Data publikacji:

Kominek z płaszczem wodnym: czy warto? Wady i zalety

Posiadanie własnego kominka jest marzeniem bardzo wielu osób. Są one niezwykle atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza, sprawdzając się zarówno w bardzo klasycznych, jak i w minimalistyczny oraz nowoczesnych aranżacjach. Nie można oczywiście zapomnieć o ich aspekcie użytkowym, bowiem zimą i jesienią pozwalają cieszyć się ciepłym i naturalnym światłem, a także ciepłem wydzielanym przez palenisko. Decyzje o wstawieniu kominka podejmuje się zazwyczaj na wczesnym etapie budowy lub kompleksowego remontu domu. W ostatnim czasie wielu inwestorów decyduje się na jego instalację w połączeniu z płaszczem wodnym. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się tego rodzaju konstrukcja, a także jakie ma wady i zalety.
kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym – co to?

Kominki z płaszczem wodnym, często określane też po prostu mianem kominków wodnym, są dość innowacyjnym rozwiązaniem, które pozwala wykorzystać ciepło generowane przez palenisko i rozprowadzić je w innych pomieszczeniach domu przy pomocy tradycyjnych grzejników. 
Z racji swojej natury, kominki ogrzewają intensywnie wyłącznie swoją najbliższą przestrzeń. Z tego powodu różnica temperatury pomiędzy wejściem do salonu lub innym pokojem a bezpośrednim sąsiedztwem paleniska może sięgać kilku stopni Celsjusza. Co więcej, ponieważ gorące powietrze unosi się do góry, przez większość czasu duży procent energii cieplnej powstałej podczas spalania paliwa jest usuwany na zewnątrz domu lub zostaje pochłonięty przez przewód kominowy. Pod względem ekonomicznym jest to oczywiście kompletnie niepożądana sytuacja.
Kominek wodny częściowo rozwiązuje ten problem, pozwalając na odzyskanie wyprodukowanego ciepła. Na pierwszy rzut oka modele tego typu nie różnią się niczym w porównaniu do klasycznych i nowoczesnych modeli. W rzeczywistości jego gorące spaliny w niewidoczny sposób podgrzewają zimną wodę, która trafia następnie do systemu c.o. w domu.
Płaszcz wodny jest wymiennikiem ciepła umieszczonym nad paleniskiem i składa się on ze specjalnie uformowanej rury transportującej wodę. Energia generowana przez gorące powietrze jest przechwytywana przez płaszcz i przekazywana cieczy, a następnie rurami transportowana do grzejników, gdzie powoli się wychładza i wraca z powrotem do wymiennika. 
Zasada działania nie różni się więc tutaj znacząco od tej, na podstawie której funkcjonują świetnie znane kotły c.o. na paliwo stałe. Podobnie jak one, nawet po wygaśnięciu ognia kominki przez pewien czas wciąż utrzymują wysoką temperaturę wody. Dla zasady, im większe jest palenisko, tym dłużej w systemie będzie krążyła ciepła woda. Oznacza to, że zimą nie musimy utrzymywać nieustannie ognia. Zaznaczmy, że dzięki termostatom i zaworom możemy też kontrolować przepływ gorącej wody oraz temperaturę grzejników.
Teoretycznie kominek z płaszczem wodnym może być źródłem całego ogrzewania w domu, rozwiązanie to nie jest jednak tak wydajne, jak tradycyjne kotły. W palenisku spala się też zazwyczaj droższe paliwo. Dlatego też w takiej roli sprawdzi się jedynie w niewielkich domach. Warto dodać, że wymiennik ciepła może obsługiwać również popularne systemy ogrzewania podłogowego.
Kominki wodne można też oczywiście połączyć z już posiadanym system ogrzewania domu za pomocą dodatkowego wymiennika. Stają się one wtedy dla niego pewnym wsparciem, w momencie gdy decydujemy się rozpalić palenisko. Konstrukcję połączymy bez problemu z kotłami olejowymi, gazowymi i węglowymi, a nawet z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła. 
Zwróćmy jednak uwagę na to, że instalacja płaszcza wiąże się ze sporymi wyzwaniami konstrukcyjnymi i wymaga solidnego zaplanowania przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę. Sam płaszcza wymaga także dodatkowych elementów hydraulicznych, których zadaniem jest regulacja ciśnienia w rurach. Problem ten rozwiązywany jest na dwa sposoby. Kominek może działać w obiegu otwartym lub zamkniętym. Ten pierwszy jest tańszym rozwiązaniem, ale używając go, zwiększa się ryzyko korozji instalacji hydraulicznej. Drugi system jest droższy, ale zarazem trwalszy i wygodniejszy w obsłudze, nie będą z nim jednak współpracować wszystkie modele płaszczy wodnych.
Wszystkie elementy systemu ogrzewania muszą być również połączone ze sobą rurami. Wykonanie instalacji wymaga odpowiednich przygotowań i czasami może też wpłynąć na to, gdzie będzie można ustawić kominek, musimy więc pogodzić się z tym faktem.
Przeczytaj również: Co postawić na kominku?

Podsumowanie – zalety i wady kominka z płaszczem wodnym

Zalety:
  • W dłuższej perspektywie czasu kominek wodny pozwala zaoszczędzić spore pieniądze. Korzystając w normalny sposób z paleniska, w naturalny sposób ogrzewamy cały dom.
  • Kominki z płaszczami to rozwiązanie, które spodoba się miłośnikom ekologicznych rozwiązań, pozwala bowiem znacznie skuteczniej wykorzystać energię powstałą podczas spalania paliwa stałego.
  • Instalacja wymiennika ciepła nie wpływa w negatywny sposób na wygląd kominka ani jego standardową funkcjonalność, pozostaje ona całkowicie niewidzialna.
  • Wady:
  • Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest bardzo kosztowna, na co składa się wykonanie projektu, zakup komponentów, a także ich właściwa instalacja. 
  • Projektowanie kominka warto rozpocząć na etapie przygotowań do budowy domu lub jego remontu.
  • Kominek wodny tylko w niektórych sytuacjach będzie w stanie zastąpić tradycyjne systemy ogrzewania.
  • Zdjęcie: Envato Elements