Data publikacji:

Najlepsza ostrzałka do noży: polecane produkty

teenager sharpening a knife
Dobre i ostre noże są niezastąpioną pomocą nie tylko w kuchni, ale także na kempingu czy pod namiotem. Wielu producentów noży nieraz chwali się tym, jak bardzo trwałe są posiadane przez nie ostrza, zazwyczaj dzięki zastosowaniu jakieś wyjątkowo zaawansowanej technologii i stopu metalu. Prawda jest jednak taka, że nawet najbardziej trwałe modele prędzej czy później trzeba będzie jednak naostrzyć. Przychodzi więc tutaj na myśl pytania, jaka będzie najlepsza ostrzałka do noży, a także na co zwracać uwagę przy jej wyborze. Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi, zapoznajcie się z naszym artykułem.

Rodzaje ostrzałek do noży

Wbrew pozorom, ostrzałka może przyjmować bardzo różne formy, my powinniśmy dobrać taką, która będzie w stanie szybko i skutecznie poprawić ostrość większości posiadanych noży. Powinna więc ona poradzić sobie zarówno z dużymi, jak małymi modelami, a także z prostymi, jak i ząbkowanymi krawędziami. 
Pamiętajmy, że nawet najdroższe ostrzałki w magiczny sposób nie sprawią, że tani nóż z marketu dorówna profesjonalnym ostrzom używanym przez kucharzy. Z drugiej strony, tanie ostrzałki przeznaczone do codziennego użytku mogą jednak skutecznie uszkodzić drogie ostrza. Dotyczy to zwłaszcza tych wykonanych ze stali wysokowęglowej, wymagającej regularnej i specjalistycznej pielęgnacji. W przypadku tego typu noży zawsze warto więc skonsultować się z zaleceniami producenta. 
Jakie w takimi razie ostrzałki do noży wyróżniamy? Przyjrzymy się najpopularniejszym modelom. 

Stalki ostrzące do noży

Chętnie używane ostrzałki przyjmujące formę długiego stalowego pręta z rączką, po którym przesuwamy ostrze. Warto zaznaczyć, że nie naostrzymy przy ich pomocy kompletnie stępionych noży. Są one jednak w stanie przedłużyć ich żywotność. Jeżeli zależy nam na właściwym ostrzeniu sięgamy po stalki pokryte diamentowym pyłem. 
Produkty tego typu nadają się wyłącznie do pracy z tanimi nożami. Pamiętajmy, że jeżeli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności, korzystając z wariantu diamentowego, możemy uszkodzić i zarysować ostrze.

Ostrzałki ręczne do noży

Bardzo popularne i łatwe w użyciu ostrzałki. Zbudowane są z solidnej obudowy z metalu i wyposażone w szczeliny z materiałem ostrzącym, przez które przeprowadzamy wielokrotnie ostrze. Dzięki takiej budowie nie ma specjalnego ryzyka w popełnieniu błędu, obie strony noża są wyrównywane w podobny sposób. Nie musimy też martwić się kątem, pod jakim dokonujemy obróbki. Szczeliny często mają ostrzałki o różnej twardości i ziarnie, co ułatwia ostrzenie różnego typu metali.

Ostrzałki elektryczne do noży

Ostrzałki elektryczne przypominają manualne modele szczelinowe, ale w przeciwieństwie do nich nie wymagają ręcznego przesuwania noża w szczelinie. Dzięki napędowi są one w stanie bardzo szybko naprawić nawet bardzo stępione krawędzie. Urządzenia te wymagają jednak dostępu do prądu i zajmują więcej miejsca na blacie, wydają też w trakcie pracy bardzo głośny hałas. W sprzedaży znajdziemy modele przystosowane do konserwacji zachodnich, jak i japońskich noży, wiele z nich oferuje też dużo opcji konfiguracyjnych.

Osełki kamienne do noży

Osełki zrobione są z kamieni naturalnych lub syntetycznych o różnym przekroju i długości, które chwytamy w rękę i ostrożnie prowadzimy po ostrzu noża. Produkty te dają dużą kontrolę nad kątem ostrzenia, można ich używać również do szlifowania i polerowania metalu. Warto zauważyć, że nieostrożny i niedoświadczony użytkownik może z ich pomocą nieopacznie wyszczerbić lub uszkodzić krawędź ostrza.

Kamienie wodne do noży

Ostrzałki tego typu stosuje się w tradycyjnym ostrzeniu noży, w tym największych tasaków. Prostokątny kamień przed użytkiem zwilża się przez kilka minut wodą, a następnie ostrożnie ociera się o niego ostrze. Korzystając z tej metody, musimy zaopatrzyć się w co najmniej dwa kamienie – jeden o średnim, a drugi o drobnym ziarnie. Pierwszy używany jest do właściwego podostrzania, a kolejny do prac wykończeniowych i wygładzania. Praca jest tutaj bardzo czasochłonna, wymaga wprawy i doświadczenia, ale daje idealne efekty. Kupno ostrzałek tego typu poleca się pasjonatom lub właścicielom najdroższych i profesjonalnych noży kuchennych.

Najlepsza ostrzałka do noży – polecane modele

Ostrzałka elektryczna do noży CAMRY CR 4469 

Elektryczna ostrzałka szczelinowa przeznaczona do ostrzenia i polerowania. Urządzenie ma solidną obudowę oraz mocne przyssawki utrzymujące je w jednej pozycji w trakcie pracy.

NEO ostrzałka do noży i nożyczek z regulacją kąta ostrzenia 

Ręczna ostrzałka szczelinowa z bardzo przydatną funkcją regulacji kąta ostrzenia i możliwością polerowania metalu. W obudowie zamknięte zostały trzy typy ostrzałek – ceramiczna, wolframowa i diamentowa. Na uwagę zasługuje także ergonomiczna obudowa. 

Lansky Turn Box 4 Deluxe 

Łatwa w użytku stalka, oferująca cztery ceramiczne pręty ostrzące, które umieszczamy w estetycznym drewnianym bloku, a ten ustawia je pod kątem 20 stopni lub 25 stopni, ułatwiając pracę.

Shiori 1000/4000 

Kamień wody do profesjonalnego ostrzenia noży. Produkt 2 w 1, posiada dwie strony o gradacji 1000 oraz 4000. Całość umieszczona jest w obudowie z wysokiej jakości drewna akacjowego z gumowymi nóżkami antypoślizgowymi.

Anysharp Pro Chef

Elegancka ręczna ostrzałka szczelinowa z płytkami z węglikiem wolframu i obudową wykończoną za pomocą miedzi. Produkt nadaje się do większości noży, a specjalna dźwigienka przysysa produkt do blatu.
Zdjęcie: Envato Elements