Data modyfikacji:

Łączymy style – scandi i boho, czyli para idealna

Z łączeniem różnych stylów w aranżacji wnętrz jest trochę tak, jak z małżeństwem – aby związek przetrwał, para musi do siebie pasować. Jak zatem połączyć pod jednym dachem dwa zupełnie różne style – scandi i boho? To bardzo proste, a efekt tego wnętrzarskiego eksperymentu z pewnością cię zachwyci.

Wiem, wiem – wszyscy mają już po dziurki w nosie stylu skandynawskiego. Nic tylko biel i szarość oraz czarne dekoracje. Zanim jednak całkowicie skreślisz scandi, daj mu jeszcze szansę. Zwłaszcza, że styl skandynawski w połączeniu z boho to zupełnie inna estetyka wystroju wnętrz. Jeśli szukasz recepty na to, aby nadać chłodnemu scandi odrobinę rumieńców, wymieszaj go z boho – to na pewno się uda. Garść wskazówek, które pomogą ci to zrobić w efektowny sposób, znajdziesz poniżej.

Przeczytaj też: Styl retro, czyli stwórz wyjątkowy klimat w swoim mieszkaniu

Przeciwieństwa się przyciągają

Może na razie trudno ci w to uwierzyć, ale styl skandynawski i boho świetnie do siebie pasują. Scandi dla jednych to symbol wnętrzarskiej elegancji, a dla innych synonim nudy w wystroju wnętrz. Neutralna baza, do tego stonowane dodatki, drewno i może jeszcze jakieś meble w stylu retro – tak w największym skrócie można opisać styl skandynawski. Z kolei styl boho zestawia elementy wystroju odwołujące się do wielu innych stylów, meble są bogato zdobione, a tkaniny wzorzyste i kolorowe. To w zasadzie swego rodzaju aranżacyjne szaleństwo, które stoi niemalże w opozycji do skandynawskiego minimalizmu. Jak zatem boho może łączyć się ze scandi?

Dzieje się to przede wszystkim dzięki złotej zasadzie przyciągania się przeciwieństw. Chłodną kolorystykę scandi świetnie uzupełniają żywe barwy stosowane w stylu boho. Scandi jest świetnym tłem dla eksperymentów z wystrojem wnętrz na jakie pozwala boho. Za pomocą żywych dodatków, wzorzystych tkanin oraz ciepłych barw możesz łatwo sprawić, że styl skandynawski nabierze rumieńców i będzie znacznie przytulniejszy, niż w tradycyjnym wydaniu.

Przeczytaj też: Jak łączyć różne style w aranżacji wnętrz?

Wspólny punkt odniesienia

zdjęcie za: elysiumhome.com

DYWAN GRANATOWO -KREMOWY, 430,00 ZŁ,

Na tym jednak nie koniec. Co ciekawe styl boho i scandi mają jednak swoje wspólne mianowniki. A mianowicie naturalne materiały. Zarówno styl typowy dla artystycznej cyganerii, jak i ten wywodzący się z krajów Skandynawii, opierają się na naturalnych materiałach takich jak surowe drewno, wiklina, trawa morska, len czy bawełna. Ten wspólny punkt odniesienia oraz wspomniane powyżej kontrasty sprawiają, że możesz je połączyć ze sobą w efektowny sposób. Przejdźmy jednak do konkretów!

Przeczytaj też: Jak fotografować wnętrza?

Neutralna baza

Aby połączenie scandi i boho zakończyło się spektakularnym wnętrzarskim sukcesem, najlepiej jest postawić na neutralną bazę stylu skandynawskiego. Biel oraz szarość będą najlepszym tłem dla kolorystycznego szaleństwa, jakie zaserwuje nam boho. Kolorowy zawrót głowy zarezerwuj dla dodatków, ponieważ w ten sposób zapewnisz sobie możliwość łatwego manewrowania wzorem i kolorem. W efekcie, jeśli uznasz, że wolisz wrócić do bardziej stonowanej stylistyki, łatwo wymienisz dekoracje.

Przeczytaj też: Kolory na salonach, czyli najlepsze kolory do pokoju dziennego

Dodatki

To właśnie za ich pomocą poczujesz, jak świetnym połączeniem może być scandi i boho. Dekoracje do domu w stylu artystycznej cyganerii to wyjątkowe znaleziska – nietuzinkowe obrazki i plakaty, retro meble, często odratowane przed trafieniem na śmietnik, wzorzyste tkaniny czy sentymentalne pamiątki po przodkach. To wnętrzarski eklektyzm w pełnym tego słowa znaczeniu – boho świetnie bowiem łączy futrzane narzuty, folkowe klimaty, stare meble czy industrialne elementy. Styl boho może pozornie wydawać się bezładną zbieraniną różnych elementów wystroju, ale scandi ma na to szaleństwo skuteczną receptę.

Łącząc styl skandynawski i boho nie musisz jednak wcale rezygnować z różnorodności dodatków, jakie serwuje boho. Ważne, aby dekoracje typowe dla boho były uporządkowane i zorganizowane na skandynawską modłę. Grupuj zatem w ciekawe zestawienia wzorzyste poduszki, drewniane dodatki, kolorowe bibeloty, książki, albumy, ceramikę, szkło itd. Dodaj do tego łapacz snów, puste ramy po obrazach i wzorzystą tkaninę rozwieszoną na ścianie.

Na jakie dekoracje stawiać przede wszystkim? Możesz pozwolić sobie na dekoracyjny zawrót głowy, ale zwróć uwagę przede wszystkim na charakterystyczne dodatki, czyli futrzane narzuty, wzorzyste koce i dywany, sztuczne trofea jelonków, marokańskie lampiony, strojne pufy, kosze z wikliny lub trawy morskiej oraz postarzane meble.

Etniczne wzory

Znakiem rozpoznawczym stylu boho są właśnie etniczne wzory. Najlepiej sprawdzają się one na domowych tekstyliach np. poduszkach ozdobnych, pledach, kocach i narzutach czy dywanach. Zazwyczaj są one kolorowe i utrzymane w ciepłej tonacji.

Musisz jednak wiedzieć, że nutę stylu boho wprowadzisz do aranżacji wnętrza nie tylko za pomocą koloru. Jeśli jesteś zdecydowanym przeciwnikiem stosowania zbyt wielu barw w wystroju wnętrz, możesz postawić na etniczne wzory, jakie są typowe dla boho, ale w nieco innym wydaniu. Wystarczy, że będą one w czarno-białej kolorystyce – w ten sposób urozmaicisz stylizację swojego skandynawskiego wnętrza, ale jednocześnie nie zaburzysz równowagi kolorystycznej.

Styl boho i scandi to naprawdę udana wnętrzarska para. Im więcej będziesz eksperymentować z wystrojem wnętrza, tym ciekawszy efekt osiągniesz. Dlatego nie obawiaj się eklektyzmu w stylu boho w twoim uporządkowanym minimalizmie scandi – to naprawdę się uda.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny