Data modyfikacji:

Muszki w domu – rodzaje. Jak się ich pozbyć?

Z małymi muszkami latającymi po domu spotkał się chyba każdy. Choć nie są groźne dla zdrowia, bywają irytujące, a w niektórych przypadkach także destrukcyjne dla doniczkowych kwiatów. Należy odróżnić popularną owocówkę od innych owadów, które zasiedlają mieszkania. Dowiedz się, jakie są rodzaje popularnych muszek i jak sobie z nimi poradzić!
muszki w domu

Muszki w domu: uciążliwy problem

Niewielkie muszki to owady wszędobylskie, które w domach można zauważyć zwłaszcza latem. Wówczas najczęściej są to muszki owocówki, którym sprzyja wysoka temperatura oraz obecność owoców. Warto jednak wiedzieć, że popularna owocówka nie jest jedynym gatunkiem, który może uprzykrzać życie domowników Jeśli znasz sposoby na muszki owocówki w domu, to pamiętaj, że z każdym innym typem muszek należy walczyć inaczej.

Rodzaje muszek w domu

Istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnym usuwaniem owadów zasiedlających mieszkania. Ich usługi nie należą jednak do najtańszych. Uspokajamy: nie musisz się na nie decydować, aby raz na zawsze pozbyć się muszek. Zanim jednak doradzimy, jak usunąć muszki z domu, zapoznaj się z ich najpopularniejszymi rodzajami. Gdy tylko zauważysz kolejną muszkę, dokładnie się jej przyjrzyj i stwierdź, do jakiego rodzaju należy.

Owocówka – najsłynniejsza muszka domowa

Z niewinną owocówką styczność miał praktycznie każdy. Jak wskazuje jej nazwa, lgnie do przejrzałych owoców, które stanowią jej źródło pożywienia. Owocówki składają w nich również jaja. Bardzo szybko się rozmnażają, dlatego zaledwie w kilka dni w domu mogą pojawić się ich setki. Jak rozpoznać owocówkę? To malutka muszka w kolorze brązowym, z dużymi i czerwonymi oczami.
Owocówki najczęściej można spotkać w kuchni – tam, gdzie zwykle przetrzymywane są owoce. Bywa, że zasiedlają okolice kosza na śmieci. Skąd muszki biorą się w domu? Odpowiedź jest prosta: bardzo często larwy przynoszone są wraz z owocami zakupionymi w sklepie. Później wystarczy kilkanaście godzin, aby przeobraziły się w latające osobniki.

Muszki w pokoju? To mogą być ziemiórki

Zauważyłeś muszki w domu, lecz nie są to owocówki? Innym często spotykanym gatunkiem są ziemiórki, inaczej zwane muchówkami. To niewielkie czarne owady z widocznymi czułkami. Są smuklejsze od owocówek, a także bardzo zwinne i skoczne.
Ziemiórki to uciążliwe muszki domowe, które pasożytują na roślinach doniczkowych. Zasiedlają ziemię, pobierając z niej wodę – gdy tej zabraknie, wysysają ją z korzeni, liści oraz łodyg. Obecność ziemiórek może skończyć się dla zaatakowanej rośliny obumarciem. Podobnie jak owocówki, ziemiórki rozmnażają się bardzo szybko. Ich larwy jednak bardzo trudno dostrzec, ponieważ są przezroczyste.
Rozwojowi ziemiórek sprzyja wysoka temperatura oraz wilgoć w pomieszczeniu, dlatego bardzo często pojawiają się w okresie grzewczym.

Mączlik szklarniowy – muszka atakująca rośliny

Trzecim, najpopularniejszym gatunkiem muszki domowej, jest mączlik szklarniowy. Bardzo łatwo go rozpoznać, ponieważ, w odróżnieniu od innych rodzajów, jest biały. Osiąga również większe rozmiary niż owocówka lub ziemiórka.
Mączliki atakują rośliny doniczkowe oraz warzywne. Żywią się ich sokiem, doprowadzając do powstawania dziur i plam, a z czasem do obumarcia. Objawem obecności mączlików jest również grzybiczy nalot na liściach.

Jak pozbyć się muszek z domu?

Choć obecność muszek może uprzykrzyć życie, walka z nimi nie jest skomplikowana. Możesz usunąć je z domu prostymi sposobami. Ważny jest czas działania, zwłaszcza gdy owady zaatakowały roślinę.

Środki do zwalczania muszek w domu

Skutecznym sposobem na ziemiórki i mączliki są środki do ochrony roślin, które rozcieńcza się z wodą, a następnie aplikuje bezpośrednio do ziemi. Preparaty powodują natychmiastową eliminację muszek bytujących w glebie.
Inną metodą walki z muszkami są tablice lepowe, które należy wbić w ziemię. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz podlewać swoich roślin chemicznymi środkami owadobójczymi. Tablice należy trzymać w donicy tak długo, aż przykleją się do nich wszystkie osobniki.
Warto wypróbować również owadobójcze pałeczki doglebowe, które zwalczają ziemiórkę, mączlika oraz mszyce. Stosowanie pałeczek doglebowych szybko zabija muszki i larwy, a także zapobiega ich nawrotom.

Domowe sposoby na muszki

Chcąc zwalczyć muszki pasożytujące na kwiatach, możesz sięgnąć również po naturalne rozwiązania. Owady zabije podlewanie roślin chłodnym wywarem ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Roślina natomiast wyraźnie odżyje – ziołowe wywary zawierają wiele mikroelementów.
Wiele osób decyduje się na stworzenie domowej pułapki na muszki. Do naczynia wlej niewielką ilość wody, odrobinę octu jabłkowego oraz nieco płynu do mycia naczyń. Ustaw naczynie blisko roślin zaatakowanych muszkami. Zwabione zapachem octu owady będą wpadać do środka i topić się.

Jak usunąć muszki owocówki z domu?

Sposób na owocówki jest prosty: owoców nie należy trzymać poza lodówką. W wyższej temperaturze szybko fermentują, stwarzając dobre środowisko do rozwoju owadów. Już wykształcone osobniki wyeliminujesz, stosując proste lepy na muchy. Jeśli lepy nie zdadzą egzaminu, stwórz prostą pułapkę z miski wypełnionej wodą z dodatkiem soku owocowego. Nie oprze się jej żadna owocówka.

Muszki w domu – ten problem da się rozwiązać

Choć muszki domowe mogą spędzać sen z oczu, można sobie z nimi poradzić. Warto reagować od razu po ich zauważeniu, ponieważ bagatelizowane, mogą wywołać duże spustoszenie w doniczkowych roślinach. Wykorzystaj gotowe środki i domowe metody. Na pewno pomogą!
Dowiedz się także jakie są sposoby na rybiki w domu.

Najpopularniejsze środki na muchy:

Zdjęcie: Envato Elements