Data publikacji:

Jakie niewymagające kwiaty na balkon wybrać?


Nie masz czasu, aby codziennie pielęgnować swoje rośliny balkonowe, jednak marzysz o pięknym kąciku, w którym będziesz odpoczywać po pracy? Poznaj niewymagające kwiaty na balkon, które zachwycą cię swoim pięknym wyglądem. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jakie rośliny będą idealnie dopasowane do twoich potrzeb, jakie mają wymagania oraz jak je pielęgnować.
balkon

Niewymagające kwiaty na balkon

Szukasz roślin, które nie będą wymagające w uprawie, ale będą pięknie wyglądać na balkonie lub tarasie? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka idealnych gatunków kwiatów, które będą dobrze się czuły zarówno na nasłonecznionym, jak i zacienionym balkonie. Przed podjęciem decyzji, w jaką roślinę się zaopatrzysz, weź pod uwagę, jakie posiada ona potrzeby: czy lubi rosnąć w pełnym słońcu, a może nie przepada za zbyt wilgotną ziemią? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

1. Pelargonia rabatowa


Niewymagające rośliny na balkon to zdecydowanie pelargonie. Są one bardzo łatwe w uprawie między innymi ze względu na to, iż nie posiadają dużych potrzeb glebowych. Optymalne jest dla nich podłoże przepuszczalne i próchnicze. Sprawdzi się więc typowa, uniwersalna ziemia do kwiatów. Ten gatunek warto regularnie odżywiać nawozem do roślin kwitnących - zarówno w płynie, jak i w granulacie. Powinniśmy go stosować co 1 - 2 tygodnie od maja do września. Pelargonie lubią stanowiska słoneczne, jednak dobrze poradzą sobie także na zacienionym balkonie. Jest to roślina kilkuletnia, wystarczy, że przed pierwszymi przymrozkami schowamy ją do pomieszczenia, aby mogła bezpiecznie przezimować.

Pelargonia to zwisająca roślina bylinowa, która z reguły osiąga od 40 do 50 centymetrów wysokości. Co ciekawe, jej liście o karbowanych brzegach wydzielają zapach. W zależności od rodzaju, kwiaty pelargonii mogą być pełne i półpełne. Posiadają one niezliczone kolory! Znajdziemy zarówno czerwone, fioletowe, jak i białe czy różowe płatki.

Dla kogo: dla osób posiadających zarówno balkony z wystawą południową, jak i wschodnią.

2. Lawenda


Różne gatunki lawendy to rośliny, które bez przeszkód mogą być uprawiane w doniczce. Co więcej, są to kwiaty na balkon, które nie wymagają częstego podlewania. Lawenda to zimozielona krzewinka, która posiada pędy pokryte srebrzystymi liśćmi i włoskami. Jej kwiaty zebrane są zazwyczaj w poprzerywany kwiatostan przypominający kłos. Spotkać można różne barwy kwiatów, poczynając od tych fioletowych, a kończąc na różowych i białych. Kwiaty posiadają przepiękny zapach, który stosowany jest zarówno w perfumach, jak i kosmetykach pielęgnacyjnych.

Aby lawenda pokazała pełnię swojego piękna, powinna być uprawiana na słonecznym stanowisku. Nie przepada ona za przemoczeniem bryły korzeniowej, dlatego podłoże, w którym rośnie, powinno być przepuszczalne, ale także żyzne oraz bogate w wapń. Lawenda preferuje glebę umiarkowanie suchą, dlatego niestraszne są jej chwilowe przesuszenia podłoża. Ta krzewinka ma małe wymagania pokarmowe, z tego powodu nie musi być zbyt często nawożona. Co ważne, lawendę należy przycinać co najmniej raz w roku, wczesną wiosną, tak aby zdążyć przed rozpoczęciem wegetacji. Ponadto, aby przedłużyć letnie kwitnienie, warto przyciąć uschnięte kwiatostany. W ich miejsce powinny pojawić się świeże pąki.

Dla kogo: dla osób lubiących przepiękny zapach lawendy oraz posiadających słoneczne stanowisko na balkonie.

Interesują cię inne niewymagające kwiaty na balkon? Sprawdź nasze kolejne propozycje!

3. Petunia


Petunie zdecydowanie zachwycają swoją nietuzinkową urodą. Główną ozdobą tej rośliny są kwiaty o kielichowatym kształcie, które występują w wielu kolorach: żółtym, różowym, czerwonym czy fiołkowym. Można spotkać także odmiany posiadające wielobarwne kwiaty! Zwisającą odmianą petunii są surfinie, które praktycznie nie różnią się wyglądem i uprawą od petunii. W optymalnych warunkach pięknie rozkwitają, dlatego potrzebują sporo miejsca, aby zaprezentować swój niezwykły wygląd.

Z jakiego powodu są to kwiaty niewymagające zbytniej opieki? Do prawidłowego wzrostu potrzebują jedynie przepuszczalnej, próchniczej oraz wilgotnej ziemi. Preferują one stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru, ale także poradzą sobie w miejscach ze światłem rozproszonym, jednakże w tym wypadku nie będą kwitnąć tak obficie oraz będą blednąć. Nie straszne są im letnie upały.

Dla kogo: dla osób posiadających większą przestrzeń na balkonie oraz słoneczną wystawę.

4. Barwinek pospolity


Jest to roślina mniej znana, jednak jakże doskonała w uprawie balkonowej! Ta niewymagająca, mała krzewinka nie potrzebuje zbyt dużo miejsca, aby pięknie rosnąć. Barwinka charakteryzują pięciopłatkowe kwiaty o niebieskiej lub fioletowej barwie. Posiada on niezwykle małe wymagania. Sprawdzi się doskonale na zacienionych balkonach. Wytrzyma krótkotrwałe susze, jednak warto podlewać go regularnie. Preferuje ziemię żyzną oraz próchniczą.

Dla kogo: dla osób posiadających małe balkony na stanowisku półcienistym i cienistym.

Kwiaty na balkon niewymagające - jak się przygotować?

A gdy już wybierzesz najciekawszy twoim zdaniem gatunek, warto przygotować balkon na piękną roślinność. Po pierwsze, wybierz odpowiednie doniczki oraz osłonki, które będą dostosowane do potrzeb gatunku. Nie zapomnij także o właściwej ziemi, na początek możesz zacząć od uniwersalnej ziemi do kwiatów, którą po miesiącu zaczniesz wzmacniać nawozem. Warto także zaopatrzyć się w drenaż, na przykład w postaci keramzytu, co umożliwia swobodny odpływ wody z wyższych warstw doniczki, tym samym zabezpieczając bryłę korzeniową przed gniciem.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi znalazłeś idealne niewymagające kwiaty na balkon!
Autorka: Katarzyna Pyrek