się na cennych doświadczeniach innych rodziców.

kącik dla niemowlaka

Kącik dla niemowlaka – dla spokoju i wygody rodziców

Przeglądając kolorowe magazyny dla rodziców, blogi czy strony wnętrzarskie, łatwo można znaleźć inspiracje do stworzenia pięknego pokoju dla niemowlęcia. W praktyce jednak, kiedy dziecko już przychodzi na świat, rodzice wcale nie chcą „rozstawać się” z nim na noc.

Sprawdź również, jak powinien wyglądać pokój dla niemowlaka.

Po pierwsze dlatego, że bieganie do innego pomieszczenia na karmienie nie jest zbyt wygodne. Po drugie – rodzice, zwłaszcza mamy, czują się spokojniejsze, mając maleństwo blisko siebie. Stąd też nawet ci, którzy mają duże domy czy mieszkania, często zastanawiają się, jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni.

Kącik dla dziecka – o czym musisz pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że stworzenie miejsca dla dziecka jest banalnie proste – ot, wystarczy umieścić w nim łóżeczko i po sprawie. Jednak bez uwzględnienia pewnych ważnych aspektów szybko może okazać się, że taki pośpiech i niedbałość mają swoje negatywne konsekwencje. O czym więc musisz pamiętać?

1. Ustawienie łóżeczka

Jeśli to tylko możliwe, dziecko powinno mieć swój własny „zakątek” – jeśli łóżeczko będzie stało bezpośrednio przy łóżku rodziców, maluch może budzić się np. przy ich wieczornych rozmowach. Oczywiście nie jest to żadna sztywna reguła – jeśli nie ma miejsca albo rodzice chcą mieć dziecko bardzo blisko siebie, jego łóżeczko może stać tuż przy ich łóżku.

Ponadto należy pamiętać, że kącik dla niemowlaka nie może zostać zorganizowany przy grzejniku (chyba że grzejnik jest zawsze wyłączony) i przy oknie. Doświadczeni rodzice radzą również, aby łóżeczko nie stało blisko drzwi, ponieważ nawet ciche skrzypienie czy naciśnięcie klamki może obudzić niemowlę.

2. Meble

Wybór mebli zaczyna się oczywiście od łóżeczka. Jeżeli sypialnia jest duża, możemy wprowadzić do niej klasyczny, duży, drewniany model. Byłoby idealnie, gdyby było to łóżeczko z szufladą na dole albo gdyby taka szuflada została dokupiona, np. online.

W mniejszych sypialniach o wiele lepiej sprawdzi się tzw. kosz Mojżesza – dziecko szybko z niego wyrasta, ale przez pierwsze 3 miesiące może spać blisko rodziców. Alternatywą dla klasycznego łóżeczka jest również to w formie dostawki do łóżka rodziców. Dzięki niemu dziecko będzie spało „u siebie”, będąc jednocześnie bardzo blisko mamy i taty. Ze względu na brak barierek po jednej stronie, dostawki takie są doczepiane do dużego łóżka – kącik dla noworodka musi być bezpieczny

Dobrze byłoby, aby w sypialni znalazła się również mała komoda na drobiazgi i ubrania oraz fotel, dzięki któremu karmienie oseska będzie komfortowe.

3. Kącik dla niemowlaka – ważne dodatki

Dopasowane do potrzeb rodziców meble oraz ich odpowiednie ustawienie to jeszcze nie wszystko. Aby kącik dla dziecka był maksymalnie komfortowy, musisz jeszcze pamiętać o zakupieniu kilku drobiazgów:

Odpowiednie oświetlenie - duża lampa sufitowa i kącik niemowlaka to naprawdę złe połączenie! Jeśli nie chcesz obserwować, jak dziecko całkowicie rozbudza się o drugiej w nocy, to naprawdę potrzebujesz nocnej lampki, która będzie emitowała bardzo delikatne światło. Najlepiej sprawdzają się lampki dedykowane dzieciom, w kształcie zabawnych zwierząt, gwiazdek czy serduszek.

Podgrzewacz pokarmu - jeżeli nie będziesz karmić piersią, to w sypialni zdecydowanie powinien znaleźć się podgrzewacz pokarmu. Oczywiście w dzień może się wydawać, że pójście do kuchni i przygotowanie wody o odpowiedniej temperaturze to żaden problem, jednak w nocy sprawy mają się zupełnie inaczej – zwłaszcza gdy niemowlę już kwili.

Kosz na zużyte pampersy - kosz na zużyte pampersy to fenomenalny produkt i obowiązkowy punkt, jeśli chodzi o kącik niemowlaka w sypialni rodziców. Największą zaletą kosza jest to, że dzięki specjalnej konstrukcji zapobiega on wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów poza worek. Ma on jednocześnie dość atrakcyjny, nowoczesny wygląd, więc świetnie sprawdzi się w pokoju.

Przyborniki - jeśli twoja sypialnia jest naprawdę bardzo mała i nie masz miejsca na komodę, to pomyśl o wygodnych przybornikach – plastikowych lub z tkaniny. Możesz je umieścić bezpośrednio na łóżeczku, dzięki czemu będą na wyciągnięcie ręki podczas czynności pielęgnacyjnych.

Elektroniczna niania - na sypialnię wybiera się zazwyczaj to pomieszczenie, które jest jak najbardziej oddalone od salonu i kuchni – miejsc, w których spędza się najwięcej czasu w dzień. Oznacza to, że również kącik noworodka będzie dość daleko i możesz nie usłyszeć popłakiwania dziecka. Dlatego zdecydowanie warto umieścić w sypialni nianię elektroniczną. Najlepsze modele rejestrują nie tylko dźwięk, ale także obraz. Możesz zatem sprawdzić, czy u maluszka wszystko jest w porządku bez wchodzenia do sypialni.

Żaluzje lub rolety - wielu rodzicom zależy, aby drzemka dziecka trwała jak najdłużej – i łatwo to zrozumieć. Wydłużenie snu noworodka czy niemowlęcia zapewni odpowiednie zaciemnienie. Pomyśl albo o specjalnych, podgumowanych roletach, albo o drewnianych żaluzjach. Z pewnością później sobie za to podziękujesz.

Poduszka do karmienia - ostatnią rzeczą, o której musisz pamiętać, jeśli urządzasz kącik dla niemowlaka w sypialni, jest… poduszka do karmienia. To wspaniały gadżet, który ułatwi ci karmienie i zniesie konieczność podtrzymywania maluszka – co w środku nocy ma naprawdę bardzo duże znaczenie.