Data modyfikacji:

Rybiki w domu i mieszkaniu – jak się pozbyć, wytępić i zlikwidować?

W trakcie wizyty w łazience lub kuchni twoją uwagę przykuły małe owady o srebrnym kolorze, które szybko poruszają się po ziemi? Te insekty to najprawdopodobniej rybiki, które można często spotkać w domach. Czym są, skąd się biorą i jak poradzić sobie z rybikami w mieszkaniu? Podpowiadamy.
jak zlikwidować rybiki w mieszkaniu

Rybiki w domu – czym są?

Rybiki to jedne z najczęściej występujących w domach i mieszkaniach insektów, które szczególnie upodobały sobie kuchnie i łazienki. Zazwyczaj można spotkać je na podłodze, jednak równie często poruszają się po ścianach, uciekając przed ludzkim wzrokiem. Czym są?

Malutkie owady o srebrzystym kolorze są nazywane rybikami lub rybikami cukrowymi. Bezskrzydłe insekty mają najczęściej około 1 centymetr długości oraz charakterystyczne trzy wyrostki znajdujące się na końcu odwłoków. Owady lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Zazwyczaj wychodzą z kryjówki dopiero wtedy, gdy zrobi się ciemno.


Do ulubionych pokarmów rybików, które występują w domu, należą produkty zawierające skrobię, jedzenie czy martwe insekty. Owady dodatkowo żywią się także resztkami papieru i należą do niezwykle wytrzymałych – mogą przeżyć bez jedzenia nawet około 12 miesięcy, rozmnażając się w tym czasie.

Skąd się biorą rybiki w mieszkaniu?

Wbrew pozorom rybiki w mieszkaniu można spotkać nie tylko w zaniedbanych miejscach, w których nie dba się o czystość. Tak naprawdę insekty równie często występują w nowym budownictwie oraz w domach, w których nieustannie czyści się podłogi i pozostałe powierzchnie. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie jest dużo ludzi, a co za tym idzie – pożywienia. Równie chętnie wybierają ocieplone mieszkania i pomieszczenia z wilgocią.

Jednym z czynników sprzyjających pojawieniu się rybików w domu są przeciekające rury i zawory, które tworzą idealne warunki dla owadów. Jak dostają się do mieszkań? Przez kratki odpływowe, dziury i nieszczelności w ścianach, a także wędrując rurami kanalizacyjnymi. Właśnie dlatego, jeśli jeden z twoich sąsiadów ma rybiki w domu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się również u ciebie.

Aby uniknąć pojawienia się rybików w mieszkaniu, warto zadbać o uszczelnienie wszelkich rur i zaworów oraz ścian. Ważne jest również utrzymywanie porządku w pomieszczeniach i niedopuszczenie do pojawienia się w nich wilgoci. Jeśli w twoim domu znajdziesz jakiekolwiek jej źródło – usuń je jak najszybciej, aby uchronić się przed pojawieniem się niechcianych gości.

Czy rybiki w domu są niebezpieczne?

Rybiki w domu nie są niebezpieczne, a ich obecność jest całkowicie neutralna dla lokatorów. Insekty nie gryzą, nie przenoszą chorób i nie zbliżają się do człowieka, jednak mogą wyrządzić szkody materialne, np. zniszczyć izolację i książki czy uszkodzić skórzane elementy wyposażenia i tapety.

Domowe sposoby na pozbycie się rybików w mieszkaniu

Do domowych sposobów radzenia sobie z rybikami można zaliczyć przede wszystkim regularne osuszanie wilgotnych pomieszczeń, zadbanie o ich rozjaśnienie oraz utrzymywanie codziennego porządku. Pomocne może okazać się uszczelnienie otworów i ką tów oraz wietrzenie pokoi . Poleca się także zakup pochłaniacza wilgoci, który zadba o odpowiednio chłodne i suche pomieszczenie.

Preparaty na rybiki w domu

Preparat na rybiki cukrowe w sprayu Asplant to mikrokapsułki zawieszone w roztworze wodnym, które skutecznie rozprawią się z insektami w kuchni i łazience. Zaleca się wykonanie oprysku w miejscach, w których najczęściej pojawiają się owady.
Pułapka na karaluchy, prusaki i rybiki Prusakolep Bros to skuteczny sposób na pozbycie się insektów z domu. Opakowanie zawierające 2 sztuki wystarczy na kilka miesięcy, w trakcie których przyciągnie oraz uniemożliwi owadom dalsze rozmnażanie się i wyrządzanie szkód.
Lep na karaluchy, prusaki i rybiki Bros Feromox to pułapka, która służy do odławiania insektów przy pomocy dodatku feromonu wabiącego owady. Produkt działa przez 3 miesiące i może być stosowany w domach z dziećmi lub zwierzętami.

Domowe sposoby na rybiki w mieszkaniu - najczęściej zadawane pytania

Jak wyglądają rybiki?
Są srebrne i mają około 1 centymetr długości. Znajdziesz je przeważnie w kuchni i łazience.

Jak pozbyć się rybików z mieszkania?
Użyj odpowiedniego sprayu, lepu lub specjalnej pułapki.

Co zrobić, żeby w domu nie pojawiły się rybiki?
Często sprzątaj, nie pozwól, aby do mieszkania dostała się wilgoć oraz wpuszczaj do mieszkania dużo światła.