Data modyfikacji:

Montaż instalacji elektrycznej w domu: jak to zrobić samemu? Poradnik


Montaż instalacji elektrycznej to jedna z podstawowych czynności wykończeniowych podczas doprowadzania mieszkania lub domu do stanu użyteczności. W zależności od naszych umiejętności i kompetencji, montaż instalacji elektrycznej może zostać wykonany samodzielnie lub z pomocą elektryka. Jak zająć się tym tematem, gdy zdecydujemy się na pierwszy wariant?
miernik

Projekt instalacji elektrycznej to podstawa


Żaden plan budowy domu nie może obyć się bez szczegółowego projektu instalacji elektrycznej. To warunek konieczny, który umożliwi nam uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Taki projekt z reguły jest realizowany przez osoby wykonujące nasz projekt domu, a zawiera między innymi ilość wykorzystanych kabli, liczbę gniazd, podział modułów czy plan rozdzielni elektrycznej.

Już na etapie tworzenia instalacji elektrycznej pewne kwestie związane z trzymaniem się planu niekoniecznie muszą pójść zgodnie z projektem. Jak więc zmodyfikować plan instalacji elektrycznej w taki sposób, by elektryka w domu była funkcjonalna i dostępna właśnie tam, gdzie jej potrzebujemy? Warto już na etapie stanu surowego, za pomocą naklejek i kredy, ustalić położenie wszystkich gniazdek, a także podzielić ich ilość na obwody.

Przyłącze kablowe w domu - jak doprowadzić prąd do budynku?


Kwestia przyłącza kablowego w domu to sprawa, o którą powinniśmy zatroszczyć się już na etapie planowania budowy domu. W tym celu warto skontaktować się z profesjonalistom - elektrykiem, który posiada odpowiednie uprawnienia, a także przedwcześnie skontaktować się z dostawcą prądu.

Na tym etapie najważniejsze jest, by przyłącze łączyło rozdzielnie ze skrzynką elektryczną dostawcy prądu. Najprawdopodobniej nie obędzie się bez usługi koparki, jednak wprawna ekipa będzie w stanie wykonać całą pracę zaledwie w jeden dzień.

Pomiary niezbędne do wykonania instalacji elektrycznej


Jeśli chcemy, by cała instalacja elektryczna w domu była wykonana zgodnie ze sztuką, należy w bardzo precyzyjny sposób wymierzyć miejsca, w których umieścimy gniazdka i włączniki świateł.

W tym celu przyda nam się wysokiej jakości poziomica laserowa, dzięki której utrzymamy odpowiednie odległości od posadzki, a także idealne poziomy w różnych pomieszczeniach. W zależności od naszych potrzeb włączniki świateł powinny znajdować się na wysokości 150 centymetrów, nie niżej jednak niż na wysokości 120 centymetrów. Pamiętajmy o tym, że z pewnością w dalszych pracach wykończeniowych wysokość posadzki będzie nieznacznie wyższa, czy to ze względu na położenie paneli, czy kafelek. Wszystkie włączniki i gniazdka powinny zostać przez nas precyzyjnie odmierzone i zaznaczone, co da nam gwarancję wykonania równych i prostych otworów na puszki elektryczne, które będą głównym przedmiotem kolejnego etapu pracy montażu instalacji elektrycznej.

Wykonanie otworów i umieszczenie puszek


Bardzo ważnym elementem jest umieszczenie puszek elektrycznych w ścianie. Głębokość i wymiary wykonywanych otworów powinny być ściśle dostosowane do wielkości zastosowanej puszki. Zgodnie z teorią puszka powinna wystawać poza ścianę około 8 milimetrów.

Po wykonaniu odpowiednich otworów (najlepiej z wykorzystaniem młotowiertarki lub odpowiedniej otwornicy) umieszczamy puszkę elektryczną, która następnie powinna być szybko zagipsowana jednym z popularnych gipsów budowlanych. Ze względu na elastyczność materiału mamy jeszcze trochę czasu na precyzyjne wypoziomowanie puszki, zanim gips całkowicie zastygnie i utwardzi się w otworze. Ten proces należy powtórzyć kilkukrotnie na każdym z wykonywanych otworów na gniazda elektryczne.

Podobnie jak w przypadku innych prac, ten element możemy wykonać sami, jeśli jednak nie mamy żadnych kompetencji w obszarze pracy z materiałami budowlanymi, z powodzeniem możemy zlecić pracę umieszczania puszek elektrykowi lub wykwalifikowanej ekipie budowlanej.

Ułożenie kabli i połączenie gniazd elektrycznych


Domowa instalacja elektryczna w głównej mierze składa się z płaskich przewodów, które powinny mieścić się w podłużnych otworach wykonanych w tynku. Takie przewody mocuje się w ścianie za pomocą specjalnych elementów montażowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Niekiedy do czynienia będziemy mieli z grubszymi przewodami, które powinny zostać przytwierdzone aluminiowymi blaszkami.

Alternatywą jest poprowadzenie całej instalacji elektrycznej z wykorzystaniem rurek, do których wkłada się kable. Takie rozwiązanie pozwoli na włożenie instalacji głębiej w ścianę.

Wszystkie kable powinny być bezwzględnie prowadzone w pionie lub poziomie, z zachowaniem odpowiedniej odległości od okien oraz drzwi. Jeśli chcemy zagwarantować sobie bez problemu przepływ energii, musimy zadbać, by przewody zasilające prowadzone były od gniazda do gniazda. W tym celu stosuje się popularny układ pierścieniowy, zapewniający dużą ciągłość przepływu energii elektrycznej.

Najczęstsze błędy w wykonaniu instalacji elektrycznej


Przyjrzyjmy się teraz najczęstszym błędom, które popełniamy podczas montażu instalacji elektrycznej w swoich domach. Pierwszy i największy problem to zbyt mała ilość gniazdek. Z każdym rokiem przybywa nam sprzętów elektronicznych, a co za tym idzie, zwiększa się zapotrzebowanie na gniazda umożliwiające obsługę wszystkich tych urządzań. Oczywiście możemy rozwiązać te problem doraźnie - wykorzystując przedłużacze. Jednak jak wiadomo, jest to rozwiązanie, które z estetyką nie ma nic do czynienia.

Równie dużą przeszkodą na drodze do wygodnego funkcjonowania we własnym domu jest nieprzemyślany układ gniazdek elektrycznych. Złe rozmieszczenie sprawi, że w niektórych miejscach gniazdka będą praktycznie niewykorzystane, podczas gdy w innych wciąż będziemy narzekać na ich brak. Receptą na ten problem jest bardzo dokładne przemyślenie naszych potrzeb obecnych oraz przewidzenie, jak te potrzeby będą zmieniać się w czasie. Posłużymy się prostym przykładem - pokój dziecięcy wyposażony jest w jedno gniazdko. Co zrobimy, gdy nasza pociecha rozpocznie naukę w szkole, i do odrabiania lekcji czy pracy zdalnej będzie potrzebowało minimum trzech gniazd? To przykład, który powinien pokazać nam, jak ważną kwestią jest zmyślne ułożenie gniazd elektrycznych.
Autor: Norbert Rukowski