Data modyfikacji:

Niech twój balkon rozkwitnie - 8 najpiękniejszych kwiatów na balkon

Chcesz, aby twój balkon stał się idealnym miejscem do wypoczynku? W takim razie nie może zabraknąć na nim kwiatów ozdobnych. Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty na balkon wybrać, poniżej znajdziesz 8 gatunków, które świetnie sprawdzają się właśnie na balkonach i tarasach.

Aranżację balkonu czas zacząć. A nieodłącznym elementem stylizacji naszych zewnętrznych salonów są oczywiście rośliny. Wprawdzie ogrodnicy starej daty sugerują, że z sadzeniem kwiatów na balkon należy poczekać do tzw. Zimnej Zośki, czyli ostatniego dnia kiedy mogą występować wiosenne przymrozki, który to szacunkowo występuje około 15 maja. Jednak w tym roku temperatury są dla nas na tyle łaskawe, że sezon ogrodniczy na balkonie może już ruszać pełną parą. Przekonaj się więc, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w stylizacji twojego balkonu.

Begonia

To niekwestionowana gwiazda wśród kwiatów na balkon. Występuje w wielu odmianach, ale to właśnie te zwisające podbiły serca wszystkich balkonowych ogrodników. Begonia w okresie kwitnienia pokrywa się bowiem bajecznie kolorowymi i gęsto rozsianymi kwiatami. Tak ozdobione pędy rośliny swobodnie opadają poza doniczkę, tworząc barwne kaskady. Jeśli dodam do tego jeszcze, że begonia jest banalnie prosta w uprawie, nie pozostaje ci nic innego, jak zamawiać sadzonki. Ale uważaj – od tego kolorystycznego bogactwa można dostać zawrotu głowy.

Szczególnie dobry efekt uzyskasz, jeśli zestawisz ze sobą kilka odmian kolorystycznych na sąsiadujących stanowiskach. Dobierz do roślin wiszącą doniczkę na balkon lub kosz, który umieścisz na ścianie czy barierce, a twój zewnętrzny salon będzie prezentował się świetnie.

Surfinia

To kolejny z tych kwiatów na balkon, który za niewielki nakład pracy ogrodniczej, odwdzięczy się bujnym kwitnieniem. Podobnie, jak wspomniana już wyżej begonia, surfinia dostępna jest w wielu odmianach kolorystycznych, ale na szczególną uwagę zasługuje jej odmiana zwisająca, której pędy mogą osiągać nawet długość dwóch metrów. Wyobrażasz sobie taką kolorową kaskadę kwiatów i intensywnie zielonych liści zdobiącą twój salon? Do tego jeszcze wygodny leżak, koktajl i książka, a nie będziesz chciał się ruszyć ze swojego balkonu.

Fuksja

W tym przypadku będziesz mieć co prawda nieco więcej pielęgnacyjnej gimnastyki, ale warto porwać się na wyzwanie, jakim jest uprawa fuksji na balkonie. Roślina ta obficie kwitnie aż do jesieni, a jej efektownie uformowane kwiaty nie mają sobie równych, jeśli chodzi o żywe dekoracje balkonu. Przede wszystkim stanowisko dla fuksji nie powinno być wyeksponowane na działanie bezpośrednich promieni słonecznych – pod ich wpływem delikatne kwiaty mogą brązowieć. Co więcej, niezbędne jest regularne podlewanie oraz zasilanie podłoża nawozem.

Pelargonia

Pelargonia to w gruncie rzeczy taki balkonowy zamiokulkas – jest prawie niezniszczalna. Prawie, bo jedyne o czym musisz pamiętać, to systematyczne podlewanie rośliny, zwłaszcza w okresie upałów. Ale jeśli jesteś dopiero początkującym domowym ogrodnikiem i zastanawiasz się, jakie kwiaty na balkon wybrać, bierz w ciemno pelargonię. Wygląda świetnie, ponieważ jej kwiaty są intensywnie kolorowe, pędy opadają poza doniczkę, tworząc bujną kompozycję kolorystyczną. Dobierz zatem do pelargonii wiszące doniczki na balkon, a roślina będzie prezentować się świetnie.

Lawenda

To absolutny balkonowy must have, jeśli chcesz spędzać spokojne i przyjemne wieczory na swoim balkonie. Po pierwsze lawenda obłędnie pachnie, więc dzięki niej poczujesz się w swoim balkonie prawie jak we francuskiej Prowansji. Po drugie lawenda odstrasza komary. Jeśli chcesz, aby ta niepozorna roślina o intensywnie fioletowych kwiatach pięknie rosła na twoim balkonie, wybierz dla niej słoneczne stanowisko i systematycznie podlewaj. Warto jednak na dole doniczki umieścić kamienie lub kulki keramzytowe, co zapewni roślinie odpowiedni drenaż – nadmiar wilgoci może bowiem prowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny.

Werbena

Ta roślina świetnie prezentuje się zarówno sadzona w skrzynkach, jak i na rabatach, jednak my rozprawiamy się z roślinami na balkon, dlatego skupimy się na jej zwisającej odmianie. Werbena dostępna jest w wielu odmianach kolorystycznych, dlatego uzyskasz ciekawą kompozycję, jeśli zestawisz kilka odmian w jednej skrzynce. W efekcie twój balkon ozdobi kolorowa feeria kwiatów o regularnych kształtach.

Dla werbeny wybierz stanowisko częściowo zacienione, ponieważ jest wrażliwa na zbyt intensywne promienie słoneczne. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu oraz usuwaniu przekwitłych kwiatów, dzięki czemu roślina będzie się lepiej rozkrzewiać.

Datura

W tym przypadku co prawda łatwo nie będzie, ale efekt twoich starań może być naprawdę zachwycający. Roślina, która przypomina niewielkie drzewo w okresie kwitnienia pokrywa się ogromnymi, kielichowatymi kwiatami, które na dodatek pięknie pachną. O ile uprawa datury nie jest szczególnie skomplikowana – do prawidłowego wzrostu i bujnego kwitnienia wymaga słonecznego stanowiska, regularnego podlewania i nawożenia – o tyle może ci przysporzyć odrobinę problemu w sezonie zimowym.

Otóż daturę trzeba przezimować w odpowiednich warunkach – jest wrażliwa na ujemne temperatury, jednak w mieszkaniu będzie jej za ciepło, ponieważ roślina w zimie przechodzi w stan spoczynku. Najlepiej znaleźć dla niej zaciszny kącik gdzieś, gdzie temperatura nie będzie przekraczać 10 stopni Celsjusza.

Portulaka

Choć jest to niewielka roślinka, daje naprawdę spektakularny efekt dekoracyjny. Osiąga wysokość około 20 cm i jest silnie rozkrzewiona, za to wśród drobnych listków w okresie kwitnienia pojawia się mnóstwo różnobarwnych i ładnie uformowanych kwiatów. Co ciekawe, kwitnie bardzo długo, bo od czerwca aż do jesieni. Dzięki niej zyskasz zatem dekorację balkonu na cały sezon. Pamiętaj jednak, aby wysiewać portulakę na słonecznym stanowisku.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny