Data modyfikacji:

Najzdrowsze kwiaty do sypialni: jakie wybrać?

Rośliny we wnętrzach nadają przytulności i charakteru. Ale dobierając je, warto zwracać uwagę nie tylko na typowo estetyczne kwestie. Weźmy na przykład sypialnię – to miejsce, w którym śpimy, a rośliny, które umieścimy w sypialni, będą mieć bezpośredni wpływ na jakość naszego snu. Jakie są więc najzdrowsze kwiaty do sypialni? Tego dowiesz się właśnie z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
najzdrowsze kwiaty w sypialni
Jeśli jesteś na etapie urządzania sypialni, koniecznie znajdź w niej miejsce dla kilku roślin doniczkowych. Niektóre gatunki kwiatów mogą znacząco wpłynąć na jakość snu domowników, poprawiając stan powietrza. Dowiedz się, jakie są najzdrowsze kwiaty do sypialni!

Zdrowe kwiaty zielone do salonu i sypialni

Trudno dyskutować z rolą, jaką rośliny zielone pełnią w wystroju wnętrz. Roślinność wprowadza przytulny nastrój, uspokaja, wspomaga koncentrację i podkreśla atuty przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że kwiaty to nie tylko dekoracje. To żywe organizmy, które mogą znacząco wpływać na mikroklimat panujący w mieszkaniu.
Wybierając odpowiednie gatunki zielonych kwiatów, możesz sprawić, że powietrze w twoich czterech kątach będzie czystsze i lepiej nawilżone. Niektóre rośliny mają również zdolność do odstraszania uciążliwych owadów.

Jak wybrać najzdrowsze kwiaty do sypialni?

Oczywiście, każda roślina ma swoje wymagania, które trzeba spełnić, by rozwijała się prawidłowo. Większość kwiatów potrzebuje choć minimalnej ilości światła, dlatego umieszczenie ich w dowolnym miejscu nie zawsze jest możliwe. Zwykle z roślin rezygnujemy w pomieszczeniach, takich jak przedpokój czy łazienka.
Są jednak przestrzenie, w których roślinności po prostu nie powinno zabraknąć. Należy do nich sypialnia, a więc pomieszczenie, które służy do nocnej regeneracji. Umieszczając w niej właściwe gatunki kwiatów sprawisz, że będzie prezentowała się znakomicie, a na dodatek wesprzesz codzienny wypoczynek.
• Niektóre rośliny zielone nocą, zamiast dwutlenku węgla, produkują tlen, poprawiając jakość powietrza.
• Istnieją gatunki roślin, które absorbują toksyny zawarte w powietrzu. Dzięki temu są one zdolne m.in. do usuwania szkodliwego smogu.
• Rośliny magazynujące wodę w liściach nawilżają powietrze, co okaże się przydatne przede wszystkim w sezonie grzewczym.

Najzdrowsze kwiaty do sypialni – które warto kupić?

Zanim odpowiemy na pytanie, jakie najzdrowsze kwiaty do sypialni warto wybrać, najpierw zastanówmy się, dlaczego warto mieć kwiaty w domu, a także w sypialni. Rośliny zazwyczaj kupujemy po to, aby upiększyć wnętrze. Ale musimy zdać sobie sprawę z tego, że rośliny żyją i biorą udział w procesie fotosyntezy. Dla przypomnienia – rośliny pobierają dwutlenek węgla, jednocześnie oddając tlen. To sprawia, że rośliny tworzą w mieszkaniu przyjemny mikroklimat.
Co więcej, niektóre z roślin mają dodatkowe właściwości. Jakie? Oczyszczają powietrze, pochłaniając z niego szkodliwe dla człowieka substancje, np. pochodzące ze środków czystości, dymu papierosowego czy ze smogu.
Poniżej więc lista roślin, które świetnie odnajdą się w każdej sypialni i będą dobrze wpływać na twój sen. Sprawdź, które kwiaty warto kupić.
  • Aloes
  • Wygląda nietypowo, a przy tym jest rośliną, która ma właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Miąższ z aloesu to świetny opatrunek na rany i świetny kosmetyk nawilżający – można stosować go tak naprawdę na całe ciało. Ponadto aloes jest mało wymagający w pielęgnacji – nie potrzebuje zbyt częstego przesadzania, a latem można podlewać go nawet raz w tygodniu. Zimą nawet raz na dwa tygodnie. Co więcej, aloes wspaniale oczyszcza i filtruje powietrze. Dzięki tej roślinie w twojej sypialni sen będzie przyjemniejszy.
    Aloes najlepiej odnajdzie się w sypialni na parapecie. Ale pamiętaj, że nie lubi mrozów, więc musisz mieć szczelne okna.
  • Zielistka
  • Bardzo popularna roślina o dekoracyjnych, spiczastych liściach. Zielistka przypomina nieco ozdobne trawy. Jeśli zastanawiasz się, jakie są najlepsze kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze, to postaw właśnie na zielistkę. Zielistka ma właściwości antybakteryjne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Usuwa z powietrza szkodliwe substancje. To sprawia, że nadaje się nawet do pokoju dziecięcego. Ponadto jest bezpieczna, jeśli masz domowe zwierzęta.
    Zielistka to roślina łatwa w uprawie. Możesz postawić ją praktycznie wszędzie – odnajdzie się na parapecie, na ścianie, komodzie czy stoliku nocnym. Pamiętaj jednak, że zielistka nie lubi całkowitego cienia. Lubi miejsca słoneczne lub półcień.
  • Skrzydłokwiat: kwiat zielony do salonu i sypialni
  • Imponujący skrzydłokwiat to wnętrzarski trend. Skrzydłokwiat to roślina o ciemnozielonych liściach, która podczas kwitnięcia ma piękne dzwonkowate kwiaty. Wygląda zjawiskowo, więc pięknie ozdobi sypialnię. Dodatkowo oczyszcza powietrze, nawilża je, pochłania toksyny czy zarodniki pleśni lub grzybów. Jeśli nie chcesz inwestować w drogi oczyszczacz powietrza, ta roślina okaże się znakomitą alternatywą! 
    Skrzydłokwiat preferuje miejsca zacienione. Pamiętaj jednak, że może być niebezpieczny dla zwierząt domowych.
    Skrzydłokwiat to roślina, która lubi wilgoć. Latem podlewaj ją 3–4 razy w tygodniu, zimą 1–2 razy w tygodniu. Skrzydłokwiat jest też wrażliwy na przeciągi, a jego piękne liście należy regularnie oczyszczać z kurzu, aby roślina mogła spełniać swoje właściwości.
  • Paproć
  • Paprocie wracają do łask! I bardzo dobrze, ponieważ to jedna z najzdrowszych roślin – paprotka świetnie oczyszcza i nawilża powietrze. Paprotka potrzebuje dużej wilgotności więc lubi zraszanie. Ponadto należy regularnie ją podlewać – ziemia paproci powinna być stale wilgotna. Paprotka najbardziej lubi półcień.
  • Kaktusy
  • Są proste w uprawie, mają nietypowy wygląd i bardzo dobrze nawilżają powietrze. Co musisz wiedzieć o kaktusach, zanim zaczniesz ich uprawę? Roślinę należy podlewać rzadko (raz na 2–3 tygodnie), a najlepiej ustawić ją w słonecznym miejscu.
  • Wawrzyn
  • Pochłania z powietrza nadmiar wilgoci i oczyszcza powietrze, a więc idealnie sprawdzi się do sypialni. To roślina, która kocha wilgoć, dlatego należy regularnie ją podlewać. Roślinę należy też codziennie zraszać.
  • Storczyk
  • Uwielbiamy hodować storczyki. Dlaczego? Ponieważ efektownie się prezentują. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że storczyk wspaniale wpływa na powietrze w naszych sypialniach. Storczyk pochłania nadmiar wilgoci, a jednocześnie dotlenia powietrze, w którym się znajduje. Warto dodać, że storczyki lubią dużą wilgotność, dlatego zalecamy codziennie je zraszać.
  • Fikus
  • Wspaniale oczyszcza powietrze. W dodatku fikus ma wiele odmian, więc w kwestiach czysto estetycznych będzie w czym wybierać. Fikusy lubią stanowiska słoneczne i wysokie temperatury. Fikus ma duże wymagania odnośnie do podlewania. Zimą należy podlewać go raz w tygodniu, a latem przynajmniej dwa razy w tygodniu. Fikusa nie należy jednak podlewać wodą z kranu. Ta powinna być przefiltrowana. Ponadto fikus lubi wodę ciepłą i zawsze należy podlewać go o tej samej porze, czyli zawsze rano lub zawsze wieczorem.
  • Dracena: duża roślina do salonu i sypialni
  • Niewiele osób wie, że bardzo popularna dracena znakomicie oczyszcza powietrze. Na dodatek jest to kwiat idealny dla osób zapominalskich. Nie wymaga częstego podlewania i nawożenia. Dracenę najlepiej ustawić w umiarkowanie nasłonecznionym miejscu.
  • Bluszcz – oryginalna roślina do sypialni
  • Każda z odmian bluszczu posiada właściwości oczyszczające. Na dodatek pnącze nie wymaga dużej ilości światła, dlatego świetnie sprawdzi się nawet w mało słonecznej sypialni. Bluszcz posłuży ci do nietuzinkowego ozdobienia pomieszczenia – prócz odpowiednio dużej donicy, warto zainwestować w wysoką podporę, po której będzie mógł się piąć.

    Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni – tych roślin unikaj

    Czy istnieją jakieś rośliny, których w sypialni należy unikać? Tak – takich, które bardzo intensywnie pachną, co może źle wpływać na jakość naszego snu. Do sypialni nie przynoś więc bukietów lilii, oleandrów, róż, hiacyntów, hortensji, konwalii, begonii, fiołków afrykańskich czy cyklamen perskich.
    Nie każda roślina w sypialni będzie dobrym rozwiązaniem. Niektóre kwiaty doniczkowe lepiej wstawić do salonu, ponieważ mogą wydzielać do powietrza szkodliwe substancje. Do sypialni nie warto wstawiać kwiatów o właściwościach trujących, a także tych, które nocą zamiast tlenu produkują dwutlenek węgla. W sypialni warto zrezygnować również z roślin kwitnących i wydzielających zapachy.
    Przykładowe rośliny, które lepiej sprawdzą się w salonie, to:
    • monstera,
    • kroton,
    • difenbachia,
    • filodendron.
    Z powyższych roślin warto zrezygnować, jeśli w domu znajdują się małe dzieci oraz zwierzęta. Kontakt z ich liśćmi może grozić alergią kontaktową, a nawet poważnym zatruciem.
    Jak widać, nie warto bać się roślin w sypialni. Niektóre z nich zdecydowanie warto w niej postawić, aby cieszyć się oczyszczonym i odpowiednio nawilżonym powietrzem.
    A ty, masz rośliny w sypialni?
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.