Data modyfikacji:

Jak urządzić kuchnię bez górnych szafek?

Myślisz o modnej kuchni bez górnych szafek? To dobry pomysł. Choć pozornie jest w niej mniej miejsca na naczynia kuchenne, to w pomieszczeniu będzie więcej światła i przestrzeni życiowej. Poznajmy zalety kuchni bez górnych szafek.

Kuchnia bez górnych szafek

Kuchnia bez górnych szafek to coraz popularniejszy trend. Wpisuje się w modny nurt minimalistyczny, na który coraz częściej decydujemy się, urządzając nasze wnętrza. I choć wydaje się, że brak wiszących szafek – zwłaszcza w kuchni, w której zawsze jest przecież wiele sprzętów i jednocześnie brakuje miejsca na rzeczy do schowania – to mało praktyczne rozwiązanie, to przemawia za nim wiele argumentów. Oto niektóre z nich.

Kuchnia bez górnych szafek jest reprezentacyjna jak salon

Współczesne kuchnie w nowoczesnych mieszkaniach, ale także w dużych domach i tych mniejszych, wiejskich, wakacyjnych domkach, to już nie tylko miejsca służące nam jedynie do przygotowywania posiłków i jedzenia. Z pomieszczeń schowanych, gospodarczych, pełniących funkcję zaplecza, kuchnie przeistoczyły się w miejsca reprezentacyjne i weszły na salony.

A dokładniej stały się ich częścią, bo projektowane są najczęściej tak, że są otwarte na salon. Dlatego bardzo upodabniają się do stylu, jaki dominuje w salonie. Zazwyczaj jest to duża ilość miejsca, przestrzeń, surowość wymieszana z ciepłym, skandynawskim stylem.

To dlatego wybieramy najczęściej szafki z frontami lakierowanymi na biało i łączymy je z drewnianym blatem. Dodatki – suszarka, zlew, małe sprzęty kuchenne, są często srebrne lub stalowoszare. Na jasnoszary odcień malujemy też ściany w aneksach kuchennych.

Sprawdź również, jak urządzić nowoczesną kuchnię.

Kiedy na pewno nie warto montować górnych szafek?

Górne szafki mogą być wręcz niekorzystne, gdy wybierzesz meble z ciemnego drewna lub okleiny. Ciemne kolory – brąz, czarny, mahoń i odcienie szarości – zmniejszają optycznie przestrzeń, dlatego, jeśli się na nie decydujesz, postaw właśnie na szafki dolne.

To szczególnie istotne, gdy twoje wnętrze nie jest zbyt obszerne. Górnych szafek nie musisz też na pewno wieszać, gdy w dolnych będzie wystarczająca ilość miejsca na przechowywanie sprzętów kuchennych i jedzenia.

Kuchnia bez górnych szafek to więcej przestrzeni i więcej światła

Kuchnia bez górnych szafek będzie bardziej przestronna. Warto na etapie planowania przewidzieć, co dokładnie będziemy przechowywać w konkretnych szafkach po to, by dobrze wykorzystać przestrzeń. Warto też pamiętać, że samodzielne dolne szafki będą nieco szersze i głębsze niż te same szafki kupowane w kompletach z wiszącymi, górnymi.

Ale brak szafek wiszących spowoduje, że kuchnia i salon będą lepiej doświetlone. Obecnie popularne są szafki stojące na kilkucentymetrowych nóżkach – bardzo dobrze wyglądają nóżki drewniane, ale też np. srebrne lub żółte. Oczywiście klasyczne czarne również się sprawdzą – dobierz je tak, by komponowały się np. z nóżkami twojej kanapy lub stołu w salonie. Tradycyjne, zabudowane szafki bez nóżek to także ciągle mocny i sprawdzony trend.

Pamiętaj, że otwarta kuchnia połączona z salonem będzie miejscem skupiającym życie, a co się z tym wiąże – na blacie będą leżały zakupy, produkty, naczynia i inne rzeczy. Jeśli w dolnych szafkach zabraknie miejsca, to licz się z tym, że na blacie szybko zapanuje bałagan, który będzie częścią całego salonu.

Meble bez górnych szafek dają miejsce na zieleń

W kuchniach otwartych na salon zmieści się też wiele zieleni – duża ilość wolnej przestrzeni sprawia, że możesz na blacie ustawić nawet duży kwiat – dracenę, paproć lub palmę. Ale do kuchni, zwłaszcza tej z dużym oknem, będą pasowały wszelkie zioła – bazylia, tymianek, pietruszka czy szczypior.

Dobierz do nich pasujące doniczki – minimalistyczne, białe, srebrne lub kolorowe, dodające dziecięcej lekkości i radości. W jasnej kuchni możesz też hodować papryczki czy cytrusy – drzewka cytrynowe lub mandarynkowe będą piękną, egzotyczną dekoracją przestrzeni dziennej.

Mniej kurzu – nie musisz sprzątać na szafkach, bo... ich nie masz!

Zazwyczaj na górnych szafkach, a zwłaszcza na ich wierzchu, zbiera się najwięcej kurzu – kuchenna para w połączeniu z pyłem tworzy nieprzyjemną, tłustą warstwę, która potrafi mocno przylgnąć do powierzchni.

Przeważnie rzadko zaglądamy na wierzchy szafek, więc brud, który zbiera się przez dłuższy czas, trudno jest wyczyścić. Nie masz wiszących szafek? Nie masz tego problemu. Pamiętaj za to, by dbać regularnie o czystość ścian nad szafkami stojącymi.

Brak górnych szafek to wolna ściana na twórczość

Zastanawiasz się, jak ozdobić ściany nad szafkami? Duża ilość miejsca daje pole do twórczych popisów, pamiętaj jednak, by przede wszystkim zabezpieczyć przestrzeń przed ewentualnymi zabrudzeniami ze zlewu lub kuchenki. Dobrym pomysłem zawsze jest zmywalna farba, szkło lub klasyczne kafelki retro o podłużnym kształcie w stylu tych, którymi wyłożone jest paryskie metro.

Na górnej krawędzi kafli możesz zamontować wąską, długą półkę, na której ustawisz kwiaty, zioła, kubki lub słoiki z kawą i herbatą. Możesz też powiesić oczywiście obrazy – grafiki przedstawiające zioła lub rośliny, pejzaże lub cokolwiek zechcesz – warto tylko zabezpieczyć ilustracje ramkami ze szkłem, by nie zniszczyły ich kuchenne opary.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska