Data publikacji:

Co postawić na kominku?

Kominek, czy to tradycyjny portal kominkowy, czy atrapa kominkowa, jest niewątpliwą ozdobą wnętrza salonu. Sam w sobie może być dekoracyjny i ozdobiony ryflowaniami czy rzeźbieniami, co jednak nie znaczy, że nie można na górnej półce postawić dekoracji. Są one wskazane, bo sprawiają, że wnętrze z kominkiem staje się jeszcze bardziej przytulne i wpisuje się w filozofię hygge, czyli czerpanie radości z każdej chwili, chociażby możliwości spędzenia czasu w pięknym otoczeniu, wprowadzającym ciepło domowego ogniska. Dziś doradzimy, co postawić na kominku, aby upiększyć i urozmaicić aranżację.

Polecamy: Kominek w mieszkaniu

kominek

Gdzie sprawdzi się aranżacja z kominkiem?

Zanim przejdziemy do dodatków, które sprawdzą się na kominek, zastanowimy się, gdzie poza salonem można go wykorzystać. Atrapa czy obudowa kominkowa może zostać wykorzystana także we wnętrzu sypialni. Sprawdzi się także jako przytulny element gabinetu. Oczywiście taki mebel może być elementem oddzielającym przestrzeń salonową od jadalnianej.

Świeczniki i świece nieodzownym elementem dekoracji kominka

Na pewno na atrapie czy obudowie kominka można ustawić świeczniki. Jeśli nie mamy do czynienia z tradycyjnym kominkiem, to taki element może sprawić, że ogień w obrębie kominka jednak się pojawi. W zależności od stylistyki można dobrać metalowe lub ceramiczne świeczniki. Te pierwsze sprawdzą się w stylistyce nowoczesnej i minimalistycznej. Mając biały kominek, można zdecydować się na czarne i białe lub czarne i szare świeczniki z metalu, które stworzą klasyczny kontrast. Ceramiczne świeczniki z dekoracyjnymi nóżkami doskonale będą pasować do wnętrza w stylistyce schabby chic. Można wybrać świeczniki z dekoracyjnymi tłoczeniami, prezentującymi się niczym pikowania i zdobieniem w postaci cyrkonii. Takie świeczniki uzupełnią stylistykę glamour. Ważnym dodatkiem będą oczywiście świece. Także i one mogą być dodatkowo zdobione, o nieregularnej fakturze. Warto dobierać je w kontraście do świeczników. W ten sposób zyska się ciekawszą aranżację.

Własnoręcznie wykonane dekoracje decoupage pięknym dopełnieniem kominka

Już wiemy, że świeczniki i świece postawione na kominku stworzą romantyczny, a zarazem elegancki klimat wnętrza. Co można postawić na kominku oprócz nich? W przypadku aranżacji schabby chic, prowansalskiej czy też rustykalnej doskonale sprawdzą się dekoracje decoupage. W ten sposób można wszak ozdabiać nie tylko elementy drewniane, ale również te wykonane z metalu. Niemniej jednak my skupimy się na drewnie. Wszelkie szkatułki czy puzderka na biżuterie można ozdobić przy użyciu serwetek do decoupage. Praca nad wykończeniem danego elementu jest niezwykle przyjemna i jest to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry pędzelek o odpowiedniej grubości, a także odpowiedni klej do decoupage. Takie elementy sprawdzą się w połączeniu z niewielkimi lusterkami czy zegarami. Jeśli dany element ma prostą ramę czy obudowę, to również może zostać ozdobiony w podobny sposób. W ten sposób zyskuje się spójność aranżacyjną dekoracji kominkowej.

Co postawić na kominku? Warto wybrać wazony i żywe dekoracje

Na pewno portal kominkowy, który nie jest tradycyjnie wykorzystywany jako dodatkowe źródło ciepła, można ozdobić także przy użyciu szklanych czy też ceramicznych wazonów. Tutaj do wyboru są modele transparentne i duże albo zaokrąglone i zdobione. Te pierwsze warto uzupełnić o efektowne dekoracje. Świetnie sprawdzą się trawy ozdobne. Można sięgnąć po kwiaty traw pampasowych, czyli duże pióropusze, które zostaną odpowiednio przycięte u dołu, gdyż mogą mieć nawet 1,5 metra długości. Można sięgnąć także po nieco mniejsze, ale też bardziej kruche naturalne dekoracje, a mianowicie kwiaty dmuszka jajowatego. One również mają formę pióropuszy, ale są znacznie mniejsze i sprawdzą się nawet do niewielkich wazonów. Oczywiście do wazonów można również regularnie wkładać kwiaty cięte, dobrane w zależności od pory roku. Na pewno latem świetnie sprawdzi się lawenda, z kolei wiosną można postawić na tulipany. Jesienią w wazonie mogą znaleźć się róże, a zimą po prostu dekoracyjne gałęzie, uzupełnione o okolicznościowe, wybrane na ten okres bombki czy bardziej uniwersalne cotton balls. Wśród żywych dekoracji mogą być również te wykonane z mchu chrobotka, czyli specjalnie spreparowanego mchu, który pochłania toksyny, nadmiar wilgoci, a także nie przyciąga kurzu. Jeśli suszone naturalne dekoracje ci nie odpowiadają, do wazonu możesz włożyć te sztuczne. Tutaj świetnie sprawdzi się sztuczna trawa bambusowa, która jest niezwykle subtelna i elegancka, a dodatkowo nie będzie się kruszyć. Oczywiście na kominku można postawić również tradycyjne kwiaty doniczkowe. Mogą na nim stać kaktusy albo popularny i pasujący do nowoczesnych wnętrz skrzydłokwiat czy storczyk.

Wazon ombre, dekoracje safari z mchu chrobotka oraz suszoną trawę pampasową znajdziesz na Ceneo.pl.

Ramki ze zdjęciami i ramki z plakatami motywacyjnymi jako nowoczesne wykończenie kominka

Oczywiście to jeszcze nie wszystkie dekoracje, jakie można postawić na kominku, bowiem nie można zapomnieć o tych, które pojawiają się najczęściej, a mianowicie ramkach ze zdjęciami. Bez wątpienia to element, który wprowadza najwięcej ciepła domowego ogniska i sprawia, że wnętrze z bezosobowego przemienia się w to z duszą. Warto wybrać różnej wielkości ramki na podstawkach czy też modele kilkuczęściowe, rozkładane. W ten sposób można wyeksponować wszystkie ważne chwile, a przy okazji udekorować kominek. Ramki na zdjęcia doskonale prezentują się obok wazonów z kwiatami, tworząc klasyczne, ale jakże eleganckie dekoracje. Można zdecydować się na modele w kształcie serca albo klasyczne, zdobione bądź minimalistyczne. W większych ramkach poza zdjęciami można umieścić także plakaty motywacyjne, co świetnie prezentuje się w salonie w stylu skandynawskim.

Bez wątpienia kominek można udekorować na wiele sposobów. Warto pamiętać, że sprawdzą się także wiszące dekoracje, np. świąteczne skarpety czy te zwisające, rozłożone na całej długości, jak choćby wspomniane już cotton balls. Na pewno kominek to dobre miejsce także na postawienie lampki z abażurem w przypadku aranżacji glamour, czy też np. takiej z betonowym trzonkiem, dopasowanej do nowoczesnej i minimalistycznej stylistyki. Niektóre dekoracje będą zatem całoroczne, a inne pojawią się jedynie w czasie świąt.

Autorka: Justyna Kolorz