Data publikacji:

Jaki sekator do prac ogrodowych wybrać?

Sekator należy do często używanych narzędzi ogrodniczych, szczególnie gdy w ogrodzie jest dużo drzew i krzewów. Trudno sobie wyobrazić prace pielęgnacyjne, prześwietlanie korony drzewa, formowanie krzewów i żywopłotów, przycinanie młodych pędów i wycinanie starych bez tego przydatnego narzędzia. Jakie są rodzaje sekatorów i jaki sekator będzie najlepszy do zastosowania w naszym ogrodzie?
sekator
Sekatory różnią się kształtem, wielkością, konstrukcją, materiałem, z którego są wykonane ostrza i rękojeści, oraz zastosowaniem. Jaki sekator wybrać?

Rodzaje sekatorów


Sekatory możemy podzielić ze względu na ich konstrukcję na:
  • sekatory nożycowe — mają dwa zachodzące na siebie ostrza, które tną podobnie jak nożyczki;
  • sekatory kowadełkowe — mają jedno szerokie górne ostrze i kowadełko z ząbkowatą aluminiową wykładziną, która podtrzymuje ciętą gałąź.
  • Ze względu na wielkość i sposób trzymania możemy wyróżnić sekatory:
  • jednoręczne;
  • dwuręczne.

  • Sekatory jednoręczne mają sprężynę, która rozpiera szczęki, dzięki czemu siła używana jest tylko do ich ściskania i cięcia gałęzi. Sekatory dwuręczne są wyposażone w długie, często teleskopowe ramiona i służą do cięcia wyżej położonych gałęzi bez konieczności wychodzenia na drabinę. Dwuręczne sekatory kowadełkowe mogą mieć przekładnię, która zwiększa siłę nacisku.
    Ze względu na sposób poruszania i zastosowany napęd wyróżniamy sekatory:
  • ręczne;
  • pneumatyczne;
  • spalinowe;
  • elektryczne (np. sekator akumulatorowy).

  • Jaki sekator do prac ogrodowych wybrać? Wszystko zależy od powierzchni ogrodu, rodzaju i intensywności prac ogrodowych oraz częstotliwości korzystania z sekatora.

    Do jakich prac służy sekator ogrodowy?

    Sekator to narzędzie przypominające swoim wyglądem nożyce (ale np. nożyce do żywopłotu są już zupełnie innego rodzaju sprzętem), które służy do cięcia gałęzi. Sekator do grubych gałęzi ma większy kąt rozwarcia ostrzy, jednak do cięcia gałęzi o średnicy 5 cm lub większej bardziej przydatna staje się piła. Najlepszy sekator do cięcia roślin w trakcie ich wegetacji, przycinania gałęzi cieńszych i niezdrewniałych to sekator nożycowy. Można nim ciąć z większą precyzją, dzięki czemu rany po cięciach lepiej się goją.
    Sekatorem nożycowym można przycinać krzewy róż, wycinać pędy jednoroczne („wilki”) na drzewach owocowych lub pobierać zrazy do szczepienia. Sekator kowadełkowy jest bardziej przydatny do cięcia zdrewniałych, a nawet suchych gałęzi. Nie każde narzędzie do cięcia gałęzi i pędów nazywamy sekatorem. Narzędzie o charakterystycznych, długich ostrzach, służące do przycinania żywopłotu to nożyce, a nie sekator do żywopłotu.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze sekatora ogrodowego?

    Przy wyborze sekatora ogrodowego trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

    Z jakiego materiału wykonano ostrza?

    Ostrze ze stali nierdzewnej to propozycja dla tych, którzy używają sekatora tylko od czasu do czasu. Stal węglowa jest bardziej podatna na rdzewienie, ale łatwiej można ją naostrzyć, kiedy ostrze się stępi od częstego używania. Niektóre sekatory mają powłokę utrudniającą przywieranie do ostrza żywicy i soków roślinnych i zmniejsza opór tarcia podczas wykonywania cięć. Warto kupić sekator od sprawdzonego producenta. Nie ryzykujemy wówczas tego, że sekator pęknie podczas pierwszej próby przecięcia grubszej gałęzi.

    Ergonomiczna rękojeść i zabezpieczenia

    Dobry sekator musi być lekki, wygodny w użyciu i dobrze leżeć w ręce. Podczas pracy sekatorem ręcznym mięśnie naszej dłoni pracują, a rękojeść odciska się na jej wewnętrznej części, sprawiając ból przy długim korzystaniu z tego narzędzia. Rękojeść nie może się ślizgać w dłoni ani powodować otarć naskórka. Sekator powinien mieć zabezpieczenia przed przypadkowym rozwarciem ostrzy, tak by nie doszło do skaleczenia. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie do sekatora mogą mieć dostęp dzieci.

    Uznana marka i jakość

    Producenci specjalizujący się w produkcji narzędzi ogrodniczych to gwarancja dostosowania do wymagań, jakie stawiamy przed tego typu sprzętem. Markowe wyroby są droższe, ale wykonane z lepszych materiałów oraz opracowane zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu praca z sekatorem jest wydajniejsza, lżejsza i mniej męcząca, a jej efekty bardziej zadowalające. Jednorazowy większy wydatek zwróci się szybko, jeśli weźmiemy też pod uwagę to, że wyrób kiepskiej jakości zużyje się lub zepsuje znacznie szybciej.

    Sekatory z napędem mechanicznym

    Właściciele większych ogrodów, sadów i plantacji, którzy podczas zabiegów pielęgnacyjnych pracują sekatorem kilka godzin dziennie, powinni pomyśleć o zakupie sekatorów z napędem. Sekator pneumatyczny, spalinowy albo sekator elektryczny to spory wydatek, ale warto go ponieść, żeby usprawnić pracę i zapobiec bólowi dłoni po całodziennej pracy ręcznym narzędziem. Podobnie jak w przypadku sekatorów nożycowych i kowadełkowych, dostępne są sekatory krótkie i długie, przydatne do przycinania gałęzi na większej wysokości.

    Sekator pneumatyczny

    Sekator pneumatyczny wykorzystuje energię sprężonego powietrza. Narzędzia te wykorzystywane są zwłaszcza w wysokotowarowych sadach. Słabą stroną sekatorów pneumatycznych jest konieczność stałego podłączenia do sprężarki i sąsiedztwo przewodów, które utrudniają pracę i mogą stwarzać ryzyko wypadków.

    Sekator spalinowy

    Sekator spalinowy pracuje na podobnej zasadzie jak kosiarka spalinowa. W czasach, kiedy świat ogranicza zużycie paliw kopalnych i troszczy się o czyste powietrze, zainteresowanie tymi urządzeniami spada.

    Sekator elektryczny

    Sekator elektryczny musi być podczas pracy podpięty do źródła zasilania. Poruszanie się w sadzie z długim kablem byłoby uciążliwe, dlatego w praktyce stosuje się sekatory akumulatorowe połączone krótkim kablem z akumulatorem o dużej pojemności, który zapewnia nieprzerwaną pracę nawet przez kilkanaście godzin. Akumulator umieszczony jest w plecaku, żeby nie utrudniał pracy.

    Sekator akumulatorowy plug-in


    Ciekawym rozwiązaniem jest sekator akumulatorowy do gałęzi typu plug-in, bez kabla, z wkładanym małym akumulatorem, zapewniającym nieprzerwaną pracę przez dwie do trzech godzin. Niektóre modele mają w zestawie dodatkowy akumulator, dzięki któremu można zwiększyć czas pracy bez konieczności ładowania.
    Cięcie sekatorami o napędzie mechanicznym odbywa się praktycznie bez wysiłku ze strony operatora. Po naciśnięciu spustu całą pracę wykonuje za niego mechanizm. Jedyny wysiłek jest związany z koniecznością długotrwałego trzymania sekatora w ręce. Z tego względu, decydując się na zakup sekatora mechanicznego, trzeba brać pod uwagę jego ciężar.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo