Data publikacji:

Łazienka w stylu rustykalnym – co potrzebne?


Łazienka w stylu rustykalnym jest coraz bardziej modna. Spotkać ją można nawet we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu. Co będzie potrzebne, by zaaranżować przyjemny pokój kąpielowy o wiejskim charakterze? Oto garść inspiracji.
łazienka
Jaki obraz pojawia się w twojej głowie na hasło „wiejska łazienka”? Betonowa podłoga, surowe ściany, stylowe krany, minimalistyczny wystrój, płócienne zasłony w oknie? Albo prowansalskie, pobielane meble, szachownica na podłodze i białe kafelki rodem z paryskiego metra na ścianie? A może widzisz brązowe, śródziemnomorskie kafle, cegły na ścianie i pomarańczowo-ceglastą armaturę? Wszystkie wizje są jak najbardziej na miejscu. To, co łączy rustykalne łazienki z różnych części świata, to naturalność materiałów wykończeniowych i proste rozwiązania. Łazienka w stylu wiejskim wykorzystuje to, co rośnie lub wydobywa się w okolicy. Nie szuka najnowocześniejszych rozwiązań – nie znajdziesz w niej czujników ruchu reagujących na światło, regulujących działanie prysznica i spłuczki. Ale oczywiście nowoczesne rozwiązania mogą w niej funkcjonować – ogrzewanie podłogowe, czy systemy w kranach oszczędzające wodę znacznie ułatwią życie i pozytywnie wpłyną na planetę. Rustykalna łazienka to bardziej pokój kąpielowy, miejsce, w którym naprawdę miło spędza się czas.

Co na podłogę i ściany w łazience rustykalnej?


Podłoga łazienki rustykalnej może być bardzo różna, zależna od preferencji. Ważne, żeby nawiązywała do natury. Mogą to być płytki imitujące surowy beton – podobne mogą znaleźć się na ścianach. Cynamonowy lub ciemnobrązowy odcień płytek będzie kojarzył się z łazienką włoską i śródziemnomorską. Płytki o porowatej strukturze, np. wapień lub trawertyn, są bardzo piękne, wymagają jednak impregnacji, gdyż są miękkie. Możesz też zrezygnować z płytek i kafelków, a wybrać okładzinę PCV – to niskobudżetowe rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że żadna sztuczna okładzina nie będzie wyglądała tak dobrze, jak naturalne materiały. Możesz też ściany pomalować farbą odporną na wilgoć – wybieraj ciepłe, pastelowe kolory – oliwkowy, miętowy, waniliowy, rumiankowy.

Łazienka rustykalna to łazienka z drewna


Łazienka w stylu rustykalnym ma dużo drewnianych akcentów, a często cała jest w drewnie. Ale nie tylko drewnopodobne kafelki na ścianie i płytki na podłodze przesądzają o jej wiejskim charakterze. Właściwie każda łazienka wykończona w prosty sposób może nabrać rustykalnego charakteru – wystarczy dobrać odpowiednie dodatki. Najprościej będzie przystosować łazienkę w bieli – to uniwersalna baza. Wybierz szafkę – najlepiej z drewnianymi drzwiami, z marynistycznymi poprzecznymi listewkami, ale mogą to być także drzwi z surowego drewna z widocznymi słojami.

Chcesz mieć drewnianą podłogę w łazience, ale obawiasz się reakcji drewna na wilgoć? Współczesne deski można zabezpieczyć impregnatami w taki sposób, że woda im nie zaszkodzi. Możesz też wybrać wodoodporne panele lub płytki drewnopodobne.

Wymień też krany na stylizowane na wiejskie – mosiężne, rzeźbione, ze stylowymi kurkami – będą wyglądać bardzo pięknie w połączeniu z drewnianymi akcentami. W łazience rustykalnej nie może zabraknąć także lustra – powinno być jak największe, oczywiście w drewnianych ramach, najlepiej z surowego drewna lub lekko pobielonego.

Jeśli masz dużo miejsca, możesz zdecydować się także na drewniany blat pod umywalką – to bardzo praktyczne rozwiązanie – zmieszczą się na nim potrzebne kosmetyki i przybory toaletowe oraz ręczniki. A jeśli lubisz stare sprzęty z duszą, możesz w charakterze szafki ustawić stolik od legendarnej maszyny Singer.

Wanna na lwich łapach


Wybierasz wannę czy prysznic? Odpowiedź na to pytanie uzależniona będzie od twoich preferencji, bo w łazience rustykalnej oba rozwiązania są akceptowalne, wszystko zależy od ilości miejsca w pomieszczeniu. Jeżeli jednak jest wystarczająca ilość przestrzeni, w styl rustykalny najlepiej wpisze się stylowa wanna na lwich nóżkach. Najładniej będzie się prezentowała na środku pomieszczenia lub pod oknem, może być ustawiona na dodatkowym, niezbyt wysokim podeście. Prysznic również może nabrać wiejskiego charakteru – dobierz odpowiednią baterię, niezbyt nowoczesną, ale postarzaną, mosiężną, z kurkami w stylu vintage. By podkreślić i dodatkowo wydzielić strefę prysznica, możesz ściany i podłogę wyłożyć innymi kafelkami, niż pozostałą część łazienki.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska