Data publikacji:

Z czym łączyć kolor morelowy?

Morelowa ściana, tapicerka mebli, a może poduszki dekoracyjne? Jeśli szukasz pomysłu na optymistyczną i efektowną barwę, którą wykorzystasz w stylizacji mieszkania, warto zwrócić uwagę na kolor morelowy. Ten ciepły kolor może dać naprawdę ciekawy efekt w stylizacji mieszkania.

kolor morelowy

Kolor morelowy niejedno ma imię. Ta wdzięczna barwa, która nie należy co prawda do najpopularniejszych w aranżacji wnętrz, powstaje z połączenia koloru pomarańczowego i czerwonego. Na rynku znajdziesz produkty w najróżniejszych odcieniach koloru morelowego, od tych, w których przeważają tony pomarańczowe, przez te bardziej nasycone czerwienią, aż po kolory, w których przeważa róż.

Odcienie koloru morelowego są z reguły wyraziste i w aranżacji wnętrz nie mogą zostać niezauważone – morelowe detale czy ściana z pewnością będą elementem wystroju, który przyciągnie wzrok. Jeśli rozważasz wykorzystanie tego wyjątkowego odcienia w stylizacji mieszkania, poniżej znajdziesz kilka pomysłów na kolorystyczne zestawienia oraz inspiracje na wykorzystane morelowego koloru.

Kolor morelowy i skandynawskie odcienie

Styl skandynawski większości inwestorów kojarzy się z biało-szarymi wnętrzami. To słuszna impresja, ponieważ barwy te stanowią podstawę kolorystyczną scandi. Co jednak ciekawe, styl skandynawski jest świetnym tłem dla stylizacyjnych eksperymentów, ponieważ ze wspomnianymi neutralnymi barwami bardzo dobrze łączą się inne kolory. Dlatego jeśli cenisz sobie skandynawską estetykę, ale jednak chcesz nieco poszaleć z kolorami, dobrym dopełnieniem dla szarości i bieli może być odcień morelowy właśnie.

Jeśli postawisz na odcień koloru morelowego nasycony bardziej różowymi tonami, uzyskasz szczególnie modny efekt. Róż od kilku sezonów cieszy się uznaniem w oczach projektantów i inwestorów, wielokrotnie wskazywany był również jako jeden z najpopularniejszych kolorystycznych trendów. Kolor morelowy efektownie urozmaici aranżację, której podstawą będą skandynawska biel i szarość. W tym zestawieniu wnętrze z pewnością zyska optymistyczny charakter, a stylizacja nabierze przytulności.

Szczególnie ciekawie prezentować się będzie kolor morelowy połączony z szarością, zwłaszcza jeśli postawisz na odcień moreli nasycony różem. Ten duet cieszy się sporą popularnością w stylizacji wnętrz, a morelowe akcenty sprawią, że szarość uważana przez wielu za synonim aranżacyjnej nudy, zyska znacznie ciekawszy wyraz.

Pastelowe inspiracje: kolor morelowy z miętą

Jeśli chcesz urządzić naprawdę optymistyczne i efektowne wnętrze oraz nie obawiasz się wyrazistych kolorów, barwa morelowa da ciekawy rezultat w zestawieniu z miętą. Subtelna pastelowa kolorystyka może być zarezerwowana dla dodatków lub stosowana z większym rozmachem np. w wykończeniu ścian. Duet mięty i moreli będzie prezentował się bardzo dobrze w pokoju dziennym, sypialni czy pokoju dziecięcym.

Jeśli chcesz urządzić kolorowy i optymistyczny pokój dziecięcy, którego aranżacja stanie się inspirującym otoczeniem dla dziecka, kolor morelowy można efektownie łączyć z innymi pastelowymi odcieniami, np. różem, fioletem czy błękitem. Co ciekawe, w pokojach dziecięcych utrzymanych w estetyce skandynawskiej często stawia się właśnie na takie połączenia. W tym przypadku jednak kolory są najczęściej stosowane miejscowo, a podstawę aranżacji stanowi typowa skandynawska tonacja.

Kolor morelowy i barwy ziemi

Odcienie koloru morelowego mogą dodać rumieńców stylizacji, w której dominują barwy ziemi. Kompozycja kolorystyczna oparta na odcieniach beżu, brązu i zieleni urozmaicona właśnie o morelowy kolor, będzie prezentować się znacznie ciekawiej i bardziej optymistycznie.

Modnym połączeniem będzie zestawienie koloru morelowego nasyconego różowymi tonami z ciemną zielenią. Taki duet często pojawia się we wnętrzarskich inspiracjach i inwestorzy sięgają po niego coraz częściej. Nic dziwnego – to niebanalne połączenie, które prezentuje się znakomicie zwłaszcza w stylizacjach utrzymanych w nowoczesnym klimacie. Meble z morelową tapicerką będą prezentować się szalenie efektownie na tle ściany pomalowanej na elegancki odcień butelkowej zieleni. Z kolei stonowany morelowy odcień może harmonijnie wtopić się w otoczenie wykończone odcieniami brązu i beżu.

Jak stosować kolor morelowy we wnętrzach

Jeśli już wiesz, że chcesz postawić na morelowy kolor oraz z jakimi barwami łączyć ten efektowny odcień, warto się zastanowić, jak go wykorzystać w stylizacji mieszkania. Oto kilka sprawdzonych tropów.

  • Morelowa ściana w salonie lub sypialni – popularnym trendem na stosowanie wyrazistych lub nietypowych barw w stylizacji wnętrz, jest ich miejscowe użycie. W myśl tej zasady, kolor morelowy możesz zastosować np. na jednej ścianie w pomieszczeniu i zestawić go z pozostałymi płaszczyznami pomalowanymi na bardziej stonowane odcienie.

    Ten stylizacyjny trik sprawi, że wyrazista barwa nie zdominuje aranżacji. Co więcej, ściana pomalowana farbą w kolorze morelowym stanie się tłem dla wybranej strefy w pomieszczeniu, np. dla kącika wypoczynkowego w salonie czy strefy telewizyjnej. To dobre rozwiązanie, aby optycznie zaakcentować podział większego wnętrza na funkcjonalne strefy.

  • Morelowa tapicerka mebli – coraz częściej inwestorzy stawiają na barwne tapicerki mebli. W mediach społecznościowych często możemy podziwiać pięknie wykończone sofy, fotele czy krzesła, których obicia utrzymane są np. w różowej, musztardowej czy właśnie morelowej tonacji. Jeśli obawiasz się, że morelowa ściana w pomieszczeniu to dla ciebie zbyt odważny stylizacyjny krok, tapicerowane meble w tej kolorystyce mogą być dobrym rozwiązaniem. Warto też przy okazji pamiętać, że kolejnym modnym trendem jest zestawianie ze sobą mebli wypoczynkowych w różnych kolorach. Przykładowo tapicerowany fotel uszak może być zwieńczeniem stylizacji salonu, w którym postawisz głównie na szare meble.
  • Morelowe tekstylia i akcenty dekoracyjne – kolejnym sposobem na efektowne zastosowanie koloru morelowego w stylizacji wnętrza jest zarezerwowanie tej barwy dla dodatków. Dekoracyjne tekstylia, takie jak narzuty, koce, poduszki ozdobne czy zasłony to dobry sposób, aby kolorystycznie urozmaicić aranżację wnętrza. Co ważne, tekstylia można sezonowo wymieniać, jeśli z czasem ci się znudzą lub nie będą pasować do bieżącego sezonu. Ta zasada szczególnie dotyczy takich dodatków jak poszewki na poduszki, zasłony czy koce i pledy. Modele w odcieniach morelowych będą idealnym uzupełnieniem stylizacji na wiosnę czy lato. Jak widzisz, chociaż nie jest to bardzo popularna barwa, kolor morelowy można wykorzystać w stylizacji mieszkania na wiele ciekawych sposobów. Wystarczy puścić wodze fantazji i wyrwać się nieco z wnętrzarskich schematów, aby wystylizować naprawdę efektowną aranżację. A kolor morelowy wypadnie znakomicie nie tylko w pokoju dziecięcym. Ta optymistyczna i ciepła barwa będzie dobrym dopełnieniem stylizacji pomieszczeń, w których liczy się przyjazna atmosfera sprzyjająca relaksowi, czyli w pokoju dziennym oraz w sypialni.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny