Data modyfikacji:

Kuchnia klasyczna. Pomysły na aranżacje


Kuchnia to serce każdego domu. To pomieszczenie, które przyciąga pięknym aromatem, ciepłem i wyjątkową atmosferą. To tutaj przyrządza się posiłki, gotuje, ale również spędza wspólny czas z najbliższymi. W kuchni odbywają się rodzinne narady, to w niej zapadają decyzje dotyczące wakacji, planów na przyszłość czy innych ważnych spraw. Przy kuchennym stole dzieci odrabiają lekcje, a dorośli piją kawę i prowadzą dyskusje. Pomieszczenia mogą być urządzone w różny sposób, ale z mody nie wychodzi kuchnia klasyczna. Jakie są jej główne cechy?
kuchnia

Kuchnia klasyczna – główne cechy


Kuchnia klasyczna wybierana jest najczęściej przez amatorów tradycyjnych rozwiązań, którzy chcą, aby pomieszczenia były funkcjonale, klimatyczne i przytulne. Nie jest dobrym wyborem dla fanów minimalizmu, bo w tym stylu jest dużo elementów ozdobnych, wyposażenie często znajduje się w widocznym miejscu. Klasyczna kuchnia najlepiej wygląda zamknięta, ale w tradycyjnym stylu można urządzić również kuchnię z jadalnią. 
Klasyczne rozwiązania nigdy nie wyjdą z mody i nie ma obaw, że za kilka lat będą kojarzyć się z kiczem czy tandetą. Przy projektowaniu klasycznej kuchni należy zadbać o to, aby wszystkie elementy tworzyły jedną, spójną całość. W tego typu wnętrzach nie ma miejsca na elementy awangardowe, surowe, pasujące do loftowych aranżacji. Powinien panować ład i harmonia. W klasycznej kuchni dominują jasne kolory, naturalne materiały. Ważnym elementem są meble, najlepiej drewniane, ciemne i bogato zdobione. Fronty mogą mieć zagłębienia i żłobienia, popularne są również ozdobne uchwyty. Sprawdzą się eleganckie stoły, witryny oraz szafki z licznymi szkleniami, również witrażowymi. Meble muszą być wytrzymałe, solidne i funkcjonalne.
Kuchnia klasyczna drewniana wygląda przytulnie i domowo, zachęca do wspólnego spędzania czasu. Drewno występuje również na podłodze, pozostałe elementy są najczęściej jasne, beżowe, białe lub w kolorze kości słoniowej. Osoby, które mają duże mieszkania, mogą urządzić kuchnią klasyczną z wyspą. Wyspa to marzenie wielu pań domu, jest wygodna, pozwala na przygotowywanie potraw w komfortowych warunkach. W klasycznej kuchni z salonem świetnie sprawdzą się ozdoby ścian i sufitów. Mogą to być oryginalne sztukaterie, listwy ozdobne, gzymsy, rozety. W kuchni można umieścić tapetę, która nada pomieszczeniu klasy i elegancji. Bardzo ważne jest klimatyczne oświetlenie. Można postawić na kryształowe żyrandole, mosiężne lampy lub materiałowe klosze. 

Jakie kolory lubi klasyczna kuchnia?


Styl klasyczny lubi porządek i harmonię, dlatego kolory powinny być zachowane w jednej tonacji. Klasyka nie lubi mieszanki wielu barw, wymyślnych rozwiązań, udziwnień i przepychu. Warto wybrać jeden lub dwa kolory bazowe, które powinny być stonowane i ciepłe. Jasne, pastelowe kolory nie tylko są oznaką stylu klasycznego, ale również są przyjemne w odbiorze, pozwalają wypocząć oraz optycznie powiększają przestrzeń. Uzupełnieniem może być jeden bardziej intensywny kolor.

Bardzo interesująco wygląda biała klasyczna kuchnia z ciemnymi meblami, z dodatkiem elementów żółtych lub zielonych, kuchnia klasyczna kremowa z czerwonym akcentem lub kuchnia klasyczna szara z dodatkiem słonecznej żółci lub granatu. Oprócz kolorystyki, w kuchni w stylu klasycznym ważne są odpowiednie materiały. Powinny być ponadczasowe, niewychodzące z mody, naturalne. Świetnie sprawdzi się drewno, brąz, marmur, kamień, cegła, a także porcelana i złote akcenty. Stworzą wyjątkowy, niepowtarzalny klimat, przywodzący na myśl dawne czasy. W kuchni klasycznej brązowej ciekawie będą wyglądać złote uchwyty meblowe, złota bateria lub kuchenny okap w tym kolorze. 

Klasyka lubi wysoką jakość


W kuchni urządzonej w stylu klasycznym nie ma miejsca na niską jakość. Wszystkie materiały powinny być wytrzymałe, wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia surowców. Ważne, aby unikać nadmiaru. Dekoracje powinny być ograniczone, lepiej wybrać kilka bibelotów z porcelany, niż kiczowate przedmioty z tanich materiałów. Do klasycznego stylu będą pasować drewniane ramki, doniczki, welurowe obicia na krzesła oraz piękne, żakardowe firany i zasłony. Świetnie będą wyglądać lustra i frezowane fronty mebli. Szlachetne materiały są piękne same w sobie, dlatego nie trzeba dużej ilości, aby pomieszanie wyglądało pięknie i dostojnie.

Kuchnia klasyczna nowoczesna – połączenie tradycji ze współczesnością


Kuchnia klasyczna może mieć również nowoczesny charakter. Dzięki temu możliwe będzie połączenie funkcjonalności, solidności, dobrych materiałów, harmonii z nutką nowoczesności. Aby unowocześnić klasyczne wnętrze, należy wybrać oryginale dodatki i poeksperymentować z kolorystkę pomieszczenia. Ciekawym elementem współczesności będą również wyeksponowane sprzęty AGD, z nowymi technologiami, w nieobalanej kolorystyce. Klasycznemu pomieszczeniu nowoczesnego charakteru dodadzą również kontrastujące zestawienia. Można połączyć ciemne drewniane meble z kamiennymi, szarymi blatami lub klasyczny ceramiczny zlew z nowoczesną baterię. Klasyczna kuchnia na pewno zyska oryginalny wygląd, a jednocześnie będzie tworzyła rodzinną, ciepłą atmosferę.


Kuchnia klasyczna - inspiracje


Styl klasyczny w kuchni nigdy nie przeminie. Mimo że ma swoich przeciwników, to jednak większość osób ceni tradycyjne rozwiązania. Taka kuchnia jest ponadczasowa, nie ulega modom, zmieniają się jedynie detale. Jest również wygodna i funkcjonalna, kojarzy się z ciepłem domu rodzinnego, z wielopokoleniowymi rodzinami. Każdy może urządzić pomieszczenie na swój własny sposób, pamiętając jednak, jakie są główne zasady tego stylu. Urządzając wnętrze, warto poczytać magazyny dekoratorskie, zajrzeć na strony internetowe, gdzie przedstawione są różne aranżacje klasycznej kuchni. Kuchnia w tym stylu może być unikatowa, warto tylko zadbać o odpowiednie dodatki i dekoracje. Jest praktycznym rozwiązaniem na lata, dlatego z powodzeniem mogą ją wybrać osoby, które nie lubią zmian, cenią stałość i tradycję.
Autor: Dorota Koszutowska