Data publikacji:

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ranking produktów

Zadaniem nawilżaczy powietrza jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Utrzymanie jego odpowiedniego poziomu wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie właścicieli domu lub mieszkania. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń tego typu, przedstawimy więc listę najbardziej interesujących i wydajnych modeli.
nawilżacz powietrza
Zbyt suche powietrze to problem, z którym regularnie zmaga się wielu rodaków, zwłaszcza w zimowym okresie grzewczy, a także w trakcie letnich upałach. Zjawisko to pojawia się zwłaszcza w nowym budownictwie mieszkalnym, w tym w blokach z wielkiej płyty, w których nie ma zainstalowanej klimatyzacji. Gdy wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej poziomu 40 procent, wyraźnie zaczynamy mieć problemy z oddychaniem, pojawia się też wiele niechcianych symptomów. Wśród nich wymienić możemy np. zaschnięte i drapiące gardło, swędzenie oczu oraz nadmierne przesuszanie się skóry oraz błon śluzowych. Szczególnie narażeni są tutaj alergicy, bowiem w suchym powietrzu znacznie łatwiej unoszą się kurz, pyłki, roztocza i inne alergeny. Negatywne skutki przebywania w mieszkaniu lub domu ze zbyt suchym powietrzem odczuwają również rośliny i zwierzęta.
Przez wiele dekad jednym z domowych sposobów na rozwiązanie problemu suchego powietrza było wykorzystanie np. mokrego ręcznika lub szmatki rozwieszonej na kaloryferze lub sznurku albo wystawianie misek z wodą. Domowe sposoby tego typu są jednak mało skuteczne i dają małą kontrolę nad poziomem wilgotności. Dlatego też tak wiele osób decyduje się na zakup nawilżaczy powietrza. 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje nawilżaczy powietrza, różniące się między sobą sposobem działania. Przedstawmy zatem charakterystykę każdego z nich. 

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacz funkcjonujący w oparciu o naturalną metodę parowania wody. Za pomocą silniczka elektrycznego napędzającego jeden lub więcej wentylatorów zasysa on suche powietrze do swojego wnętrza, w którym przepuszczane jest ono przez specjalną i zanurzoną w wodzie szybko obracającą się matę lub dysk ewaporacyjny. Następnie jest ponownie rozpylane w powietrzu pod postacią chłodnej wodnej mgiełki. 

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe używają niesłyszalnych dla ludzkiego ucha fal dźwiękowy, pod których wpływem woda w ich zbiorniczku rozbijana jest na mikroskopijne kropelki i rozpylana wokół urządzenia. Korzystając z urządzeń tego typu, musimy jednak koniecznie sięgać wyłącznie po wodę destylowaną, typowa kranówka zawiera bowiem związki mineralne i chemiczne, które są rozdzielane i rozpylane po całym pokoju pod postacią białego pyłu. Jego wdychanie jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci.

Nawilżacze parowe

Urządzenia te nawilżają pomieszczenie, zagotowując wodę znajdującą się w ich zbiorniku i wypuszczając na zewnątrz obłoki pary. Jednym słowem działają prawie identycznie co zwykłe elektryczne czajniki. Wadą tych konstrukcji jest to, że osiągają wysoką temperaturę, parą można się przez przypadek oparzyć. Podgrzewanie wody zużywa też dużą ilość energii elektrycznej, wydaje także dobrze słyszalne bulgotanie, co może przeszkadzać domownikom. Tu także zaleca się stosowanie wody pozbawionej minerałów, w przeciwnym wypadku będziemy musieli regularnie oczyszczać sprzęt z kamienia.

Jaki nawilżacz powietrza – ranking polecanych modeli

Philips HU4801/01 

Dobrze oceniany ewaporacyjny nawilżacz powietrza, przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 25 m2. Jego atutem jest cicha praca, 2 tryby działania oraz 3-stopniowy system nawilżania. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 2 litry. W urządzeniu należy wymieniać co pół roku specjalny filtr nawilżający.

Philips Seria 2000 HU2510/10 

Kompaktowy nawilżacz ewaporacyjny ze zbiornikiem na wodę o objętości 2 litrów – taka ilość płynu wystarczy na około 10 godzin pracy. Urządzenie przystosowane jest do użytku w pomieszczeniach o powierzchni do 31 m2. Sprzęt ma 2 tryby pracy – standardowy i nocny, w którym wydaje dźwięki na poziomie zaledwie 22,5 dB. Urządzenie jest również energooszczędne i potrzebuje zaledwie 10 W mocy. O potrzebie ponownego napełnienia zbiornika jesteśmy informowania za pomocą lampki na obudowie.

Stadler Form Oskar 

Nawilżacz ewaporacyjny z bardzo interesującym i minimalistycznym designem dostępnym w kilku różnych kolorach. Urządzenie wyposażone zostało w pojemny zbiornik 3,5 litra, a także funkcję jonizowania powietrza i aromaterapii, pozwalającej na równoczesne rozpylanie zapachów. Sprzęt został przystosowany do pracy w pomieszczeniach o wielkości do 50 m2. We wnętrzu producent umieścił również 2 skuteczne filtry antybakteryjne. Sprzęt automatycznie włącza się i wyłącza dzięki higrostatowi.

Stadler Form Karl

Wysokiej klasy nawilżacz powietrza odznaczający się niskim poborem energii oraz cichym działaniem. Producent wyposażył go w 4 poziomy pracy, wentylator o mocy 30 W, a także duży zbiornik 4,7 litra z filtrami. Urządzenie łączy się z domową siecią Wi-Fi i może być zdalnie sterowane poprzez systemy inteligentnego domu lub smartfona. Do zalet modelu należy zaliczyć także elegancki design, przypominający głośnik Hi-Fi.

Stadler Form Anton 

Podłogowy nawilżacz ultradźwiękowy zaprojektowany z myślą o pomieszczeniach o powierzchni do 25 m2. Dodatkowo jonizuje on powietrze i jest w stanie rozpylać olejki zapachowe. O potrzebie uzupełnienia wody w zbiorniku o pojemności 2,5 litra informuje nas specjalna dioda LED. Urządzenie jest ciche, a jego głośność nie przekracza 30 dB. Stadler Form Anton dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych – białej, czarnej lub zielonej. 

Xiaomi Smart Humidifier 2 Lite 

Nawilżacz ultradźwiękowy ze zbiornikiem o pojemności 4 litrów, która wystarcza nawet do 30 godzin stałego nawilżania. Podczas pracy sprzęt generuje maksymalnie 38 dB. Wnętrze pojemnika na wodę jest wykonane z antybakteryjnego materiału z jonami srebra. Płyn może uzupełniać bez potrzeby podnoszenia pokrywy, z boku obudowy znajdziemy też przezroczysty panel z miarką, pozwalający łatwo sprawdzić poziom wody. Intensywność pracy zmieniamy za pomocą specjalnego pokrętła.
Zdjęcie: Envato Elements