Data modyfikacji:

Jaki materac jest najlepszy? Kompletny poradnik

Budzisz się niewyspany, z bólami w plecach i w karku? Być może to znak, że twój materac wymaga wymiany na nowy model. Taki zakup warto zaplanować, ponieważ najlepszy materac powinien być dopasowany do twoich potrzeb. Nie wiesz, jak wybrać idealny? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Polecamy: Jaki materac do spania?

materac

Dlaczego materac jest tak istotny?

Dobry materac to jedna z podstaw zdrowego snu. Śpiąc na niewygodnym, źle dopasowanym materacu, możesz odczuwać bóle kręgosłupa i chronicznie się nie wysypiać, co rzutuje na codzienny komfort życia.

Na całe szczęście, coraz więcej osób ma świadomość tego, jak duże znaczenie dla zdrowia odgrywa dobry materac. Spanie na kanapach i wersalkach nie jest już tak popularne, jak kiedyś. W ofertach producentów materacy można się pogubić; w sieci znajdziesz wiele rodzajów materacy, różniących się od siebie materiałem wykonania i twardością. Jak wybrać ten najlepszy? Spieszymy z pomocą.

Jaki materac jest najlepszy?

Na to pytanie nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi. Materac zawsze należy dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby osób, które będą z niego korzystać. Zapoznaj się z rodzajami materacy i wybierz ten, który będzie dla ciebie odpowiedni.

 • Materace sprężynowe

  Pojawiły się już na początku XX wieku. Oczywiście nowoczesne modele znacznie odbiegają od swoich pierwowzorów. Materace sprężynowe zapewniają sylwetce dobre podparcie oraz są bardzo wytrzymałe. Zwykle posiadają kilka stref, które w różny sposób podtrzymują dane partie ciała. Obecnie sprężyny w materacach zamyka się dodatkowo w specjalnych kieszeniach (są to materace sprężynowo-kieszeniowe), które zapobiegają uszkodzeniu materaca przez metalowe elementy.

Zdaniem wielu osób, modele sprężynowe to najlepsze i najtrwalsze materace. Są dostępne w rozmaitych połączeniach, np. z włóknem kokosowym czy termoelastyczną pianką.

 • Materace lateksowe

  Polecane są przede wszystkim alergikom i osobom preferującym twarde podparcie podczas snu. Stuprocentowo lateksowe materace są bardzo sprężyste i szybko reagują na każdy ruch ciała. Świetnie sprawdzają się latem, ze względu na swoje właściwości chłodzące.

  W lateksie nie rozwijają się drobnoustroje, takie jak roztocza, dlatego modele lateksowe okażą się dobrym wyborem dla osób podatnych na uczulenia. Należy jednak pamiętać, że lateksowe materace są zwykle dość twarde. Z tego powodu poleca się je osobom o dużej wadze ciała.

 • Materace piankowe

  Materace z pianek można spotkać w gorszych i lepszych wariantach. Rekomendujemy modele z pianką termoplastyczną, która idealnie dopasowuje się do krzywizny ciała, a później wraca do pierwotnego kształtu. Taki materac docenią przede wszystkim osoby uskarżające się na bóle kręgosłupa. Wystrzegaj się tanich materacy z pianką poliuretanową, które szybko tracą swoją jakość!

  Piankowy materac to najbardziej ekonomiczna opcja. Nawet decydując się na model z dobrej jakości termoplastycznej pianki, musisz mieć świadomość, że jego wytrzymałość będzie o wiele niższa, niż w przypadku modeli sprężynowych.

Jaki materac do spania jest najlepszy?

Największą popularnością cieszą się materace sprężynowo-kieszeniowe, występujące w różnych twardościach, z różnymi wypełnieniami. Na podstawie opinii internautów możemy stwierdzić, że to właśnie najlepszy rodzaj materacy dostępnych obecnie na rynku. Materace sprężynowe wyróżniają się bardzo dużą trwałością, a dzięki możliwości łączenia ich z różnego typu wypełnieniami, mogą pełnić funkcję antyalergiczną.

Jaki materac jest najlepszy? Dobierz odpowiednią twardość

Gdy już ustalisz, jaki rodzaj materaca najbardziej ci odpowiada, czas na wybór właściwej twardości. Określa ją symbol H z cyfrą. Aby materac był naprawdę wygodny, warto dobierać go stosownie do wagi ciała.

 • H1 – materace dla osób ważących do 60 kg,
 • H2 - materace dla osób ważących od 60 do 80 kg,
 • H3 - materace dla osób ważących od 80 do 100 kg,
 • H4 - materace dla osób ważących ponad 100 kg.

Oczywiście, oznaczenie twardości materaca nie zawsze daje pewnik, że dany model okaże się tym idealnym. Niektóre osoby, pomimo swojej wagi, preferują materace twardsze lub bardziej miękkie. Pamiętaj, że perfekcyjny model musi być przede wszystkim dopasowany do twoich potrzeb.

Ile należy wydać na materac?

Dobry materac musi kosztować swoje. Zanim złapiesz się za głowę, obserwując ceny, musisz uświadomić sobie, że wygodny materac to zakup na długie lata. Jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości model, o jego wymianie nie będziesz musiał myśleć przez najbliższe 8-10 lat.

Tanie materace do spania to tylko złudna oszczędność; niskiej jakości materac będzie służył ci dobrze najwyżej kilka lat, a potem będzie wymagał wymiany na nowy model.

Jak przygotować materac do użytkowania?

Częstym błędem osób kupujących nowy materac jest natychmiastowe włożenie go do skrzyni łóżka. Pamiętaj, że po odebraniu materaca, przez co najmniej 24 godziny powinien on leżeć na podłodze, zanim włożysz go do łóżka. Materace w magazynach sklepowych często pozostają zwinięte w rulon, dlatego taki zabieg jest konieczny do odzyskania właściwego kształtu.

Pamiętaj, że materac warto co najmniej raz w roku przewracać na drugą stronę – zapobiegnie to jego prędkiemu odkształcaniu.

Jaki materac jest najlepszy? Ten dopasowany do ciebie!

Poszukując materaca idealnego, pamiętaj o swoich potrzebach. Czy lubisz spać na twardym, a może miękkim podłożu? Czy szukasz materaca antyalergicznego lub o właściwościach chłodzących? Idealny model będzie dopasowany do twojego stylu snu.

Autorka: Joanna Stanuch