Data modyfikacji:

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych sposobów stylizacji wnętrz. Nie powinno nas to dziwić – scandi daje nam sprawdzony przepis na jasne i niebanalne aranżacje. Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, zobacz, jakie meble, kolory i dodatki wybrać.
mieszkanie w stylu skandynawskim

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Najważniejsze elementy, jakie składają się na aranżację mieszkania w stylu skandynawskim to neutralna baza kolorystyczna, dużo światła, naturalne materiały i designerskie dodatki. We wnętrzach utrzymanych w estetyce scandi dominuje biel, drewno, naturalny kamień, bawełna, len oraz wiklina czy juta, do tego dochodzą jeszcze wszędobylskie rośliny. Ważnym elementem jest aranżacja okien – do pomieszczeń powinno docierać jak najwięcej światła, dlatego w oknach z reguły wiszą jasne zasłony lub firany z lekkich materiałów.
Do tego dodać trzeba jeszcze minimalizm, który nie jest jednak złotą regułą. Chociaż w wielu skandynawskich wnętrzach zasada „mniej znaczy więcej” jest stosowana, to styl skandynawski wcale nie stroni od wnętrzarskiego przepychu. Przeciwnie, w wielu aranżacjach scandi świetnie łączy się z pełnymi dodatków stylami boho czy retro.

Jakie kolory w mieszkaniu w stylu skandynawskim?

Kolorystyczną podstawę aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim stanowi jasna paleta barw. Biel i jasne odcienie beżu oraz szarości nie tylko sprawiają, że wnętrze jest jasne, ale dodatkowo pozwalają stworzyć korzystne wrażenie optyczne – jasne mieszkanie wydaje się większe.


Przeczytaj także: Styl industrialny w małym mieszkaniu? Zamień wnętrze w klimatyczny loft


Obok neutralnej bazy kolorystycznej, styl skandynawski czerpie inspirację z kolorów ziemi. Różne odcienie brązu, żółci czy zieleni również będą pasować do stylizacji. Ważne jest jednak, aby kolory tego typu stosować w stonowanym wydaniu lub w umiarkowany sposób. Tu dobrze sprawdza się zasada, która mówi, że im intensywniejszy jest kolor, tym oszczędniej należy go stosować.

Meble w stylu skandynawskim

W tej kwestii istnieje duża dowolność – meble w stylu skandynawskim to tak naprawdę duże bogactwo modeli, które możesz ze sobą dowolnie łączyć i miksować. To, co jest dla nich wspólnym mianownikiem, to z reguły dość prosta forma, neutralna kolorystyka czy naturalne materiały. 
Do mieszkania w stylu skandynawskim pasować będzie zarówno stolik kawowy z surowego drewna, jak i jego elegancki odpowiednik zwieńczony marmurowym blatem. Podobnie sprawa się ma w przypadku krzeseł do jadalni – możesz postawić na szalenie modne patyczaki, których estetyka odwołuje się do stylu retro, jak i na nowoczesne krzesła, np. Eames, wyposażone w charakterystyczne siedziska z tworzywa sztucznego oraz ustawione pod kątem nóżki podparte wspornikami. Skupmy się zatem chwilę na poszczególnych pomieszczeniach.
  • Meble do kuchni – klasyczna kuchnia w stylu scandi to drewniane blaty, białe szafki i białe kafle metro, czyli charakterystyczne szkliwione cegiełki. To sprawdzony przepis na przytulną i jasną kuchnię. Ale jak już ustaliliśmy wcześniej, styl skandynawski niejedno ma imię, więc równie dobrze możesz postawić na meble w biało-czarnym, minimalistycznym wydaniu, czy drewniane fronty przypominające rustykalne wnętrza. 
Meble do kuchni w mieszkaniu w stylu skandynawskim powinny odwoływać się do podstaw stylu. Szukaj zatem rozwiązań, dzięki którym wnętrze będzie jasne, dobrze zorganizowane i pełne naturalnych materiałów.

  • Meble do salonu – w tym pomieszczeniu masz szczególnie duże pole do popisu. Bo musisz wiedzieć, że w stylu skandynawskim z reguły nie stawia się na meble pochodzące z tego samego kompletu, a raczej tworzy się stylizację poprzez komponowanie układanki z różnych elementów. Sofa w stylu skandynawskim może mieć inny kolor obicia niż towarzyszące jej fotele. Ważne jest natomiast, aby meble dobrze się ze sobą prezentowały, a kolorystyka była zbliżona do barw ziemi.
Chociaż bardzo często meble utrzymane w estetyce scandi wyróżniają się prostą konstrukcją, to ich forma bywa naprawdę zaskakująca. Przykładowo modny regał skandynawski w formie drabiny to najczęściej mebel o nieskomplikowanym projekcie, który jednak sam w sobie prezentuje się bardzo dekoracyjnie.

  • Meble do sypialni – tu wszystko kręci się wokół łóżka. W stylizacjach skandynawskich z reguły jest to okazały mebel ustawiony centralnie. Łóżko w sypialni w stylu skandynawskim może być wykonane z surowego drewna, np. z europalet, czy przeciwnie – z powodzeniem możesz postawić na białą ramę lub tapicerowany odpowiednik. Ważne jest natomiast, aby łóżko usłane było warstwami dekoracyjnych tekstyliów, które dodadzą aranżacji przytulności.

Dodatki w stylu skandynawskim

Chociaż generalnie styl skandynawski opiera się na minimalizmie, to dodatki są szalenie ważnym elementem układanki pod szyldem scandi. Oto kilka najważniejszych składników.
  • Lampy w stylu skandynawskim – dobrze dobrane oświetlenie to bardzo ważny element stylizacji. Lampy w stylu skandynawskim mogą być utrzymane w estetyce industrialnej, więc dobrym rozwiązaniem będą efektowne reflektory przypominające fabryczne oświetlenie, czy wręcz przeciwnie, minimalistyczne lampy-żarówki. Chętnie stosowanym rozwiązaniem są sznury światełek – girlandy tego typu zapewniają dodatkowe oświetlenie dekoracyjne i prezentują się bardzo efektownie.
  • Rośliny – to punkt obowiązkowy. Zieleń roślin doniczkowych świetnie komponuje się z naturalnymi materiałami i kolorystyką, na których opiera się scandi. Dodatkowo rośliny dodają aranżacji świeżości i stwarzają przyjazny mikroklimat.
  • Tekstylia – poduszki dekoracyjne, pledy, koce, narzuty, dywany i zasłony to dodatki, dzięki którym nawet bardzo jasne pomieszczenia będą znacznie przytulniejsze. Za pomocą tekstyliów można również efektownie dodać do stylizacji kolor.
  • Drewno, ceramika i szkło – niewielkie ozdoby wykonane z tych materiałów, np. drewniane figurki, ceramiczne wazony czy mini szklarnie, dodatkowo w niebanalny sposób urozmaicą aranżację.