Data modyfikacji:

Aloes - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Aloes jest rośliną z grupy sukulentów, które mają bardzo dobre cechy pozwalające przeżyć na terenach ubogich w wodę. W naturalnym środowisku występuje w Afryce, Madagaskarze oraz na Półwyspie Arabskim. Najczęściej kojarzy nam się z rośliną doniczkową, ale może również występować pod postacią drzewa albo liany. Rodzaje, które możemy nabyć w sklepach ogrodniczych to najczęściej sadzonki o rozgałęzionych i nierozgałęzionych pędach oraz zielonych i mięsistych liściach, bogatych w sok prozdrowotny. Aloesy mają również ozdobne kwiaty, występujące w barwie czerwonej, pomarańczowej albo żółtej, po zapyleniu przez owady. Pielęgnacja aloesu nie jest wymagająca, a korzyści z posiadania tej rośliny są różne. Przede wszystkim większość osób zwraca uwagę na jego zalety ozdobne, ale służy on również jako środek medyczny, a także kosmetyczny.
aloes

Jakie są odmiany aloesu?

Najpopularniejszą odmianą jest oczywiście aloes zwyczajny, który nie jest objęty ochroną. Ma grube i mięsiste rozety oraz słabo rozwinięte kolce, które w niewielkiej ilości pojawiają się na brzegach. Roślina ta osiąga około 90 cm wysokości i rozkwita żółtymi kwiatami.

Aloes drzewiasty jest bardziej okazały. Ma łodygę i postać rozgałęzionego krzewu z pędami zakończonymi rozetami w kolorze szarozielonych liści, które pokryte są na brzegach małymi kolcami. W naturalnych warunkach aloes drzewiasty jest w stanie osiągnąć nawet do 5 m wysokości. W Polsce jako roślina szklarniowa albo doniczkowa może osiągnąć wyłącznie około metra.

Kolejną odmianą jest aloes uzbrojony. To gatunek wyposażony w bardzo gęste i czerwonawe kolce, które występują nie tylko na brzegach, ale także na płaskiej stronie liścia. Roślina w naturalnych warunkach jest w stanie urosnąć do nawet 5 m, wyglądając jak dorodne drzewo. Najczęściej kwiaty występują w kolorze czerwonym, dlatego też anglojęzyczna nazwa to Red Aloe.

Niestety w warunkach domowej hodowli są bardzo marne szanse na zakwitnienie, ponieważ nie jest w stanie tutaj osiągnąć pełnych rozmiarów. W doniczce można uprawiać również aloes ościsty. Jego nazwa pochodzi od białych i włosowatych kolców, które występują na liściach zakończonych tak zwanymi wąsami. Jest bardzo dobrą rośliną do domowej oprawy, ponieważ osiąga maksymalnie 30 cm i w porównaniu do innych odmian łatwo kwitnie, wytwarzając piękne różowe lub pomarańczowe kwiaty.

Za najpiękniejszy rodzaj uważa się aloes tygrysi. Tworzy on trójkątne i zwarte rozety, a liście pokryte ma pięknymi białymi paskami, które przypominają wzór sierści tygrysa.

W jaki sposób uprawiać aloes?

Aloes to roślina doniczkowa, która będzie idealnym prezentem dla osoby, która ma niewiele czasu no to aby zajmować się uprawą. Te sukulenty potrzebują przepuszczalnego i lekkiego podłoża i najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zwyczajna ziemia do kaktusów.

Można także użyć zwykłej ziemi ogrodniczej, ale trzeba wtedy wymieszać ją ze żwirem albo z piaskiem. Przygotowane podłoże wsypujemy do doniczki z otworami na dnie, ponieważ wtedy roślina będzie miała swobodny przepływ powietrza i odpływ wody.

Na dno warto przygotować warstwę drenażu z keramzytu albo żwiru. Idealne stanowisko dla aloesów to miejsce z dobrym dostępem do słońca. Jeżeli pozbawimy roślinę światła, to zmienia kolor i blaknie, a także wydłuża liście. Trzeba jednak uważać również w drugą stronę, aby zbyt duże nasłonecznienie nie doprowadziło do przypalenia, ponieważ wtedy kwiat czerwienieje i nie wygląda zbyt ładnie.
Podlewanie aloesu jest bardzo proste, ponieważ wystarczy nalać wody wyłącznie wtedy, kiedy widzimy, że doniczka przeschła. Doskonale radzi sobie w trudnych warunkach i nie potrzebuje dużo wody, a jeśli doprowadzimy do przelania, to sadzonki zaczną po prostu gnić.

Nawadniamy roślinę tak, aby nie polewać liści, ponieważ źle na to reagują rozety. Natomiast jeśli chodzi o nawóz, to tutaj nie ma żadnych szczególnych wymagań, wystarczy niewielka dawka mieszanki dla kaktusów czy sukulentów. Na wiosnę i lato aloes potrzebuje około 20-30 stopni Celsjusza.

Z kolei zimą dobra temperatura to 10-15 stopni oraz należy wtedy przestać nawozić i podlewać. Przycinanie rzadko jest konieczne, ale można je wykonać, gdy roślina będzie nadmiernie się rozrastać.

Jakie właściwości ma aloes?

Aloes to roślina, która powszechnie uważana jest za prozdrowotną. Jej stosowanie może pomóc w przypadku wielu dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z kondycją skóry czy włosów. Spośród wszystkich gatunków, aż 20 ma właściwości lecznicze. Jednak tylko 2 z nich, aloes zwyczajny oraz drzewiasty wykorzystuje się w farmacji. Liście składają się aż w 96% z wody, a pozostałe 4% to błonnik pokarmowy oraz popiół. Występuje w nim również niewielka ilość kwasów tłuszczowych.

Dodatkowo aloes zwyczajny ma bardzo dobrze przyswajalny aminokwasy i polisacharydy, działające przeczyszczająco i odtruwające. Ponadto znajdziemy w roślinie kwas foliowy i biotynę, a także witaminy z grupy B, witamina C i E oraz dodatkowe składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk, fosfor, wapń, sód, potas i magnez. Aloes posiada także saponiny, które mają działanie ściągające, myjące i lekko odkażające.

Z liści aloesu produkuje się mleczko aloesowe, które po wysuszeniu tworzą brązową żywicę. Popularnym produktem jest także żel aloesowy ze świeżego miąższu po ekstrakcji. Badania udowodniły, że sok z aloesu ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także przeciwgrzybiczne, przeciwbólowe i przeciwwirusowe.

Warto spożywać doustnie, aby wspomagać odporność organizmu, łagodzić stany zapalne i podrażnienia błon śluzowych w przewodzie pokarmowym. Ponadto aloes regeneruje i odbudowuje tkanki. Pomaga również regulować mikroflorę przewodu pokarmowego, dzięki czemu łagodzi bóle i likwiduje problemy z trawieniem.
Zdjęcie: duskbabe/Envato Elements
Autor: Dominik Jankowski