Data publikacji:

Nowe mieszkanie w Warszawie - na co zwrócić uwagę

Oto chwila, w której nareszcie podejmujesz decyzję – przechodzisz na swoje. Przed Tobą – wiele alternatyw, możliwości i rozterek, godziny przygotowania finansowego, merytorycznego i moralnego. Bo chcesz kupić nowe mieszkanie w Warszawie i się nie pomylić.

Przygotuj się odpowiednio i kup mieszkanie w Warszawie – sporządziliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym zawarliśmy tylko najważniejsze wskazówki, dzięki którym zorientujesz się, jak wybrać wymarzone lokum.

warszawa

Pierwotny czy wtórny

Oto szereg pytań, na które masz odpowiedzieć w pierwszej kolejności.
  • Czy chcę zamieszkać w nowym budownictwie czy wolę mieszkanie z drugiej ręki?
  • Kiedy chcę się wprowadzić – jak najszybciej czy mogę poczekać na oddanie nowej inwestycji do użytku?
  • W co jestem skłonny (-a) zainwestować czas i pieniądze – w wykończenie lokalu w stanie deweloperskim bądź przebudowę / naprawę / remont starego mieszkania?
  • Czy zależy mi na infrastrukturze towarzyszącej? (Bo rynek pierwotny pod tym względem oferuje znacznie więcej).
 Warto też przemyśleć kilka tez:
  1. rynek wtórny w Warszawie często jest droższy, niż pierwotny;
  2. przy zakupie mieszkania z drugiej ręki płacimy podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC), czyli dodatkowe 2% od ceny transakcyjnej;
  3. czas oczekiwania w przypadku kupna mieszkania na etapie przedsprzedaży nowej inwestycji obecnie wynosi blisko 1 roku.
Gdy odpowiesz sobie na szereg tych pytań i przemyślisz dodatkowe warunki – zorientujesz się, w którym kierunku zmierzać.

Geografia cenowa – gdzie najtaniej, gdzie najdrożej

Mimo że średnia cena metra kwadratowego w Warszawie bije wszelkie rekordy, rozpiętość stawek jest dość duża – wystarczy przyjrzeć się ofertom nieruchomości w różnych dzielnicach stolicy.

 Oto TOP najdroższych dzielnic Warszawy pod względem cen mieszkań:
  • Śródmieście – tętniące życiem sercem miasta, ograniczony zasób działek inwestycyjnych. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj powstają najbardziej luksusowe i, co za tym idzie, najdroższe inwestycje.
  • Żoliborz – bliskość centrum przy zachowaniu klimatycznego charakteru. Druga warszawska dzielnica pod względem drożyzny mieszkań.
  • Mokotów – ma doskonałą infrastrukturę i dużo terenów zielonych, powstają tu najdroższe inwestycje willowe.
  • Wola – sąsiadująca ze Śródmieściem i nie mniej atrakcyjna. Jest enklawą modernistycznej architektury i przyciąga osoby poszukujące mieszkania z klasą.
 Część warszawskich dzielnic z kolei oferuje całkiem przystępne ceny nowych nieruchomości – oto lista TOP najtańszych obszarów MSI:
  • Rembertów i Wesoła – położone na wschodzie miasta i obfitujące w tereny zielone, doskonale skomunikowane z centrum dzięki połączeniom SKM.
  • Białołęka – rozległy obszar na północy stolicy, obecnie jest aktywnie modernizowany i objęty planami zagospodarowania przestrzennego.
  • Wawer – jedna z największych pod względem powierzchni dzielnic, oferuje bardzo dużo nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych.

Lokalizacja i infrastruktura – jakie masz potrzeby

Do podjęcia prawidłowej decyzji potrzebujesz ustalić jedną kluczową rzecz:

Czego tak naprawdę potrzebujesz i oczekujesz od swojego przyszłego mieszkania?

 Podzielmy to rozległe zagadnienie na dwie kwestie:
  • Czego potrzebujesz od lokalizacji?
  • Jakiej infrastruktury potrzebujesz?

Lokalizacja. Prestiżowa według powszechnej opinii lokalizacja może wcale nie sprawdzić się w Twoim przypadku.

Powiedzmy, jeśli masz małe dziecko – zurbanizowane, tłoczne i hałaśliwe dzielnice raczej nie będą dobrym wyborem. Natomiast kameralna i cicha okolica obfitująca w parki i zieleń – tak.

Z kolei, jeśli jesteś singlem i pracujesz w pobliżu centrum, a wolny czas spędzasz również na śródmieściu – warto zastanowić się nad tym, by zminimalizować codzienne dojazdy i wybrać inwestycję położoną jak najbliżej Twojej “strefy priorytetowej”.

Infrastruktura. Chodzi tu o infrastrukturę wewnętrzną i zewnętrzną:
  • wewnętrzna – jakie oczekiwania masz co do udogodnień na osiedlu;
  • zewnętrzna – jakie obiekty infrastruktury miejskiej potrzebujesz mieć w pobliżu.

Jeśli masz samochód – na pewno kłopotem będzie dla Ciebie mieszkanie bez miejsca parkingowego, jeśli codziennie uprawiasz sport – przyjemnym bonusem będzie siłownia pod chmurką albo klub fitness na terenie osiedla. Nowoczesne inwestycje oferują najróżniejsze udogodnienia, więc możesz wybrać te, które Ci najbardziej odpowiadają.

Masz dzieci – potrzebujesz mieć w pobliżu placówki oświatowe, chcesz chodzić na zakupy pieszo – najlepiej, by w zasięgu do 800 metrów były supermarkety.

Gdy ustalisz lokalizację i wybierzesz dzielnicę – zbadaj okolice i ustal, czy tamtejsza infrastruktura jest dla Ciebie zadowalająca.

Pamiętaj też o tym, jak ważna jest infrastruktura komunikacyjna – jeśli na co dzień korzystasz z komunikacji miejskiej, oblicz, ile czasu Ci zejdzie na to, by dojeżdżać do miejsca docelowego.

Zbadaj rynek

I ostatnia krótka rada.
Do podjęcia przemyślanej decyzji konieczne jest wstępne badanie rynku – za ile, gdzie i co kupisz w danej chwili. Jeśli dopiero planujesz zakup – dobrze jest zapoznać się z tym, jakie tendencje panują na rynku i czy w najbliższym czasie nie nastąpi zmiana koniunktury na Twoją korzyść lub niekorzyść.
Autor: Artykuł sponsorowany