Data publikacji:

Jakie kwiaty do łazienki?

Rośliny doniczkowe mogą być świetnym dodatkiem do aranżacji łazienki. Musisz wiedzieć, że dzięki kwiatom zyska nie tylko sama stylizacja – niektóre rośliny doniczkowe mogą nawet poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Zobacz, jakie kwiaty do łazienki wybrać oraz jaki trik zastosować, jeśli pomieszczenie w twoim domu jest ciemne.

kwiaty do łazienki

Kwiaty do łazienki – dlaczego warto?

Po pierwsze, w łazience panują idealne warunki do uprawy niektórych gatunków roślin. W łazienkach z reguły jest cieplej niż w pozostałych częściach mieszkania, a dodatkowo panuje tu wyższy poziom wilgotności powietrza. Jeśli do tego wszystkiego pomieszczenie jest jasne, sukces w pielęgnacji roślin masz niemal jak w banku.

Po drugie, rośliny tworzą przyjazny mikroklimat – zieleń wywołuje pozytywne skojarzenia i sprzyja relaksowi. A jakby tego było mało, kwiaty doniczkowe mogą być twoimi zielonymi filtrami powietrza. Okazuje się, że niektóre gatunki roślin doniczkowych mogą pobierać z powietrza szkodliwe związki i wiązać je do postaci obojętnej. Wymienić tu wystarczy chociażby formaldehyd czy benzen, z którymi rozprawić się mogą np. zielistka czy skrzydłokwiat lub dracena obrzeżona.

Kwiaty do łazienki z oknem

W łazienkowych warunkach świetnie sprawdzą się poniższe gatunki roślin.

  • Skrzydłokwiat – to dekoracyjna roślina doniczkowa, która w okresie kwitnienia pokrywa się pięknie uformowanymi, dużymi białymi kwiatami. Skrzydłokwiat nie jest kłopotliwy w pielęgnacji, ale wymaga stale wilgotnego podłoża i otoczenia, co łatwo może prowadzić do przelania rośliny. W uprawie skrzydłokwiatu pomocne są specjalne sączki z wodą, które wtyka się do ziemi doniczkowej – woda jest uwalniana systematycznie w niewielkich ilościach, nawadniając podłoże.

  • Kroton pstry – to roślina, która wyróżnia się pięknie wybarwionymi, sztywnymi liśćmi. Ich barwy przechodzą od zieleni, przez żółć do pomarańczy, co sprawia, że roślina w pełni zasłużyła na swoją nazwę. Niestety pielęgnacja krotonu jest nieco bardziej kłopotliwa, niż wspomnianego wcześniej skrzydłokwiatu. Stanowisko dla ośliny powinno być jasne, a podłoże stale wilgotne.

  • Storczyki – to jedne z popularniejszych roślin domowych, których nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Wszystko za sprawą intensywnie wybarwionych kwiatów. Storczyk do prawidłowego wzrostu i bujnego kwitnienia potrzebuje dużej wilgotności powietrza, więc warto roślinę ustawić nawet w pobliżu prysznica czy wanny. Pamiętaj, aby unikać bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ, choć roślina potrzebuje sporo światła, to powinno być ono rozproszone.

  • Paproć – w naturalnych warunkach paprotki rosną w najniższym piętrze lasu, czyli w poszyciu. Dlatego do bujnego wzrostu rośliny trzeba otworzyć warunki tam panujące – w najbliższym otoczeniu paprotek powinno być wilgotno, a nasłonecznienie ograniczone. Dlatego to może być świetny pomysł, jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty do łazienki z małym oknem lub do ciemnego pomieszczenia. Również w przypadku paprotki dobrze sprawdzą się wspomniane wcześniej nawadniacze. Warto też zaznaczyć, że paprotka zalicza się do grona roślinnych filtrów, więc dzięki niej poprawisz też jakość powietrza.

  • Monstera dziurawa – to niekwestionowana roślinna królowa aranżacji wnętrz. Na swoją popularność monstera dziurawa zasłużyła dzięki dekoracyjnym liściom i łatwej uprawie. W naturalnych warunkach jest to roślina pnąca, która lubi częściowo zacienione stanowiska oraz duży poziom wilgotności powietrza. To jeden z tych kwiatów do łazienki, który w zasadzie wystarczy regularnie podlewać, a w efekcie będzie bujnie rosnąć.

  • Zielistka – zielistka wyróżnia się długimi zielono-białymi liśćmi, które efektownie opadają za doniczkę, dlatego warto uprawiać ją w wiszących pojemnikach lub na wyżej położonych półkach lub meblach. To jeden z tych kwiatów do łazienki, który potrzebuje jasnego stanowiska oraz umiarkowanego podlewania, więc z pielęgnacją zielistki poradzi sobie nawet niedoświadczony domowy ogrodnik.

  • Bluszcz pospolity – to efektowne pnącze może przysporzyć nieco pielęgnacyjnych problemów. Ale warto uwzględnić roślinę w stylizacji pomieszczenia, jeśli szukasz naprawdę pięknych kwiatów do łazienki. W częściowo zacienionym stanowisku i przy regularnym, ale niezbyt obfitym podlewaniu, bluszcz pospolity będzie rósł szybko i obficie. Warto wybrać dla rośliny wiszącą doniczkę.

Jakie kwiaty do łazienki ciemnej?

Jeśli szukasz sposobu na kwiaty do łazienki z małym oknem, która jest szczególnie ciemna, warto postawić na zamikulkasa. To jeden z tych kwiatów do łazienki i nie tylko, który zasłużył sobie niemal na miano niezniszczalnych. Zamiokulkas jest bardzo wytrzymały i odporny na niesprzyjające warunki. W ciemnej łazience postaraj się ustawić roślinę maksymalnie blisko okna, co ułatwi jej przetrwanie w tym otoczeniu.

Jeśli szukasz sposobu na kwiaty do łazienki z małym oknem, która jest szczególnie ciemna, warto postawić na zamikulkasa. To jeden z tych kwiatów do łazienki i nie tylko, który zasłużył sobie niemal na miano niezniszczalnych. Zamiokulkas jest bardzo wytrzymały i odporny na niesprzyjające warunki. W ciemnej łazience postaraj się ustawić roślinę maksymalnie blisko okna, co ułatwi jej przetrwanie w tym otoczeniu.

Kwiaty w łazience bez okna – czy to możliwe?

Niestety, do prawidłowego wzrostu i przeprowadzenia procesu fotosyntezy rośliny potrzebują naturalnego światła. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny do łazienki bez okna, możesz zdać się na kilka trików. W sprzedaży znajdziesz specjalne lampy do doświetlania roślin, dzięki którym możliwa będzie uprawa roślin doniczkowych nawet w łazience bez okna. Niestety musisz wiedzieć, że lampy tego typu są dość drogie.

Innym rozwiązaniem jest czasowe umieszczenie roślin w łazience, a następnie przenoszenie ich do nasłonecznionego pomieszczenia. To może być dość kłopotliwe, ponieważ jeśli zdarzy ci się zapomnieć o przenosinach do nasłonecznionego pokoju, po pewnym czasie roślina ucierpi.