Data modyfikacji:

Zielistka - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Zielone rośliny ubogacają każdy dom i zapewniają w nim odpowiednią ilość tlenu. Warto hodować, chociaż kilka okazów, które będą filtrować powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Niestety nie każdy nadaje się, by zostać uważnym ogrodnikiem. Dla takich osób idealną rośliną będzie zielistka. To łatwy w hodowli kwiat, który doskonale znosi czasowe braki wody, a jego wymagania są dość podstawowe. Dowiedz się jak zaopiekować się ta egzotyczną rośliną.
zielistka

Zielistka-rodzaje

Piękne zielone listki zielistki ubogacają każde wnętrze. To jednak niejedyne zalety tego niezwykłego kwiatu. Przez wzgląd na wydzielanie przez niego fitoncydów działa cuda w oczyszczaniu powietrza ze wszelkich zanieczyszczeń. Jego specyficzne właściwości sprawiają, że z naszego domu znika kurz oraz substancje trujące takie jak na przykład formaldehyd. Jakie są rodzaje zielistki?

Zielistka jest rośliną pochodzącą z Afryki. Należy do rodziny szparagowatych, która obejmuje ponad 130 gatunków, a nawet więcej w zależności od przyjętej systematyki.

W polskich domach jedynym przedstawicielem gatunku jest zielistka Sternberga, która dorasta do około 50 cm wysokości. Jej najpopularniejsze odmiany to Variegatum, (zielone liście z białymi paskami na zewnętrznej stronie), Vittatum, (zielonawe liski z jasnym paskiem na środku), Ocean (jasnozielone liście z białą krawędzią), Bonnie, (ciemnozielone liście z białym środkiem, charakterystycznie podwinięte i poskręcane) oraz Zebra (zielone listki z kremowo-żółtymi paskami na zewnątrz).

Zielistka-jaka ziemia

Zielistka jest rośliną, która potrzebuje naprawdę sporo substancji odżywczych pobieranych z gleby. Z tego względu ziemia, w której będzie rosła powinna być żyzna i dość przepuszczalna. Jaka ziemia nadaje się do hodowli zielistki? Najlepiej jest przygotować swoją mieszankę ziemi.

W jej skład powinna wejść ziemia kompostowa, kora, torf oraz wermikulit (stosunek 3:1:2:1). W sklepie ogrodniczym możemy zaopatrzyć się w ziemię do roślin wilgociolubnych. Dla zielistki można również zakupić ziemię do roślin zielonych, jednak jest ona trochę gorsza przez wzgląd na zawartość perlitu, którego zielistka nie lubi.

Zielistka-kwitnienie

Zielistka przez większość roku posiada tylko zielone listki, jednak czasem zaskakuje kwiatami. Kiedy następuje kwitnienie zielistki? Roślinie zdarza się wypuszczać kwiaty w sezonie wiosenno-letnim. Najczęściej następuje to w środku lata kiedy jest najgoręcej. Kiedy zielistka ma dobre warunki będą się one pojawiać nawet kilka razy w sezonie. Kwiaty zielistki są małe w kolorze białym, zielonkawym lub mlecznym. Wyrastają na szczycie rośliny z bezlistnych pędów, które pojawiają się na chwilę przed kwitnieniem.

Zielistka-uprawa

Zielistka nie jest wymagającą rośliną, a jej uprawa i rozmnażanie nie jest zbyt skomplikowane. Z tą rośliną poradzi sobie praktycznie każdy, dlatego poleca się ją początkującym ogrodnikom oraz dzieciom.

Jak uprawiać zielistkę? Kwiat najlepiej czuje się w wiszących doniczkach i w nich również najlepiej wygląda. Stanowisko powinno być osłonięte od bezpośredniego światła. Zielistkę można ustawić za firanką pilnując by miała dostęp do słońca (w takich warunkach jej liście wyglądają niezwykle ładnie i są odpowiednio wybarwione).

Gatunek znosi także zacienione miejsca. Niestety słaby dostęp do światła powoduje, że listki sa mniej barwne. Najlepszy jest dla niej parapet okna wschodniego lub północno-wschodniego. Umiarkowanie dobrze roślina czuje się od strony północno-zachodniej. Hodując zielistkę nie trzeba się również przejmować przeciągami i temperaturą. Zielistka znosi zarówno upały jak i czasowe spadki temperatury

 Niezmiernie ważnej jednak jest, aby w miejscu, gdzie rośnie nie było mrozu. Zielistka najlepiej prezentuje się kiedy jest młoda. W wielu miejscach hoduje się ją wręcz jako roślinę jednoroczną, jednak zazwyczaj traktuje się ją jako wieloletnią. Rośnie praktycznie bezterminowo, zachowując urodę swoich liści nawet po wielu sezonach.

Zaleca się jej przesadzanie co 2-3 lata lub za każdym razem kiedy doniczka staje się zbyt ciasna. W celu jej rozmnożenia powinniśmy pobrać od niej odnóżki wyrastające ze szczytu rośliny. Wystarczy je oderwać i włożyć do wody. Kiedy pędy puszczą korzonki można je włożyć do ziemi. Zielistkę można także rozmnożyć przez podział większej rośliny.

Zielistka-pielęgnacja

Właściwe dbanie o zielistkę nie jest zbyt trudne i nie wymaga wiele czasu. Roślinę bardzo trudno usmiercić nawet jeżeli się o nią przesadnie nie troszczy. Jak pielęgnować zielistkę, żeby wyglądała zdrowo i pięknie?

Zielistka lubi wilgoć, jednak doskonale radzie sobie z czasowym brakiem wody. Latem powinniśmy ją podlewać codziennie, zimą trochę rzadziej. Najprościej jest obserwować ziemię. Kiedy delikatnie zeschnie z wierzchu to znak, że czas dostarczyć wody.

Właściwe nawadnianie zielistki jest tak samo ważne jak nie przelewanie jej. W jednym i drugim przypadku liście zaczną wysychać na końcach, a jeżeli nie zmienimy warunków bytowania rośliny, całkowicie uschną.

Jeżeli kwiat stoi w wyjątkowo suchym pomieszczeniu warto zraszać jego liście wodą. Powinno się ją podlewać wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej filtrowaną. Dzięki temu doprowadzimy do zbyt szybkiej zmiany pH ziemi. Zielistkę powinno sie nawozić cały rok, aby dostarczyć jej odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Robi się to raz na dwa tygodnie w okresie od marca do września, a zimą co dwa miesiące. Używamy do tego celu nawozu do roślin zielonych, który zawiera w sobie tylko niewielkie ilości azotu. Dodatkowo zielistkę powinno się przycinać kiedy tylko pojawią się u niej suche liście. Zapobiega to dalszemu przysychaniu rośliny, która może rozprowadzić składniki odżywcze na zdrowe części.
Autor: Noemi Wejer