Data publikacji:

Lamele w sypialni – aranżacje. Pomysły na lamele w sypialni

Jeżeli przygotowujesz się do projektowania mieszkania lub jego remontu, podczas poszukiwania informacji o popularnych trendach w przygotowywaniu wystroju wnętrz, z pewnością prędzej czy później usłyszysz lub przeczytasz coś o lamelach. Wróciły one do łask po wielu latach nieobecności na rynku designerskim, a na ich montaż decyduje się coraz więcej osób. W artykule skupiamy się na wykorzystaniu lameli w sypialnia, a także ich ciekawych aranżacjach.
Lamele w sypialni – aranżacje.

Czym są lamele?

W pierwszej kolejności warto jednak zdefiniować, czym tak naprawdę są lamele. Pod określeniem tym kryje się technika ozdabiania ścian oraz sufitów za pomocą drewnianych desek, a także listew wykonanych z płyt MDF, drewna, metalu lub polistyrenu. Czasami lamele nazywane są równie panelami liniowymi.
Lamele ułożone są równolegle do siebie, a pomiędzy nimi pozostawia się pustą, maksymalnie kilkucentymetrową przestrzeń. Listwy są najczęściej mocowane na stałe do ścian, choć równie dobrze mogą być ustawiane na dowolnej powierzchni. Często oddzielają one ażurową konstrukcją różne części pomieszczeń albo pełnią rolę zewnętrznych żaluzji np. w dużych oknach tarasowych. Lamele montuje się też na sufitach, w ten sposób skutecznie można zamaskować oświetlenie (np. świetlówki lub listwy LED), a przechodzące przez nie światło daje ciekawe efekty wizualne.
Jak zaznaczyliśmy na wstępie, lamele nie są nowym wynalazkiem i regularnie wracają one do łask dekoratorów. Po raz pierwszy na szeroką skalę były one wykorzystywane w architekturze i designie wnętrz niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Ich minimalistyczną konstrukcję doceniało wielu modernistycznych projektantów przygotowujących swoje realizacje w latach 50., 60. i 70. Co ciekawe, lamele były też stałym elementem peerelowskiego krajobrazu. Z lubości instalowano je w większości stawianych wówczas budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, uczelnie, sklepy, biurowce oraz dworce autobusowe i kolejowe. Zapewne z powodu skojarzeń z systemem z poprzedniej epoki, przez długi czas lamele były kompletnie odrzucane w naszym kraju.

Lamele w sypialni – aranżacje

Lamele w sypialni są bardzo często stosowanym patentem, pozwalającym w szybki i względnie tani sposób znacząco zmienić wygląd pomieszczenia. W domach i mieszkaniach listwy kładziemy przede wszystkim na ścianach, na sufitach pojawiają się one bardzo rzadko, rozwiązanie to bowiem może dość znacząco optycznie pomniejszać przestrzeń. Poza funkcją ozdobną, lamele wyciszają też ściany i w wielu wypadkach nadają sypialni dodatkowy charakter.
Pamiętać należy, że lamele przymocowuje się do prostych i równych ścian, czasami konieczne jest więc odpowiednie przygotowanie podłoża. Do małych pomieszczeń wybieramy cienkie panele, w większych sypialniach możemy zdecydować się na grubsze deski.
Zanim zdecydujesz się jednak na zakup lameli, w pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć, że nie będą one pasować do wszystkich aranżacji wnętrz. Z pewnością nie sprawdzą się one najlepiej w sypialniach w różnego rodzaju stylach klasycznych, w których dominują bogato rzeźbione i stylizowane meble, a także duże ilości ozdób. Dotyczy to także w dużej mierze sypialni w stylu glamour lub retro.
Ze względu na historię lamele sprawdzą się idealnie w sypialnianych wnętrzach vintage inspirowanych latami 50., 60. i 70., a także PRL-em. Prosta forma paneli liniowych sprawia, że odnajdują się one idealnie w minimalistycznych wnętrzach. Pasują więc do stylu skandynawskiego, nowoczesnego, industrialnego oraz loftowego.
W sypialniach lamele montujemy najczęściej tylko na jednej ze ścian pokoju, albowiem w przeciwnym wypadku będą one przytłaczać i pomniejszać wnętrze. To, jak dużą powierzchnię zajmują, zależy w dużej mierze od rozmiarów pomieszczenia. W dużych i wysokich sypialniach można pokryć nimi całą ścianę, na małym metrażu zakłada się je tylko punktowo, zwyczajowo nad zagłówkiem łóżka.
Do nowoczesnej i skandynawskiej sypialni pasują jasne i naturalnie wyglądające lamele, mogą być one wykonane z drewna sosnowego, jesionowego lub dębowego. Możemy też posiłkować się tańszymi modelami z tworzyw naśladujących te materiały. Dla kontrastu ścianę pod listwami malujemy zazwyczaj na ciemne kolory, od głębokiej czerni po mocne szarości. W przypadku bardziej odważnych aranżacji ciekawe efekty osiągniemy też, stosując mocne kolory, takie jak zielenie, czerwienie, żółcie, brązy lub błękity. W sypialniach loftowych i industrialnych lamele przyjmują zazwyczaj ciemniejsze barwy, od ciemnych brązów, szarości, po odcienie grafitowe.
Dla uzyskania jak najlepszego efektu lamele podświetla się od spodu listwami lub taśmami LED, które stanowią atrakcyjne i nastrojowe źródło wieczornego światła. Diody montuje się najczęściej przy podłodze lub suficie albo na brzegach paneli. Lamele pozwalają też na ukrycie wszelkich przewodów, dzięki temu bez kucia ściany zawiesimy na nich np. lampki nocne.
Dobrym pomysłem na ozdobę sypialnianych lameli jest zawieszenie na nich ramki z obrazami lub zdjęciami, plakatów, zegarów ściennych, albo doniczek z roślinami. Typ dodatków zależy od stylu wnętrza.
Zdjęcie: Envato Elements