Lawenda to popularna roślina ozdobna, którą sadzimy nie tylko w ogrodach – pięknie prezentuje się i obficie kwitnie również uprawiana w doniczkach. Jeśli chcesz uwzględnić roślinę w stylizacji swojego balkonu lub tarasu, zobacz, jak uprawiać lawendę w doniczce.
Lawenda nie bez przyczyny jest jedną z najchętniej sadzonych roślin ozdobnych. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko pięknie wybarwionym, fioletowym kwiatom, ale również wonnemu zapachowi. W efekcie lawenda w doniczce jest świetnym dodatkiem do stylizacji miejsca, w którym wypoczywasz: balkonu, tarasu czy ogrodowej altany. Piękny zapach i kolor rośliny z pewnością dodatkowo sprawią, że wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy.
Jeśli chcesz, aby uprawa lawendy w doniczce była naprawdę udana, a roślina pokrywała się intensywnie wybarwionymi kwiatami, najpierw skupmy się na doborze doniczek. Naczynia, do których trafią sadzonki, powinny być głębokie, ponieważ roślina ukorzenia się głęboko. Ponadto doniczka musi mieć w dolnej części otwory drenażowe, przez które spływać będzie nadmiar wody z podlewania.
Musisz wiedzieć, że zbyt wilgotne podłoże może okazać się zabójcze dla lawendy – roślina źle znosi duży poziom wilgotności podłoża wokół korzeni. Dobrym rozwiązaniem są donice ceramiczne, ponieważ przez ich ścianki wilgoć może dodatkowo odparować.
Sprawdź również jak zrobić świeczkę DIY.
A co z podłożem do lawendy w doniczce? Ziemia, jaka trafi do doniczki powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna. Dobrym rozwiązanie jest uniwersalne podłoże do kwiatów balkonowych wymieszane pół na pół z piaskiem.
Podczas sadzenia lawendy w doniczce koniecznie pamiętaj o wykonaniu warstwy drenażowej. Na dnie doniczki wysyp kilka garści keramzytu lub drobnych otoczaków, dzięki czemu korzenie rośliny będą dodatkowo zabezpieczone przed zaleganiem nadmiaru wilgoci.
Lawenda przywędrowała do nas z wybrzeży Morza Śródziemnego, gdzie panuje charakterystyczny ciepły klimat. Aby twoja doniczkowa uprawa na balkonie była naprawdę udana, należy stworzyć roślinie warunki maksymalnie podobne do naturalnych.
Oznacza to, że doniczki z lawendą powinny stać w nasłonecznionym miejscu. Nie powinno ono być w pełni osłonięte od wiatru, ponieważ w naturalnym środowisku krzewinki dobrze radzą sobie z podmuchami. Jeśli twój balkon lub taras jest położony w kierunku zachodnim lub południowym, to będzie dobre miejsce do uprawy lawendy.
Podlewanie – to bardzo ważny element pielęgnacji lawendy w doniczce. Roślina dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy, jednak jeśli ustawisz ją na nasłonecznionym stanowisku, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Jednocześnie musisz mieć na uwadze, że nadmiar wilgoci szkodzi lawendzie. Dlatego przed podlewaniem kontroluj wilgotność podłoża.
Przycinanie – lawenda charakteryzuje się długim okresem kwitnienia, co oznacza, że kolejne barwne kwiaty pojawiają się niemal przez cały sezon. Jeśli sadzonka ma prezentować się naprawdę dobrze i bujnie obsypywać się kwiatami, niezbędne jest przycinanie zeschłych kwiatów. Przycinać roślinę należy mniej więcej do wysokości zeschłych pędów.
Nawożenie – roślina nie jest wymagająca, jeśli chodzi o zasilanie podłoża składnikami odżywczymi, dlatego w jej pielęgnacji łatwo o przesadę i tzw. przenawożenie. Preparat wzmacniający trzeba zatem stosować z umiarem i znacznie rzadziej, niż w przypadku innych silnie kwitnących roślin ozdobnych. W sezonie wystarczy zasilać podłoże co około 5 tygodni.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny